Lot 2070: HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Pansarbåtar av Äran-typ

Est: kr400,000 SEK - kr600,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenJune 03, 2010

HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Pansarbåtar av Äran-typ under stridsövning Signerad och daterad H. af Sillén 1903. Olja på duk, 120 x 200 cm. Bakgrunden till denna målning var utgivandet av en hyllningsskrift till Oscar II vid firandet av tjugofemårsdagen av hans trontillträde. Boken med titeln "Vår Konung" gavs ut 1903 och var rikt illustre...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
June 03, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE