Lot 2191: UNO TROILI 1815-1875 Ung italiensk herde med hund

Est: kr10,000 SEK - kr15,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 29, 2008

UNO TROILI 1815-1875 Ung italiensk herde med hund Olja på papper fäst på kartong, 52,5 x 44 cm. Utförd i Italien 1847-48 En blyertsteckning, nu i Nationalmusei samlingar, återger samma modell. I försäljningskatalogen från Akademiens utställning 1878 benämns modellen Pietro di Subiaco. PROVENIENS: Riksbibliotekarien E.W. Dahlgren, ...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 29, 2008, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE