Lot 2680: JOHAN TIRÉN 1853-1911 Jämtlandslapp med

Est: kr100,000 SEK - kr150,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenDecember 08, 2010

JOHAN TIRÉN 1853-1911 Jämtlandslapp med Angelicarot Olja på duk fäst på pannå, 117 x 151 cm. PROVENIENS: Tidigare deponerad hos Jämtlands Sparbank därefter såld hos Falkloos Auktioner, Malmö, på 1970-talet Sale room notice Skall vara Jämtlandslapp med Angelicarot, motivet sannolikt från Angelicadalen. Should be Jämlandslapp with Angelica root, the motif possibly from the Angelica Valley in north of Sweden.

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
December 08, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE