Salomon Hofling Sold at Auction Prices

Miniature painter, Pastel Artist, Painter

  • MINIATYRMaLNING, signerad och daterad Hofling
    Nov. 30, 2007

    MINIATYRMaLNING, signerad och daterad Hofling

    Est: kr4,000 - kr5,000

    MINIATYRMaLNING, signerad och daterad Hofling malat 1819 (Salomon H., 1778-1827), frestllande hgrestandsman kldd i mrkbla rock, vit skjorta och kras, gouache pa elfenben, infattad i mssingsram, oval, 5,5 x 4,5 cm; bakstycke saknas

    Stockholms Auktionsverket
  • SWEDEN,signed and dated bottom left 'L. Hofling malat 1818' (Hofling Salomon, 1776 Stockholm 1827).
    Sep. 18, 2007

    SWEDEN,signed and dated bottom left 'L. Hofling malat 1818' (Hofling Salomon, 1776 Stockholm 1827).

    Est: CHF800 - CHF1,200

    SWEDEN,signed and dated bottom left 'L. Hofling malat 1818' (Hofling Salomon, 1776 Stockholm 1827). Mixed media on ivory. Round half-length portrait of a young lady. D 5 cm. In round gilt and chased brass locket frame, D 6.6 cm. SCHWEDEN, unten links signiert und datiert 'L. Hofling malat 1818' (Hofling Salomon, 1776 Stockholm 1827). Mischtechnik auf Elfenbein. Rundes Brustbild einer jungen Dame in feinem, rosa gesäumtem Kleid, über den Schultern ein hellrotes Foulard. D 5 cm. In rundem, vergoldetem und ziseliertem Messingreif, D 6,6 cm.

  • MINIATYRMÅLNING, signerad och daterad Hofling
    Jun. 01, 2007

    MINIATYRMÅLNING, signerad och daterad Hofling

    MINIATYRMÅLNING, signerad och daterad Hofling målat 1812 (Salomon Hofling 1778-1827), föreställande högreståndsman klädd i svart rock, vit skjorta och krås, gouache på elfenben, frånsidan med silhoutteklipp av kvinna i profil, insidan med påskrift: "Edberg pappas morfar", infattad i ram 18 K stämplad Adam Berling, Stockholm (verksam 1804-1832/34), ...

    Stockholms Auktionsverket
  • MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, signerade och daterad S.
    Jun. 01, 2007

    MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, signerade och daterad S.

    MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, signerade och daterad S. Hofling dep: 1822 (Salomon H. 1778-1827), barnporträtt föreställande ett syskonpar, pennteckning/gouache på papp, ovala, 8 x 6,5 cm, infattade i svärtad träram med förgylld mässingsram PROVENIENS: Änkedrottning Joséphines kammarfru Almlöf därefter genom arv inom familjen till nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket