Uno Troili Sold at Auction Prices

    • Uno Troili (1815-1875) Portrait of Young Girl
      Nov. 13, 2014

      Uno Troili (1815-1875) Portrait of Young Girl

      Est: $1,000 - $3,000

      An antique gilt framed oil on canvas painting depicting the portrait of a young girl with blue eyes by a listed Swedish artist. Piece has been varnished and several prior canvas repairs are present. Sight area measures approximately 18" x 15" and frame 23.75" x 19.75" x 1.25". Total weight 2.5 lbs.

      J Levine Auction & Appraisal LLC
    • - UNO TROILI 1815-1875 Tidningsläsande skräddare
      Nov. 26, 2009

      - UNO TROILI 1815-1875 Tidningsläsande skräddare

      - UNO TROILI 1815-1875 Tidningsläsande skräddare Signerad U. Troili. Olja på papper fäst på kartong, 21,5 x 15,5 cm. Intygad på baksidan av professor Helge Kjellin, Karlstad 2/8 1943 Utförd på 1840-talet Samtida förgylld och bronserad ram PROVENIENS: Gåva

      Stockholms Auktionsverket
    • UNO TROILI 1815-1875 Ung italiensk herde med hund
      May. 29, 2008

      UNO TROILI 1815-1875 Ung italiensk herde med hund

      Est: kr10,000 - kr15,000

      UNO TROILI 1815-1875 Ung italiensk herde med hund Olja på papper fäst på kartong, 52,5 x 44 cm. Utförd i Italien 1847-48 En blyertsteckning, nu i Nationalmusei samlingar, återger samma modell. I försäljningskatalogen från Akademiens utställning 1878 benämns modellen Pietro di Subiaco. PROVENIENS: Riksbibliotekarien E.W. Dahlgren, ...

      Stockholms Auktionsverket