Lot 712: Helmer Osslund 1866-1938 "Vårstämning, Torne

Est: kr300,000 SEK - kr400,000 SEKSold:
Auktionskammare UppsalaUppsala, SwedenJune 13, 2013

Helmer Osslund 1866-1938 "Vårstämning, Torne Träsk". Signerad Helmer Osslund. Olja på duk, 49 x 99
Signed Helmer Osslund. Oil on canvas, 49 x 99 cm.
Litteratur: Holger, Lena, "Helmer Osslund", Kristianstad 2008, jämför verk avbildat s. 104-105, där med datering till omkring år 1928.
VÅRSTÄMNING, TORNE TRÄSK
Verksam under en tid då olika konstnärer mutade in olika geografiska områden, framgår det tydligt var Osslund satte ner sin artistiska fana. Där Carl Wilhelmson fångade västkusten, Eugène Jansson sitt Stockholm, Carl Larsson och Anders Zorn i Dalarna, så kvarstår Osslund som de lappländska viddernas okrönte konung. År 1898 hade Osslund funnit sitt hjärtas och konsts sanna hemvist i mötet med Norrlands fjällmassiv och de storslagna vildmarksvidderna. Detta blev startskottet för Osslunds artistiska upptäcktsfärd i det svenska landskapet som kom att uppta resten av hans liv, och det är i dessa, av konstnärsgeografins oupptäckta utkanter, som hans dynamiskt uttrycksfulla landskapskonst har tillblivit. Han var ständigt på jakt, ständigt sökande efter ny inspiration, nya lärdomar, nya impulser och konstnärens månadslånga målarvandringar i de norrländska ödemarkerna omfattade allt från Nordingrå i söder till Torne träsk i norr. Auktionens målning "Vårstämning, Torne Träsk" avbildar ett av Osslunds käraste motiv, den vackra fjällsjön och dess omgivningar, belägna i nordvästra Lappland. Han återkom ofta just till denna plats och fångade de gripande vyerna på plats i naturen med hjälp av den teknik som han hade lärt sig av sin läromästare Gauguin- att måla i olja på smörpapper. Materialet var både billigt, lättillgängligt samt lättare att hantera än vanlig målarduk när han var på vandring. Pappret kunde fästas på det som fanns tillgängligt i form av en bit kartong eller färglådans undersida. Smörpappret erbjöd även ett underlag att måla på i olja som passade Osslunds estetik och teknik då färgen kunde hållas flödig och summarisk utan att behöva använda lösningsmedel. Under sina strövtåg i den norrländska naturen blev det därmed smörpappret som användes för underlag till både gouacher och oljor. Då Osslund fäste sig särskilt vid ett motiv kunde det omarbetas i olika variationer, men det är ovanligt att de översattes till olja på duk. Det var endast i sällsynta fall där fascinationen kring motivet och kompositionen var så stark att det ledde till att det omarbetades till duken för mer ambitiösa omformuleringar av upplevelserna, filtrerade av den konstnärliga blicken och tidens perspektiv. Därmed ger auktionens oljemålning oss en ovanlig inblick i Osslunds artistiska process och fullbordade talang. På Nationalmuseum finner vi den gouache som har legat till grund för auktionens målning och i jämförelsen mellan de två verken kan vi spåra hur Osslund tillsammans med naturstudien och sina egna minnesbilder har översatt motivet i förfinad form till dukens beständiga format. Omarbetningarna av naturstudierna till duken innebar att konstnären till fullo kunde filtrera sina intryck och här finner vi viktiga kopplingar till läromästaren Gauguins reducerande stil som rör sig i gränslandet mellan impressionism och expressionism. I "Vårstämning, Torne Träsk" är landskapet skildrat i ett storslaget panorama. Osslund har byggt upp bilden i tre plan med hög blickpunkt, vilket är typiskt för konstnären. De ännu snöklädda fjällen skapar en fond som bryts av fjällsjön under islossning. Kompositionen ramas slutligen in av den färgsprakande förgrunden. Landskapets former har förenklats och planats ut till fält och fulländar Osslunds ambition att skapa en dekorativ helhetsverkan där de stiliserande fjällbjörkarnas vridna grenverk ger en kontrastrik och rytmisk effekt. Landskapet är avbildat i tidig vårskrud och Helmer Osslund valde med förkärlek att skildra just årstidsväxlingarna, vårbilder med tidiga lövsprickningar eller islossningar eller naturen i dess första vinterskrud. Dessa färgställningar var det som lockade konstnären mest och sommarens grönska, eller "spenaten" som han kallade den, var inte lika fascinerande. I Osslunds skildring har fjällmassiven givits en starkt lysande ton i kobolt och tillsammans med markens ockra och varma jordtoner skapar han en klangfull kontrastverkan. Återigen framgår det med stor tydlighet att det inte är en naturalistisk skildring utan ett av färger lysande och intensivt stämningsmättade landskap som skildras. Hans återgivelse av naturen är en fri och otvungen skildring av viddernas rymd och hisnande skönhet, Osslunds egen omdiktning av naturen i dess renaste form. Det är med dessa bilder som Helmer Osslund har gjorts sig förtjänt av epitetet "Norrlands konstnärlige upptäckare".

Important Sale

Auktionskammare Uppsala
June 13, 2013, 12:00 PM CET

Eddagatan 10, Uppsala, S 75332, SE