Helmer Osslund Sold at Auction Prices

    • Jonas Helmer Osslund (Swedish, 1866-1938) Strandbankar Vid Ångermanälven (Banks
      Dec. 08, 2022

      Jonas Helmer Osslund (Swedish, 1866-1938) Strandbankar Vid Ångermanälven (Banks

      Jonas Helmer Osslund (Swedish, 1866-1938) Strandbankar Vid Ångermanälven (Banks of the Ångerman River) Oil on grease-proof paper laid on paper 16-1/2 x 25-1/8 inches (41.9 x 63.8 cm) (sheet) Signed lower left: Helmer Osslund PROVENANCE: Bukowskis, Stockholm, June 4, 2015, lot 914; Private collection, Ridgway, Colorado, acquired from the above. Jonas Helmer Osslund specialized in landscape motifs from Lapland, which he frequently painted on greaseproof paper and mounted on paper board, as seen in the present lot. This support provides his work a reflective luminosity that is wholly sympathetic with the watery and icy landscape elements of his designs. The artist first encountered the use of greaseproof paper during the 1890s when in Paris, after training at the Académie Colarossi, he took lessons from Paul Gauguin. Gauguin introduced Osslund not only to the paper, which was both cheaper and easier to handle than canvas, but to Symbolism as well, whose bold, flat shapes are so apparent in the present landscape. In 1898, Osslund made his first trip into the northern wilderness of Sweden, armed with stylistic tools which enabled him to quickly develop his personal style as a landscapist. His work is preserved in the permanent collections of the Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, and the Göteborgs Stadsmuseum. HID01801242017

      Heritage Auctions
    • Helmer Osslund, View over Kastellholmen and Djurgården from Södermalm, Stockholm
      Jun. 07, 2018

      Helmer Osslund, View over Kastellholmen and Djurgården from Södermalm, Stockholm

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Signed Helmer Osslund and dated SHM (Stockholm) -97. Oil on greaseproof paper laid down on paper-panel 25 x 35 cm.

      Bukowskis
    • Helmer Osslund, "Torne Träsk om hösten" (Autumn scene from Lake Torneträsk/Duortnosjávri, Lapland, Sweden)
      Jun. 07, 2018

      Helmer Osslund, "Torne Träsk om hösten" (Autumn scene from Lake Torneträsk/Duortnosjávri, Lapland, Sweden)

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Signed Helmer OSSLUND. Oil on canvas laid down on paper-panel 43 x 69.5 cm.

      Bukowskis
    • Helmer Osslund (SWEDISH, 1866-1938) oil on board, snowy landscape, 9-1/2 x 12-1/2 inches
      Dec. 12, 2017

      Helmer Osslund (SWEDISH, 1866-1938) oil on board, snowy landscape, 9-1/2 x 12-1/2 inches

      Bill Hood & Sons Arts & Antiques Auctions
    • Helmer Osslund (1866-1938)
      Nov. 15, 2017

      Helmer Osslund (1866-1938)

      Est: €2,000 - €3,000

      Sandinavian mountain landscape, possibly the river Šngermanälven in Sweden signed lower left oil on cardboard, 39x43 cm Provenance: Rosa Spier Huis, Laren.

    • Helmer Osslund Winter Scene O/B
      Nov. 02, 2017

      Helmer Osslund Winter Scene O/B

      Helmer Osslund, Sweden, 1866-1938. Oil on board, winter scene. Signed lower right. 17.25" X 14" framed; 12" X 9" unframed. See photos. In house shipping continental U.S. $40 plus insurance. The absence of a Condition Report does not imply the lot is in perfect condition. Examine all photos closely. Contact AAG for more detailed information if needed. AAG is not responsible for any errors or omissions to any lots. All sales are final and sold as is.

      Abington Auction Gallery
    • Helmer Osslund
      Aug. 27, 2013

      Helmer Osslund

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Helmer Osslund 1866-1938. Liggande kvinna. Signerad och daterad Helmer Osslund 1894 Paris. Olja på smörpapper lagd på pannå, 27,5 x 36,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund
      Aug. 27, 2013

      Helmer Osslund

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Helmer Osslund 1866-1938. "Roggforsen". Bär senare signatur. Olja på smörpapper lagt på pannå, 40 x 45.

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938 Fjällandskap. Signerad
      Jun. 13, 2013

      Helmer Osslund 1866-1938 Fjällandskap. Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Helmer Osslund 1866-1938 Fjällandskap. Signerad Helmer Osslund. Akvarell på smörpapper, 37 x 57 Signed Helmer Osslund. Watercolour on paper, 37 x 57 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938 Norrländskt landskap om
      Jun. 13, 2013

      Helmer Osslund 1866-1938 Norrländskt landskap om

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Helmer Osslund 1866-1938 Norrländskt landskap om hösten. Signerad och daterad Helmer Osslund 1904 Blandteknik på papper, 29,5 x 50 Signed and dated Helmer Osslund 1904. Mixed media on paper, 29.5 x 50 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938 "Septemberkväll, Jernsta,
      Jun. 13, 2013

      Helmer Osslund 1866-1938 "Septemberkväll, Jernsta,

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Helmer Osslund 1866-1938 "Septemberkväll, Jernsta, Nordingrå". Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper lagt på pannå, 36,5 x 43 Signed Helmer Osslund. Oil on paper laid on cardboard, 36.5 x 43 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938 Vårbrytning,
      Jun. 13, 2013

      Helmer Osslund 1866-1938 Vårbrytning,

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Helmer Osslund 1866-1938 Vårbrytning, Ångermanland. Signerad Helmer Osslund. Olja på duk lagd på pappannå, 40 x 57 Signed Helmer Osslund. Oil on paper laid on cardboard, 40 x 57 cm. Ytterligare en version av motivet, en gouache, såldes på Uppsala Auktionskammares auktion 9 april 2013, katalognummer 875.

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938 Träd vid vatten. Signerad
      Jun. 13, 2013

      Helmer Osslund 1866-1938 Träd vid vatten. Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Helmer Osslund 1866-1938 Träd vid vatten. Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper lagd på kartong, 20,5 x 29 Signed Helmer Osslund. Oil on paper laid on cardboard, 20.5 x 29 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938 "Vårstämning, Torne
      Jun. 13, 2013

      Helmer Osslund 1866-1938 "Vårstämning, Torne

      Est: kr300,000 - kr400,000

      Helmer Osslund 1866-1938 "Vårstämning, Torne Träsk". Signerad Helmer Osslund. Olja på duk, 49 x 99 Signed Helmer Osslund. Oil on canvas, 49 x 99 cm. Litteratur: Holger, Lena, "Helmer Osslund", Kristianstad 2008, jämför verk avbildat s. 104-105, där med datering till omkring år 1928. VÅRSTÄMNING, TORNE TRÄSK Verksam under en tid då olika konstnärer mutade in olika geografiska områden, framgår det tydligt var Osslund satte ner sin artistiska fana. Där Carl Wilhelmson fångade västkusten, Eugène Jansson sitt Stockholm, Carl Larsson och Anders Zorn i Dalarna, så kvarstår Osslund som de lappländska viddernas okrönte konung. År 1898 hade Osslund funnit sitt hjärtas och konsts sanna hemvist i mötet med Norrlands fjällmassiv och de storslagna vildmarksvidderna. Detta blev startskottet för Osslunds artistiska upptäcktsfärd i det svenska landskapet som kom att uppta resten av hans liv, och det är i dessa, av konstnärsgeografins oupptäckta utkanter, som hans dynamiskt uttrycksfulla landskapskonst har tillblivit. Han var ständigt på jakt, ständigt sökande efter ny inspiration, nya lärdomar, nya impulser och konstnärens månadslånga målarvandringar i de norrländska ödemarkerna omfattade allt från Nordingrå i söder till Torne träsk i norr. Auktionens målning "Vårstämning, Torne Träsk" avbildar ett av Osslunds käraste motiv, den vackra fjällsjön och dess omgivningar, belägna i nordvästra Lappland. Han återkom ofta just till denna plats och fångade de gripande vyerna på plats i naturen med hjälp av den teknik som han hade lärt sig av sin läromästare Gauguin- att måla i olja på smörpapper. Materialet var både billigt, lättillgängligt samt lättare att hantera än vanlig målarduk när han var på vandring. Pappret kunde fästas på det som fanns tillgängligt i form av en bit kartong eller färglådans undersida. Smörpappret erbjöd även ett underlag att måla på i olja som passade Osslunds estetik och teknik då färgen kunde hållas flödig och summarisk utan att behöva använda lösningsmedel. Under sina strövtåg i den norrländska naturen blev det därmed smörpappret som användes för underlag till både gouacher och oljor. Då Osslund fäste sig särskilt vid ett motiv kunde det omarbetas i olika variationer, men det är ovanligt att de översattes till olja på duk. Det var endast i sällsynta fall där fascinationen kring motivet och kompositionen var så stark att det ledde till att det omarbetades till duken för mer ambitiösa omformuleringar av upplevelserna, filtrerade av den konstnärliga blicken och tidens perspektiv. Därmed ger auktionens oljemålning oss en ovanlig inblick i Osslunds artistiska process och fullbordade talang. På Nationalmuseum finner vi den gouache som har legat till grund för auktionens målning och i jämförelsen mellan de två verken kan vi spåra hur Osslund tillsammans med naturstudien och sina egna minnesbilder har översatt motivet i förfinad form till dukens beständiga format. Omarbetningarna av naturstudierna till duken innebar att konstnären till fullo kunde filtrera sina intryck och här finner vi viktiga kopplingar till läromästaren Gauguins reducerande stil som rör sig i gränslandet mellan impressionism och expressionism. I "Vårstämning, Torne Träsk" är landskapet skildrat i ett storslaget panorama. Osslund har byggt upp bilden i tre plan med hög blickpunkt, vilket är typiskt för konstnären. De ännu snöklädda fjällen skapar en fond som bryts av fjällsjön under islossning. Kompositionen ramas slutligen in av den färgsprakande förgrunden. Landskapets former har förenklats och planats ut till fält och fulländar Osslunds ambition att skapa en dekorativ helhetsverkan där de stiliserande fjällbjörkarnas vridna grenverk ger en kontrastrik och rytmisk effekt. Landskapet är avbildat i tidig vårskrud och Helmer Osslund valde med förkärlek att skildra just årstidsväxlingarna, vårbilder med tidiga lövsprickningar eller islossningar eller naturen i dess första vinterskrud. Dessa färgställningar var det som lockade konstnären mest och sommarens grönska, eller "spenaten" som han kallade den, var inte lika fascinerande. I Osslunds skildring har fjällmassiven givits en starkt lysande ton i kobolt och tillsammans med markens ockra och varma jordtoner skapar han en klangfull kontrastverkan. Återigen framgår det med stor tydlighet att det inte är en naturalistisk skildring utan ett av färger lysande och intensivt stämningsmättade landskap som skildras. Hans återgivelse av naturen är en fri och otvungen skildring av viddernas rymd och hisnande skönhet, Osslunds egen omdiktning av naturen i dess renaste form. Det är med dessa bilder som Helmer Osslund har gjorts sig förtjänt av epitetet "Norrlands konstnärlige upptäckare".

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938 "Fjällsjö" (Mountain lake
      May. 28, 2013

      Helmer Osslund 1866-1938 "Fjällsjö" (Mountain lake

      Est: kr30,000 - kr35,000

      Helmer Osslund 1866-1938 "Fjällsjö" (Mountain lake in the north of Sweden). Signed Osslund. Greaseproof papper glued down on paper-panel 46 x 56 cm.

      Bukowskis
    • Helmer Osslund 1866-1938 Spring landscape. Signed
      May. 28, 2013

      Helmer Osslund 1866-1938 Spring landscape. Signed

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Helmer Osslund 1866-1938 Spring landscape. Signed Helm. Osslund and dated 1901. Paper-panel 24.5 x 37 cm.

      Bukowskis
    • HELMER OSSLUND, 1866-1938 'Oväder över
      May. 18, 2013

      HELMER OSSLUND, 1866-1938 'Oväder över

      Est: - kr4,000

      HELMER OSSLUND, 1866-1938 'Oväder över Tornebergen'. Signerad. Bär påskrift a tergo 'Må det vänligast tillåtas mig- en liten bit- att sändas hit- för all er flit- och stora kraft i färgen med Torne -bergen - hej!'. Olja på smörpapper, 24,5x33 cm. Liten reva. Uppklistrad på kartong.

      Crafoord Auktioner
    • HELMER OSSLUND 1866-1938 Oljemålning på pannå
      May. 11, 2013

      HELMER OSSLUND 1866-1938 Oljemålning på pannå

      HELMER OSSLUND 1866-1938 Oljemålning på pannå Norrländskt fjällandskap med älv Signerad 30 x 69 cm Repor Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad

      Skanes Action House
    • HELMER OSSLUND 1866-1938 Oljemålning på smörpapper
      May. 11, 2013

      HELMER OSSLUND 1866-1938 Oljemålning på smörpapper

      HELMER OSSLUND 1866-1938 Oljemålning på smörpapper uppfodrat på kartong Fjällandskap i höstskrud Signerad 34 x 46 cm Ovankanten med smärre färgbortfall och krackelyrer Proveniens: Inköpt av Magnus Friis (1904-1997), sjukhusdirektör på Norrköpings lasarett, därefter i arv inom familjen

      Skanes Action House
    • Helmer Osslund 1866-1938. "Vårbrytning
      Apr. 09, 2013

      Helmer Osslund 1866-1938. "Vårbrytning

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Helmer Osslund 1866-1938. "Vårbrytning Ångermanland". Signerad Osslund. Gouache på smörpapper lagd på pannå, 31,5 x 48,5 (dagermått).

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938. Nakenstudie. Signerad
      Mar. 05, 2013

      Helmer Osslund 1866-1938. Nakenstudie. Signerad

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Helmer Osslund 1866-1938. Nakenstudie. Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper lagd på pannå, 31 x 41.

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 29, 2013

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund, Nämforsen, Näsåker, Ångermanälven
      Dec. 05, 2012

      Helmer Osslund, Nämforsen, Näsåker, Ångermanälven

      Est: kr45,000 - kr50,000

      Helmer Osslund, Nämforsen, Näsåker, Ångermanälven HELMER OSSLUND 1866-1938 Nämforsen, Näsåker, Ångermanälven Olja på smörpapper fäst på kartong, 55 x 70,5 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägares familj

      Stockholms Auktionsverket
    • Helmer Osslund, Same HELMER OSSLUND 1866-1938 Same
      Dec. 05, 2012

      Helmer Osslund, Same HELMER OSSLUND 1866-1938 Same

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Helmer Osslund, Mullfjället, Jämtland HELMER
      Dec. 05, 2012

      Helmer Osslund, Mullfjället, Jämtland HELMER

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Helmer Osslund, Mullfjället, Jämtland HELMER OSSLUND 1866-1938 Mullfjället, Jämtland Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper fäst på papp-pannå, 36,5 x 44 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Helmer Osslund, Tornebergen HELMER OSSLUND
      Dec. 05, 2012

      Helmer Osslund, Tornebergen HELMER OSSLUND

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Helmer Osslund, Tornebergen HELMER OSSLUND 1866-1938 Tornebergen Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper fäst på pannå, 34,5 x 32,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Helmer Osslund, Lapp från Sjöfallet HELMER OSSLUND
      Dec. 05, 2012

      Helmer Osslund, Lapp från Sjöfallet HELMER OSSLUND

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Helmer Osslund, Lapp från Sjöfallet HELMER OSSLUND 1866-1938 Lapp från Sjöfallet Signerad Helmer Osslund. Blandteknik på papper, 80 x 52 cm. PROVENIENS: Lasarettsläkare T. Stenholm, Sveg Bukowski Auktioner, våren 1989 ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Helmer Osslund, Forsande älv HELMER OSSLUND
      Dec. 05, 2012

      Helmer Osslund, Forsande älv HELMER OSSLUND

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Helmer Osslund, Forsande älv HELMER OSSLUND 1866-1938 Forsande älv Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper fäst på pannå, 50 x 42 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Helmer Osslund, Norrländskt landskap HELMER
      Dec. 05, 2012

      Helmer Osslund, Norrländskt landskap HELMER

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Helmer Osslund, Norrländskt landskap HELMER OSSLUND 1866-1938 Norrländskt landskap Signerad Helmer Osslund. Olja på pannå, 53 x 78 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSSLUND, HELMER, 1866-1938. "'Afton'. Signerad.
      Dec. 01, 2012

      OSSLUND, HELMER, 1866-1938. "'Afton'. Signerad.

      Est: - kr6,000

      OSSLUND, HELMER, 1866-1938. "'Afton'. Signerad. Smörpapper på kartong, 22x31."

      Crafoord Auktioner
    • Helmer Osslund 1866-1938. Kopia efter. Norrländskt
      Oct. 09, 2012

      Helmer Osslund 1866-1938. Kopia efter. Norrländskt

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938. Stormvindar. Signerad
      Aug. 28, 2012

      Helmer Osslund 1866-1938. Stormvindar. Signerad

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938. Höstlandskap. Signerad
      Aug. 28, 2012

      Helmer Osslund 1866-1938. Höstlandskap. Signerad

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938. Tillskriven. Sydländskt
      Mar. 27, 2012

      Helmer Osslund 1866-1938. Tillskriven. Sydländskt

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938. "Ångerm. elfen".
      Mar. 27, 2012

      Helmer Osslund 1866-1938. "Ångerm. elfen".

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund (1866-1938) Cattle by a waterfall
      Feb. 15, 2012

      Helmer Osslund (1866-1938) Cattle by a waterfall

      Est: £600 - £800

      Helmer Osslund (1866-1938) Cattle by a waterfall Oil on canvas Signed lower right 112 x 87 cm (44 x 34 in)

      Dreweatts 1759
    • Helmer Osslund 1866-1938. "Slottsruin, Frankrike".
      Jan. 31, 2012

      Helmer Osslund 1866-1938. "Slottsruin, Frankrike".

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Helmer Osslund 1866-1938. Landskap. Signerad
      Jan. 31, 2012

      Helmer Osslund 1866-1938. Landskap. Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Helmer Osslund 1866-1938. Landskap. Signerad Helmer Osslund. Gouache, 38,5 x 50.

      Auktionskammare Uppsala
    • HELMER OSSLUND, 1866-1938, Norrländskt
      Dec. 07, 2011

      HELMER OSSLUND, 1866-1938, Norrländskt

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HELMER OSSLUND, 1866-1938, Fjällandskap
      Dec. 07, 2011

      HELMER OSSLUND, 1866-1938, Fjällandskap

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HELMER OSSLUND, 1866-1938, Aftonrodnad över
      Dec. 07, 2011

      HELMER OSSLUND, 1866-1938, Aftonrodnad över

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HELMER OSSLUND, 1866-1938, Norrländskt landskap
      Dec. 07, 2011

      HELMER OSSLUND, 1866-1938, Norrländskt landskap

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HELMER OSSLUND, 1866-1938, Ångermanälven om
      Dec. 07, 2011

      HELMER OSSLUND, 1866-1938, Ångermanälven om

      Est: kr150,000 - kr200,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HELMER OSSLUND, 1866-1938, Höstafton från
      Dec. 07, 2011

      HELMER OSSLUND, 1866-1938, Höstafton från

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HELMER OSSLUND, 1866-1938, Afton vid
      Dec. 07, 2011

      HELMER OSSLUND, 1866-1938, Afton vid

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HELMER OSSLUND, 1866-1938, Skärgårdslandskap
      Dec. 07, 2011

      HELMER OSSLUND, 1866-1938, Skärgårdslandskap

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Stockholms Auktionsverket
      Dec. 07, 2011

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HELMER OSSLUND, 1866-1938, Ångermanländskt
      Dec. 07, 2011

      HELMER OSSLUND, 1866-1938, Ångermanländskt

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket