Lot 2081: JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fiskande samepojke vid fors

Est: kr100,000 SEK - kr125,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 29, 2008

JOHAN TIRÉN 1853-1911 Fiskande samepojke vid fors Signerad Joh Tirén. Akvarell/gouache på papper fäst på pannå, 67 x 90 cm. I början på 1880-talet erhöll Johan Tirén ett stipendium som han använde till resor, bland annat med gode vännen Bruno Liljefors, runt om i Europa men också till studier i Jämtland. Trots de långa resorna till Tysk...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 29, 2008, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE