Johan Tirén Sold at Auction Prices

Genre Painter, Landscape painter, Illustrator, Painter

    • Johan Tirén, Wolf hunt
      Jun. 07, 2018

      Johan Tirén, Wolf hunt

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Signed Johan Tirén. Gouache 95 x 147 cm.

      Bukowskis
    • JOHAN TIREN (1853-1911)
      Jun. 16, 2013

      JOHAN TIREN (1853-1911)

      Est: $1,000 - $2,500

      "Tanker coming into port", Watercolor on paper, signed lower left, 6 1/2" x 10 1/2" (mat cut out), framed

      Black Rock Galleries
    • Johan Tirén 1853-1911 Näten vittjas. Signerad
      Jun. 13, 2013

      Johan Tirén 1853-1911 Näten vittjas. Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Johan Tirén 1853-1911 Näten vittjas. Signerad Johan Tirén. Akvarell, 59 x 74 (dagermått). Signed Johan Tirén. Watercolour, 59 x 74 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Johan Tirén 1853-1911. Utläggning av nät. Signerad
      Aug. 29, 2011

      Johan Tirén 1853-1911. Utläggning av nät. Signerad

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Same med hund Signerad och
      May. 25, 2011

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Same med hund Signerad och

      Est: kr60,000 - kr80,000

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Same med hund Signerad och daterad J. Tirén 1890. Olja på duk fäst på pannå, 83 x 115 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Jämtlandslapp med
      Dec. 08, 2010

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Jämtlandslapp med

      Est: kr100,000 - kr150,000

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Jämtlandslapp med Angelicarot Olja på duk fäst på pannå, 117 x 151 cm. PROVENIENS: Tidigare deponerad hos Jämtlands Sparbank därefter såld hos Falkloos Auktioner, Malmö, på 1970-talet Sale room notice Skall vara Jämtlandslapp med Angelicarot, motivet sannolikt från Angelicadalen. Should be Jämlandslapp with Angelica root, the motif possibly from the Angelica Valley in north of Sweden.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fjällvegetation Signerad
      Jun. 03, 2010

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fjällvegetation Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fjällvegetation Signerad J.T. Olja på duk fäst på pannå, 43 x 57,5 cm. PROVENIENS: Karin Tirén, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Vid bryggan motiv från
      Jun. 03, 2010

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Vid bryggan motiv från

      Est: kr80,000 - kr100,000

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Vid bryggan motiv från Rättvikstrakten Signerad Oljemålning av Johan Tirén intyga Stina Tirén Karin Tirén. Olja på duk fäst på pannå, 69,5 x 90 cm. Intygad av konstnärens döttrar Utförd omkring 1895

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Vargar i vinterlandskap
      Jun. 03, 2010

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Vargar i vinterlandskap

      Est: kr100,000 - kr125,000

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Vargar i vinterlandskap Signerad och daterad Johan Tirén Nov. 1900. Olja på duk, 159 x 127 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Sommaridyll Signerad Joh.
      Jun. 03, 2010

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Sommaridyll Signerad Joh.

      Est: kr30,000 - kr40,000

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Sommaridyll Signerad Joh. Tirén. Akvarell på papper, 67 x 48 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TIREN, JOHAN, 1853-1911 Jämtländsk same med
      May. 08, 2010

      TIREN, JOHAN, 1853-1911 Jämtländsk same med

      Est: - kr40,000

      TIREN, JOHAN, 1853-1911 Jämtländsk same med kvanne/Angelicarot. Ej signerad. Duk på pannå, 115x148.

      Crafoord Auktioner
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Jämtlandssägen Signerad Joh.
      May. 28, 2009

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Jämtlandssägen Signerad Joh.

      Est: kr250,000 - kr300,000

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Jämtlandssägen Signerad Joh. Tirén. Olja på duk, 135 x 102 cm. Johan Tirén var uppvuxen i Själevad i trakten av Örnsköldsvik, men flyttade som sjuåring med sin familj till Oviken i Jämtland. Vid 1880-talets början hade han gjort sig känd som ett gott ämne till konstnär, en fosterlandsmålare, med penseln riktad mot ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Johan Tirén 1853-1911. Vargarna attackerar. Same
      Dec. 02, 2008

      Johan Tirén 1853-1911. Vargarna attackerar. Same

      Est: kr75,000 - kr100,000

      Johan Tirén 1853-1911. Vargarna attackerar. Same med renhjord. Signerad och daterad Joh. Tirén. Gouache, 76 x 132.

      Auktionskammare Uppsala
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Landskapsvy motiv från
      Nov. 27, 2008

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Landskapsvy motiv från

      Est: kr1,050 - kr1,250

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Landskapsvy motiv från Bispgården, Jämtland Signerad J. T-n. Olja på duk, 50 x 41 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Vårstämning vid Snasahögarna
      Nov. 27, 2008

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Vårstämning vid Snasahögarna

      Est: kr5,200 - kr6,300

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Vårstämning vid Snasahögarna Signerad Johan Tirén. Akvarell/täckvitt på papper, 56 x 74 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Rendrivning på fjället
      May. 29, 2008

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Rendrivning på fjället

      Est: kr60,000 - kr80,000

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Rendrivning på fjället Signerad J. T-n. Olja på duk, 63 x 102 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      May. 29, 2008

      Est: kr100,000 - kr125,000

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fiskande samepojke vid fors
      May. 29, 2008

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fiskande samepojke vid fors

      Est: kr100,000 - kr125,000

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fiskande samepojke vid fors Signerad Joh Tirén. Akvarell/gouache på papper fäst på pannå, 67 x 90 cm. I början på 1880-talet erhöll Johan Tirén ett stipendium som han använde till resor, bland annat med gode vännen Bruno Liljefors, runt om i Europa men också till studier i Jämtland. Trots de långa resorna till Tysk...

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fjällbjörkar vid vattendrag
      May. 31, 2007

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fjällbjörkar vid vattendrag

      JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fjällbjörkar vid vattendrag Signerad och daterad Johan Tirén 1905. Olja på duk, 85 x 165 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TIREN, JOHAN
      Jan. 01, 2007

      TIREN, JOHAN

      Est: $2,500 - $3,000

      TIREN, JOHAN Watercolor. "Entering the Harbor." Signed lower left. Pencil labeled, ca. 1900, on verso. 6.25 x 10.25." (1853-1911).

      Stamford Auction