Lot 2260: HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Lotsbåt på stormigt hav

Est: €0 EUR - €0 EURSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 31, 2007

HERMAN AF SILLÉN 1857-1908 Lotsbåt på stormigt hav Signerad och daterad H. af Sillén -95. Olja på duk, 52 x 94 cm. I likhet med många av de svenska konstnärerna i Paris på 1880-talet tillägnade sig Herman af Sillén det impressionistiska gråmåleriet. Hans förebilder inom den marina konsten finner man, inte helt oväntat, bland de hollän... Sale room notice Skall vara lotsbåt. Should be pilotboat.

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 31, 2007, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE