Herman Gustaf af Sillén Sold at Auction Prices

Naval painter, Painter

    • Herman Gustav af Sillen (Swedish, 1857-1908) Sailing Boat on a rough Sea
      Jul. 29, 2020

      Herman Gustav af Sillen (Swedish, 1857-1908) Sailing Boat on a rough Sea

      Est: £2,500 - £3,500

      Herman Gustav af Sillen (Swedish, 1857-1908) Sailing Boat on a rough Sea signed 'H. af Sillen' (lower left) oil on canvas 84 x 57.5cm (33 1/16 x 22 5/8in). For further information on this lot please visit the Bonhams website

    • Herman af Sillén 1857-1908 Segelfartyg vid pir.
      Jun. 13, 2013

      Herman af Sillén 1857-1908 Segelfartyg vid pir.

      Est: kr40,000 - kr60,000

      Herman af Sillén 1857-1908 Segelfartyg vid pir. Signerad och daterad H. af Sillén 1885 Olja på duk, 133 x 104

      Auktionskammare Uppsala
    • Herman af Sillén 1857-1908 "Franska
      May. 28, 2013

      Herman af Sillén 1857-1908 "Franska

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Herman af Sillén 1857-1908 "Franska pansarfregatter" (French armoured frigates). Signed H. af Sillén and dated -97. Canvas 85 x 125 cm.

      Bukowskis
    • Herman af Sillén 1857-1908. Fiskebåtar i upprört
      Aug. 27, 2012

      Herman af Sillén 1857-1908. Fiskebåtar i upprört

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • HERMAN AF SILLÉN, 1857-1908, Skepp på stormigt
      Dec. 07, 2011

      HERMAN AF SILLÉN, 1857-1908, Skepp på stormigt

      Est: kr35,000 - kr40,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Upprört hav med
      Dec. 08, 2010

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Upprört hav med

      Est: kr20,000 - kr25,000

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Upprört hav med fiskeskutor Signerad och daterad H. af Sillén 89. Pastell på papper fäst på duk, 68 x 102,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Pansarbåtar av Äran-typ
      Jun. 03, 2010

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Pansarbåtar av Äran-typ

      Est: kr400,000 - kr600,000

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Pansarbåtar av Äran-typ under stridsövning Signerad och daterad H. af Sillén 1903. Olja på duk, 120 x 200 cm. Bakgrunden till denna målning var utgivandet av en hyllningsskrift till Oscar II vid firandet av tjugofemårsdagen av hans trontillträde. Boken med titeln "Vår Konung" gavs ut 1903 och var rikt illustre...

      Stockholms Auktionsverket
      Jun. 03, 2010

      Est: kr35,000 - kr40,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Skepp vid bränningar
      Jun. 03, 2010

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Skepp vid bränningar

      Est: kr60,000 - kr70,000

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Skepp vid bränningar Signerad och daterad H. af Sillén -94. Olja på duk fäst på pannå, 44,5 x 90 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HERMAN GUSTAF AF SILLEN, (SWEDISH 1857-1908), SHIPPING OFF THE COAST
      Jun. 21, 2009

      HERMAN GUSTAF AF SILLEN, (SWEDISH 1857-1908), SHIPPING OFF THE COAST

      Est: $4,000 - $6,000

      HERMAN GUSTAF AF SILLEN (swedish 1857-1908) SHIPPING OFF THE COAST Signed and dated 'H af Sillen 1894' bottom right, oil on canvas 20 1/2 x 33 in. (52.1 x 83.8cm)

      Freeman's | Hindman
    • Herman af Sillén 1857-1908. Segelfartyg till havs.
      Dec. 02, 2008

      Herman af Sillén 1857-1908. Segelfartyg till havs.

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Herman af Sillén 1857-1908. Segelfartyg till havs. Signerad och daterad H. af Sillén 97. Pastell, 34 x 71.

      Auktionskammare Uppsala
    • Herman af Sillén 1857-1908. Segelfartyget "Dalarö"
      Dec. 02, 2008

      Herman af Sillén 1857-1908. Segelfartyget "Dalarö"

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Herman af Sillén 1857-1908. Segelfartyget "Dalarö" (?) på redden. Signerad och daterad H. af Sillén 85. Olja på duk lagd på pannå, 26,5 x 40,5. Obetydliga krackelyrer.

      Auktionskammare Uppsala
    • Herman af Sillén 1857-1908. Kappsegling på
      Dec. 02, 2008

      Herman af Sillén 1857-1908. Kappsegling på

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Herman af Sillén 1857-1908. Kappsegling på fjärden. Signerad och daterad H. af Sillén 98. Olja på duk, 69 x 52.

      Auktionskammare Uppsala
    • HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Svensk örlogskorvett,
      Nov. 27, 2008

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Svensk örlogskorvett,

      Est: kr16,000 - kr21,000

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Svensk örlogskorvett, möjligen Norrköping, under genomvindsvändning på högra sidan 1:a klass kanonbåt av typ URD, sjösatt 1877 Signerad och daterad H. af Sillén Berlin -86. Olja på duk, 95 x 153 cm. Vi tackar förste intendent Manne Dunge vid Marinmuseum i Karlskrona för vänligt tillmötesgående vid katalogise... Ändring/Sale room notice Svensk örlogskorvett, möjligen Norrköping, under genomvindsvändning på högra sidan 1:a klass kanonbåt av typ URD, sjösatt 1877

      Stockholms Auktionsverket
    • HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Svenskt örlogsfartyg
      Nov. 27, 2008

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Svenskt örlogsfartyg

      Est: kr6,300 - kr8,400

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Svenskt örlogsfartyg marin Signerad och daterad H. af Sillén 1901. Olja på duk, 41 x 73 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Kustlandskap med fyr
      Nov. 27, 2008

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Kustlandskap med fyr

      Est: kr1,250 - kr1,575

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Kustlandskap med fyr Signerad H. af Sillén. Olja på pannå, 37 x 27,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Herman af Sillén 1857-1908. Skepp på stormigt hav.
      Jun. 03, 2008

      Herman af Sillén 1857-1908. Skepp på stormigt hav.

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Herman af Sillén 1857-1908. Skepp på stormigt hav. Signerad H. af Sillén 96. Olja på duk, 36 x 54,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Utsikt över Öresund
      May. 29, 2008

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Utsikt över Öresund

      Est: kr20,000 - kr25,000

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Utsikt över Öresund från Helsingborg Signerad och daterad H. af Sillén 1893. Olja på duk, 57 x 45 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Lotsbåt på stormigt hav
      May. 31, 2007

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Lotsbåt på stormigt hav

      HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Lotsbåt på stormigt hav Signerad och daterad H. af Sillén -95. Olja på duk, 52 x 94 cm. I likhet med många av de svenska konstnärerna i Paris på 1880-talet tillägnade sig Herman af Sillén det impressionistiska gråmåleriet. Hans förebilder inom den marina konsten finner man, inte helt oväntat, bland de hollän... Sale room notice Skall vara lotsbåt. Should be pilotboat.

      Stockholms Auktionsverket