Lot 2637: MINIATYRMÅLNING, signerad och daterad Hofling

Est: €0 EUR - €0 EURSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenJune 01, 2007

MINIATYRMÅLNING, signerad och daterad Hofling målat 1812 (Salomon Hofling 1778-1827), föreställande högreståndsman klädd i svart rock, vit skjorta och krås, gouache på elfenben, frånsidan med silhoutteklipp av kvinna i profil, insidan med påskrift: "Edberg pappas morfar", infattad i ram 18 K stämplad Adam Berling, Stockholm (verksam 1804-1832/34), ...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
June 01, 2007, 10:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE