Lot 2638: MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, signerade och daterad S.

Est: €0 EUR - €0 EURSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenJune 01, 2007

MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, signerade och daterad S. Hofling dep: 1822 (Salomon H. 1778-1827), barnporträtt föreställande ett syskonpar, pennteckning/gouache på papp, ovala, 8 x 6,5 cm, infattade i svärtad träram med förgylld mässingsram PROVENIENS: Änkedrottning Joséphines kammarfru Almlöf därefter genom arv inom familjen till nuvarande ägare

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
June 01, 2007, 10:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE