Lot 2090: HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Svensk örlogskorvett,

Est: kr16,000 SEK - kr21,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenNovember 27, 2008

HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Svensk örlogskorvett, möjligen Norrköping, under genomvindsvändning på högra sidan 1:a klass kanonbåt av typ URD, sjösatt 1877 Signerad och daterad H. af Sillén Berlin -86. Olja på duk, 95 x 153 cm. Vi tackar förste intendent Manne Dunge vid Marinmuseum i Karlskrona för vänligt tillmötesgående vid katalogise... Ändring/Sale room notice Svensk örlogskorvett, möjligen Norrköping, under genomvindsvändning på högra sidan 1:a klass kanonbåt av typ URD, sjösatt 1877

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
November 27, 2008, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE