Inge Schiöler Sold at Auction Prices

(born Stromstad, Sweden 1908; died 1971) Swedish painter. Inge Schioler studied art at the Valand Academy in Goteborg under the tutelage of Tor Bjurstrom. His father, a botanist, influenced the subjects of Schioler’s works by sparking an interest in plants and the natural world. In the 1930s he traveled to Spain and France and lived in Stockholm where he struggled to live with little money, but was able to exhibit works during this period. In 1933 he was diagnosed with schizophrenia and spent the best of 27 years at St. Jorgen’s Hospital. During a period of nine years he completely lost interest in painting, but eventually picked up it again, with a renewed vibrancy. Along with his hometown of Stromstad, Schioler’s primary inspiration for painting was the islands of Koster, where he painted his famed seascapes. Schioler was a member of the Goteborg Colorists along with others including Ragnar Sandberg, Ivan Ivarson, and Nils Nilsson. Although they never exhibited together under that name, they became known as the Goteborg Colorists since they all graduated from the Valand Academy during the same period and their styles exhibit a heightened use of color. Schioler achieved success quite early on and is regarded as one of Sweden’s best landscape painters for his rich colors and bold brushwork.

Read Full Artist Biography

    • Woods in Spring
      Dec. 07, 2023

      Woods in Spring

      Est: £12,000 - £18,000

      Inge Schiöler Sweden 1908 - 1971 Woods in Spring signed and dated INGE SCHIÖLER / 1959 lower left oil on canvas Unframed: 73 by 66cm., 28¾ by 26in. Framed: 81 by 74cm., 31¾ by 29¼in.

    • Inge Schiöler, "Buske och röda berg"
      May. 22, 2018

      Inge Schiöler, "Buske och röda berg"

      Est: kr150,000 - kr175,000

      Signed Inge Schiöler. Executed in 1970. Canvas 37 x 41 cm. Certified by Gunnar Hjortén on verso.

      Bukowskis
    • Inge Schiöler, "Ut mot havet, Koster/Oväder"
      May. 22, 2018

      Inge Schiöler, "Ut mot havet, Koster/Oväder"

      Est: kr180,000 - kr200,000

      Signed Inge Schiöler and dated 1967. Canvas 55 x 61 cm.

      Bukowskis
    • Inge Schiöler, "Måsar", Koster, Sweden
      May. 22, 2018

      Inge Schiöler, "Måsar", Koster, Sweden

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Signed Inge Schiöler. Executed in the 1950s. Canvas 27 x 24 cm.

      Bukowskis
    • Inge Schiöler, "Strandvägen, Ekenäs"
      May. 22, 2018

      Inge Schiöler, "Strandvägen, Ekenäs"

      Est: kr200,000 - kr225,000

      Signed Inge Schiöler. Executed in 1955. Canvas 59 x 65.5 cm.

      Bukowskis
    • Inge Schiöler, "Hav och skär, Koster Flatskär".
      May. 22, 2018

      Inge Schiöler, "Hav och skär, Koster Flatskär".

      Est: kr100,000 - kr125,000

      Signed Inge Schiöler and dated 1963. Canvas 37.5 x 41.5 cm.

      Bukowskis
    • Inge Schiöler, "Väg mot Havet, Sydkoster".
      May. 22, 2018

      Inge Schiöler, "Väg mot Havet, Sydkoster".

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Signed Inge Schiöler and dated 1964. Canvas 46 x 38 cm.

      Bukowskis
    • Inge Schiöler, Motive from Valfjäll
      May. 22, 2018

      Inge Schiöler, Motive from Valfjäll

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Signed Inge Schiöler and dated 1961. Canvas 37 x 40.5 cm.

      Bukowskis
    • Inge Schiöler, "Blommande strand, Koster"
      May. 22, 2018

      Inge Schiöler, "Blommande strand, Koster"

      Est: kr200,000 - kr225,000

      Signed Inge Schiöler and dated 1958. Canvas 37 x 42.5 cm.

      Bukowskis
    • Inge Schiöler
      Aug. 27, 2013

      Inge Schiöler

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Inge Schiöler 1908-1971. "Träd vid buskar". Signerad och daterad Inge Schiöler 1962. Pastell, 45 x 36,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Inge Schiöler 1908-1971. Röda blommor. Signerad
      Jun. 12, 2013

      Inge Schiöler 1908-1971. Röda blommor. Signerad

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Inge Schiöler 1908-1971. Röda blommor. Signerad Inge Schiöler. Gouache, 37 x 45 (dagermått). English Text: Signed Inge Schiöler. Gouache, 37 x 45 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • INGE SCHIÖLER 1908-1971 Färglitografi 46/160
      May. 11, 2013

      INGE SCHIÖLER 1908-1971 Färglitografi 46/160

      INGE SCHIÖLER 1908-1971 Färglitografi 46/160 Skärgårdsmotiv från Västkusten 54 x 64 cm Ej examinerad ur ram Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • Inge Schiöler, Blommor INGE SCHIÖLER 1908-1971
      Apr. 25, 2013

      Inge Schiöler, Blommor INGE SCHIÖLER 1908-1971

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Inge Schiöler, Blommor INGE SCHIÖLER 1908-1971 Blommor Signerad Inge Schiöler. Pastell på papper, 42 x 33 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Gröna löv i motljus INGE SCHIÖLER
      Apr. 25, 2013

      Inge Schiöler, Gröna löv i motljus INGE SCHIÖLER

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Inge Schiöler, Gröna löv i motljus INGE SCHIÖLER 1908-1971 Gröna löv i motljus Signerad Inge Schiöler. Olja på pannå, 23 x 17 cm. PROVENIENS: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Gunvor och Arne Johnsons

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Vid vattnet INGE SCHIÖLER 1908-1971
      Apr. 25, 2013

      Inge Schiöler, Vid vattnet INGE SCHIÖLER 1908-1971

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Inge Schiöler, Vid vattnet INGE SCHIÖLER 1908-1971 Vid vattnet Signerad och daterad Inge Schiöler 1969. Gouache på papper, 40 x 33 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnärens familj av nuvarande

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Blommande oxel vid havet - Koster
      Apr. 25, 2013

      Inge Schiöler, Blommande oxel vid havet - Koster

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Inge Schiöler, Blommande oxel vid havet - Koster INGE SCHIÖLER 1908-1971 Blommande oxel vid havet - Koster Signerad och daterad Inge Schiöler 1966. Olja på duk, 61 x 55 cm. Gunnar Hjorthén nr 427

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, I trädgården INGE SCHIÖLER
      Apr. 25, 2013

      Inge Schiöler, I trädgården INGE SCHIÖLER

      Est: kr100,000 - kr120,000

      Inge Schiöler, I trädgården INGE SCHIÖLER 1908-1971 I trädgården Signerad Inge Schiöler. Olja på pannå, 58,5 x 84,5 cm. Utförd 1948 PROVENIENS: Nordén Auktioner, Stockholm, katalognr 192

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Sommarlandskap med björkar INGE
      Apr. 25, 2013

      Inge Schiöler, Sommarlandskap med björkar INGE

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Inge Schiöler, Sommarlandskap med björkar INGE SCHIÖLER 1908-1971 Sommarlandskap med björkar Signerad och daterad Inge Schiöler 1960. Olja på duk, 54 x 60 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler 1908-1971. Landskap. Signerad och
      Mar. 05, 2013

      Inge Schiöler 1908-1971. Landskap. Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Inge Schiöler 1908-1971. Landskap. Signerad och daterad Inge Schiöler 1968. Pastell 37 x 45 (dagermått).

      Auktionskammare Uppsala
    • Schiöler, Inge, gouache, Pelargonier, sign, 38 x
      Feb. 28, 2013

      Schiöler, Inge, gouache, Pelargonier, sign, 38 x

      Schiöler, Inge, gouache, Pelargonier, sign, 38 x 46 cm, utst 1970 på Statens Museum for Kunst

      Hallands Auktionsverk
    • Schiöler, Inge, pastell, Skogsstig II, St Jörgen,
      Feb. 28, 2013

      Schiöler, Inge, pastell, Skogsstig II, St Jörgen,

      Schiöler, Inge, pastell, Skogsstig II, St Jörgen, sign o dat maj -56, 38 x 45 cm, Litt: Hjortén P 685

      Hallands Auktionsverk
    • Inge Schiöler, Från Jutholmen INGE SCHIÖLER
      Oct. 24, 2012

      Inge Schiöler, Från Jutholmen INGE SCHIÖLER

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Inge Schiöler, Från Jutholmen INGE SCHIÖLER 1908-1971 Från Jutholmen Signerad och daterad Inge Schiöler 1960. Olja på duk, 38 x 46 cm. Gunnar Hjortén nr 833

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Höstbuskar INGE SCHIÖLER 1908-1971
      Oct. 24, 2012

      Inge Schiöler, Höstbuskar INGE SCHIÖLER 1908-1971

      Est: kr100,000 - kr120,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler 1908-1971. Grönskande buske.
      Oct. 09, 2012

      Inge Schiöler 1908-1971. Grönskande buske.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Inge Schiöler 1908-1971. Grönskande buske. Signerad I. Schiöler. Pastell, 16 x 11.

      Auktionskammare Uppsala
      Aug. 27, 2012

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Inge Schiöler, Sommar vid havet - Koster INGE
      Apr. 25, 2012

      Inge Schiöler, Sommar vid havet - Koster INGE

      Est: kr120,000 - kr130,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Kumlet på solig klippa INGE
      Apr. 25, 2012

      Inge Schiöler, Kumlet på solig klippa INGE

      Est: kr100,000 - kr125,000

      Inge Schiöler, Kumlet på solig klippa INGE SCHIÖLER 1908-1971 Kumlet på solig klippa Signerad och daterad Inge Schiöler 1959. Olja på duk, 73 x 73 cm. Gunnar Hjorthén nr 1084

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 25, 2012

      Est: kr25,000 - kr28,000

      Inge Schiöler, Blommor INGE SCHIÖLER 1908-1971 Blommor Signerad Inge Schiöler samt daterad på baksidan 1955. Pastell på papper, 44 x 36,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Gula blommor I INGE SCHIÖLER
      Apr. 25, 2012

      Inge Schiöler, Gula blommor I INGE SCHIÖLER

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Inge Schiöler, Gula blommor I INGE SCHIÖLER 1908-1971 Gula blommor I Signerad Inge Schiöler. Gouache på papper, 44 x 35,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 25, 2012

      Est: kr25,000 - kr28,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Strand med sjöbodar INGE SCHIÖLER
      Apr. 25, 2012

      Inge Schiöler, Strand med sjöbodar INGE SCHIÖLER

      Est: kr350,000 - kr400,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Blommande äng vid havsvik, Koster
      Apr. 25, 2012

      Inge Schiöler, Blommande äng vid havsvik, Koster

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Inge Schiöler, Blommande äng vid havsvik, Koster INGE SCHIÖLER 1908-1971 Blommande äng vid havsvik, Koster Signerad och daterad Inge Schiöler-57. Olja på duk, 46 x 51 cm. Gunnar Hjorthén nr 913

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Sommardag INGE SCHIÖLER 1908-1971
      Apr. 25, 2012

      Inge Schiöler, Sommardag INGE SCHIÖLER 1908-1971

      Est: kr400,000 - kr500,000

      Inge Schiöler, Sommardag INGE SCHIÖLER 1908-1971 Sommardag - Nord-Hällsö Signerad Schiöler. Olja på duk, 66 x 81 cm. Utförd 1932 PROVENIENS Direktör Gösta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Stockholms Auktionsverk ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Klippor och hav INGE SCHIÖLER
      Apr. 25, 2012

      Inge Schiöler, Klippor och hav INGE SCHIÖLER

      Est: kr100,000 - kr120,000

      Inge Schiöler, Klippor och hav INGE SCHIÖLER 1908-1971 Klippor och hav Signerad Inge Schiöler. Olja på duk, 45 x 55 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler, Hav och klippor INGE SCHIÖLER
      Apr. 25, 2012

      Inge Schiöler, Hav och klippor INGE SCHIÖLER

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Inge Schiöler, Hav och klippor INGE SCHIÖLER 1908-1971 Hav och klippor Signerad Inge Schiöler. Olja på duk, 42 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 25, 2012

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Schiöler, Inge, färglito, landskap, sign o numr
      Nov. 24, 2011

      Schiöler, Inge, färglito, landskap, sign o numr

      Schiöler, Inge, färglito, landskap, sign o numr 294/360, dat -69 40 x 33 cm

      Hallands Auktionsverk
    • Inge Schiöler 1908-1971. Självporträtt. Signerad
      Aug. 29, 2011

      Inge Schiöler 1908-1971. Självporträtt. Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Landskap Signerad och
      Apr. 13, 2011

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Landskap Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Landskap Signerad och daterad Inge Schiöler 1958. Pastell på papper, 40 x 32 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Bryggan Blötebogen,
      Apr. 13, 2011

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Bryggan Blötebogen,

      Est: kr12,000 - kr15,000

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Bryggan Blötebogen, Öddö Signerad och daterad Inge Schiöler 1961. Pastell på papper, 37 x 45 cm. UTSTÄLLD: Riksförbundet för bildande konst, utställning 253, nr 52

      Stockholms Auktionsverket
    • D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Fartyg i blått hav
      Apr. 13, 2011

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Fartyg i blått hav

      Est: kr30,000 - kr35,000

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Fartyg i blått hav Signerad Inge Schiöler. Olja på duk, 25 x 34 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Blomsterstilleben
      Apr. 13, 2011

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Blomsterstilleben

      Est: kr10,000 - kr12,000

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Blomsterstilleben Signerad Inge Schiöler. Pastell på papper, 39 x 32 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Kosterbrygga med båtar
      Apr. 13, 2011

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Kosterbrygga med båtar

      Est: kr300,000 - kr350,000

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Kosterbrygga med båtar Signerad Inge Schiöler. Olja på duk, 74 x 82 cm. Påskrift på spännramens baksida: "Köpt i Strömstad 1953, utställning i Samskolan". I början av 1920-talet sammanstrålade en krets unga målare på Valands målarskola i Göteborg, den västsvenska metropolens Konstakademi. Några av dem skulle ...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Solbränt landskap
      Apr. 13, 2011

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Solbränt landskap

      Est: kr200,000 - kr250,000

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Solbränt landskap Stämpelsignerad Inge Schiöler. Olja på duk, 66 x 73 cm. Intygad på baksidan av Joyous Schiöler och Gunnar Hjorthén Utförd 1970 Gunnar Hjorthén nr 577 PROVENIENS Galerie God Konst, Göteborg UTSTÄLLD Inge Schiöler, Statens museum for kunst, Köpenhamn 1972, nr 107 Inge Schiöler...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Nordkoster Bohuslän
      Apr. 13, 2011

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Nordkoster Bohuslän

      Est: kr80,000 - kr100,000

      D - INGE SCHIÖLER 1908-1971 Nordkoster Bohuslän Signerad och daterad Inge Schiöler 1963. Olja på duk, 50 x 55 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Inge Schiöler 1908-1971. "Palau Spanien" -
      Jan. 31, 2011

      Inge Schiöler 1908-1971. "Palau Spanien" -

      Est: kr1,200 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • INGE SCHIÖLER 1908-1971 Murbruksfabriken -
      Oct. 28, 2010

      INGE SCHIÖLER 1908-1971 Murbruksfabriken -

      Est: kr125,000 - kr150,000

      INGE SCHIÖLER 1908-1971 Murbruksfabriken - Skanstull Signerad Schiöler. Olja på duk, 66 x 56 cm. Utförd 1932 UTSTÄLLD Utställning Inge Schiöler, Svensk-Franska Konstgalleriet 1938 H55, Riksförbundet för bildande konst LITTERATUR Erik Blomberg: Inge Schiöler, Stockholm 1946, nr 76 Nils Ryndel, Inge Sciöler, SAK 1972, om...

      Stockholms Auktionsverket
    • INGE SCHIÖLER 1908-1971 Blommor Signerad Inge
      Oct. 28, 2010

      INGE SCHIÖLER 1908-1971 Blommor Signerad Inge

      Est: kr15,000 - kr18,000

      INGE SCHIÖLER 1908-1971 Blommor Signerad Inge Schiöler. Gouache på papper, 44 x 36 cm. Utförd omkring 1945

      Stockholms Auktionsverket