John Albert Bauer Sold at Auction Prices

Painter, Illustrator

      • JOHN BAUER (1882 JÖNKÖPING - 1918 AUF DEM VÄTTERN)
        Feb. 26, 2023

        JOHN BAUER (1882 JÖNKÖPING - 1918 AUF DEM VÄTTERN)

        Öl auf Platte, ¨See unter Vollmond¨, unten links signiert ¨Bauer¨, ca. 18x23,5cm, ungerahmt, Firnis, am Rand umlaufender Farbabrieb mit Fehlstellen (durch frühere Rahmung)

      • JOHN BAUER (1882 Jönköping - 1918 auf dem Vättern)
        Dec. 04, 2022

        JOHN BAUER (1882 Jönköping - 1918 auf dem Vättern)

        Lithografie, ¨God kväll farbror sa pojken¨ (1915), unten rechts in Bleistift signiert ¨John Bauer¨, oben rechts in der Platte monogrammiert ¨B¨ und unten links nummeriert ¨3¨, ca. 13x9,5cm, gerahmt (22x17cm), Papier leicht gebräunt

        Oct. 10, 2016

        Est: $7,500 - $15,000

        John Albert Bauer (Swedish, 1882-1918), watercolor and gouache on paper, "Here are the Rest of my Clothes," surrealistic illustration depicting nude female child and large eagle in stark landscape, signed LR, accompanied with two gallery labels and 1922 gallery brochure, under glass in later naturally-finished frame with ebonized trim, expected wear including some wave to paper, right margin roughness, light scuffs, frame with surface scratching and sporadic nicking/chipping, ss: 11 1/2" h. x 13" w. [PROVENANCE: Accompanied with two gallery exhibition labels, one from The Swedish Exhibition of 1916, the other from The Art Institute of Chicago Second International Exhibition of Water Color Paintings, 1922, also included an Art Institute of Chicago brochure featuring the work from 1922.]

        Winter Associates, Inc.
      • 6 JOHN BAUER (1882-1918) ANTIQUE ILLUSTRATION PRINTS
        Dec. 06, 2015

        6 JOHN BAUER (1882-1918) ANTIQUE ILLUSTRATION PRINTS

        Group of 5 Antique / Vintage Illustration Swedish Prints by John Albert Bauer (1897-1918). Part of the personal collection of American Illustrator R. John Holmgren. These were presented to Holmgren (who was of Swedish decent) in 1931-1932 when he spent a year in Sweden illustrating for Vart Hem magazine. All measure 11 1/2x13 1/2 and all are older original prints. There are 2 more lots in this auction. Minor wear and folds to edges. PROVENANCE: The Estate of R. John Holmgren,(1897- 1963) noted American Illustrator. John Albert Bauer (1882-1918) was a Swedish painter and illustrator. He is best known for his illustrations of early editions of Bland tomtar och troll (Among Gnomes and Trolls), an anthology of Swedish folklore and fairy tales. auer was born and raised in Jonköping. At 16 he moved to Stockholm to study at the Royal Swedish Academy of Arts. While there he received his first commissions to illustrate stories in books and magazines, and met the artist Ester Ellqvist, who he married in 1906. He traveled throughout Lappland, Germany and Italy early in his career, and these cultures deeply informed his work. He painted and illustrated in a romantic nationalistic style, in part influenced by the Italian Renaissance and Sami cultures. Most of his works are watercolors or prints in monochrome or muted colours; he also produced oil paintings and frescos. His illustrations and paintings broadened the understanding and appreciation of Swedish folklore, fairy tales and landscape. When Bauer was 36, he, Ester and their son, Bengt, drowned in a shipwreck on Lake Vättern.

        Charleston Estate Auctions
      • 5 JOHN BAUER (1882-1918) ANTIQUE ILLUSTRATIONS
        Dec. 06, 2015

        5 JOHN BAUER (1882-1918) ANTIQUE ILLUSTRATIONS

        Est: $250 - $450

        Charleston Estate Auctions
        Dec. 06, 2015

        Est: $250 - $450

        Charleston Estate Auctions
      • John Bauer (Swedish, 1882-1918) Brother Martin 10 x 10in (25.3 x 25.3cm)
        Nov. 06, 2013

        John Bauer (Swedish, 1882-1918) Brother Martin 10 x 10in (25.3 x 25.3cm)

      • John Bauer 1882-1918 "Humpe". Signed JB. Bronze,
        May. 28, 2013

        John Bauer 1882-1918 "Humpe". Signed JB. Bronze,

        Est: kr12,000 - kr15,000

        John Bauer 1882-1918 "Humpe". Signed JB. Bronze, brown patina. Height 11 cm.

        Bukowskis
      • John Bauer 1882-1918 "Humpa". Signed JB. Bronze,
        May. 28, 2013

        John Bauer 1882-1918 "Humpa". Signed JB. Bronze,

        Est: kr25,000 - kr30,000

        John Bauer 1882-1918 "Humpa". Signed JB. Bronze, brown patina. Height 10 cm.

        Bukowskis
      • John Bauer 1882-1918 Ogress cooking. Signed with
        May. 28, 2013

        John Bauer 1882-1918 Ogress cooking. Signed with

        Est: kr25,000 - kr30,000

        John Bauer 1882-1918 Ogress cooking. Signed with monogram JB and dated -07. Indian ink and pencil on paper 25.5 x 18 cm.

        Bukowskis
      • John Bauer 1882-1918 Fairy tale illustration.
        May. 28, 2013

        John Bauer 1882-1918 Fairy tale illustration.

        Est: kr30,000 - kr40,000

        John Bauer 1882-1918 Fairy tale illustration. Executed circa 1907. Indian ink, heightened white and pencil on paper 7.5 x 18 cm.

        Bukowskis
      • John Bauer 1882-1918 "-Stackars lilla basse!"
        May. 28, 2013

        John Bauer 1882-1918 "-Stackars lilla basse!"

        Est: kr300,000 - kr400,000

        John Bauer 1882-1918 "-Stackars lilla basse!" (Poor little bear). Signed with monogram JB. Signed John Bauer Lidingö Brevik on the reverse. Executed in 1912. Watercolour, heightened white, indian ink and pencil on paper 25 x 25 cm.

        Bukowskis
      • John Bauer, Två friare JOHN BAUER 1882-1918 Två
        Dec. 05, 2012

        John Bauer, Två friare JOHN BAUER 1882-1918 Två

        Est: kr7,000 - kr8,000

        Stockholms Auktionsverket
      • John Bauer 1882-1918 Troll, Ernst Bauers Förlag,
        Dec. 18, 2011

        John Bauer 1882-1918 Troll, Ernst Bauers Förlag,

        Est: - kr4,000

        John Bauer 1882-1918 Troll, Ernst Bauers Förlag, Göteborg, 1915, 10 originallitografier, osignerade, förord av Carl Larsson

        Västra Auktionsverket
      • JOHN BAUER, 1882-1918, Trollkäringarna
        Dec. 07, 2011

        JOHN BAUER, 1882-1918, Trollkäringarna

        Est: kr80,000 - kr100,000

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Humpe Signerad J B.
        May. 25, 2011

        JOHN BAUER 1882-1918 Humpe Signerad J B.

        Est: kr25,000 - kr30,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Humpe Signerad J B. Brunpatinerad brons, höjd 11, inklusive marmorsockel 18 cm. PROVENIENS: Svensk privatsamling, Helsingborg LITTERATUR: Gunnar Lindqvist: John Bauer, Stockholm 1979, jämför text sidorna 56f samt bild av akvarell från 1912 sidan 56 Bilden av Humpe och hans trollmor illustrerar sagan av Vilhälm...

        Stockholms Auktionsverket
      • BAUER, JOHN, 1882-1918 Same. Akvarell- och
        May. 07, 2011

        BAUER, JOHN, 1882-1918 Same. Akvarell- och

        Est: - kr2,000

        BAUER, JOHN, 1882-1918 Same. Akvarell- och blyertsskizz. Ej signerad. 18,5x10. Proveniens: Ulrik Sack;s samling

        Crafoord Auktioner
      • JOHN BAUER 1882-1918 Humpe Signerad J.B. Patinerad
        Dec. 08, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Humpe Signerad J.B. Patinerad

        Est: kr12,000 - kr15,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Humpe Signerad J.B. Patinerad brons, höjd 11 cm. Gjutarmärkt H. Bergman Fud. LITTERATUR: Gunnar Lindqvist: John Bauer, Stockholm 1979, jämför text sidorna 56-57 samt bild av akvarell från 1912 sidan 56 Bilden av Humpe och hans trollmor illustrerar sagan av Vilhälm Nordin, "Trollsonen som hade solögon och som b...

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Trollen i Domberget vänta
        Dec. 08, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Trollen i Domberget vänta

        Est: kr8,000 - kr10,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Trollen i Domberget vänta främmande Signerad JB. Blandteknik på papper, 9,5 x 24 cm. Sale room notice proveniens: Tidigare i samling Carl Beyron Carlsson (1869-1928), veckotidningsredaktör i Veckojournalen (1914-18), Kasper (1920 och Idun (1922-28) Collection of Chief editor Carl Beyron Carlsson (1869-1928)

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Prins och Prinsessa Signerad
        Dec. 08, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Prins och Prinsessa Signerad

        Est: kr6,000 - kr8,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Prins och Prinsessa Signerad JB. Akvarell på papper, 17 x 16,5 cm. Ur "Sagan om Dag och Daga och flygtrollet på Skyberget" av Harald Östenson, ur "Bland tomtar och troll", första årgången 1907, med texten: "Därefter satte prinsen en krona av guld på hennes huvud." Sale room notice proveniens: Tidigare i samling Carl Beyron Carlsson (1869-1928), veckotidningsredaktör i Veckojournalen (1914-18), Kasper (1920 och Idun (1922-28) Collection of Chief editor Carl Beyron Carlsson (1869-1928)

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Kungen och flickan
        Jun. 03, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Kungen och flickan

        Est: kr5,000 - kr6,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Kungen och flickan Pennteckning/akvarell på papper, 13 x 14 cm. Intygad på baksidan av Hanna Bauer samt med studier PROVENIENS: Inköpt från Hanna Bauer av nuvarande ägarens familj

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Pojke vid dörren till
        Jun. 03, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Pojke vid dörren till

        Est: kr15,000 - kr20,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Pojke vid dörren till trollens grotta Signerad B. Akvarell/lavering på papper, 25,5 x 25 cm. Baksidan med studier PROVENIENS: Inköpt från Hanna Bauer av nuvarande ägarens familj

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Linda Gull och den gamle
        Jun. 03, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Linda Gull och den gamle

        Est: kr15,000 - kr18,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Linda Gull och den gamle Signerad John Bauer.Tusch/akvarell/vit rehaussyr på papper, 14 x 13 cm. Utförd 1905 PROVENIENS: Inköpt från Hanna Bauer av nuvarande ägarens familj

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Nakenstudie & Dansande 2 st
        Jun. 03, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Nakenstudie & Dansande 2 st

        Est: kr8,000 - kr10,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Nakenstudie & Dansande 2 st Blandteknik på papper, 17 x 15 respektive 17 x 16 cm. PROVENIENS: Inköpt från Hanna Bauer av nuvarande ägarens familj LITTERATUR: Gunnar Lindqvist: John Bauer, Stockholm 1979, jämför förslag till muralmålning Dansande omkring 1915, sidan 82

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Gycklarfågeln
        Jun. 03, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Gycklarfågeln

        Est: kr4,000 - kr5,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Gycklarfågeln Pennteckning/akvarell på papper, 6,5 x 6 cm. PROVENIENS: Inköpt från Hanna Bauer av nuvarande ägarens familj

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Skogsrået
        Jun. 03, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Skogsrået

        Est: kr4,000 - kr5,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Skogsrået Pennteckning/akvarell på papper, 9 x 10 cm. Intygad på baksidan av Hanna Bauer PROVENIENS: Inköpt från Hanna Bauer av nuvarande ägarens familj

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Den gamle kungen Signerad
        Jun. 03, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Den gamle kungen Signerad

        Est: kr8,000 - kr10,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Den gamle kungen Signerad John Bauer. Laverad tuschteckning på papper, 14 x 13 cm. Baksidan med studier PROVENIENS: Inköpt från Hanna Bauer av nuvarande ägarens familj

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Trollgumman och prinsessan
        Jun. 03, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Trollgumman och prinsessan

        Est: kr4,000 - kr5,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Trollgumman och prinsessan Pennteckning/akvarell på papper, 9,5 x 11 cm. PROVENIENS: Inköpt från Hanna Bauer av nuvarande ägarens familj

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Lappojke i träd Signerad John
        Jun. 03, 2010

        JOHN BAUER 1882-1918 Lappojke i träd Signerad John

        Est: kr40,000 - kr50,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Lappojke i träd Signerad John Bauer. Tuschlavering förhöjd med täckvitt på papper, 30,5 x 14 cm. Utförd under konstnärens lapplandresa sommaren 1904 År 1904 kontrakterades John Bauer av förläggaren C.A.V. Lundholm att, tillsammans med några andra konstnärer, medarbeta i ett planerat verk om Lappland. För detta än...

        Stockholms Auktionsverket
      • John Bauer 1882-1918. Norrländskat landskap.
        Jan. 25, 2010

        John Bauer 1882-1918. Norrländskat landskap.

        Est: kr3,000 - kr4,000

        John Bauer 1882-1918. Norrländskat landskap. Stämpelsignerad John Bauer. Olja på pannå, 29 x 42. Obetydligt färgbortfall.

        Auktionskammare Uppsala
      • John Bauer 1882-1918. Bok "Troll" med 10
        Dec. 02, 2008

        John Bauer 1882-1918. Bok "Troll" med 10

        Est: kr2,000 - kr3,000

        John Bauer 1882-1918. Bok "Troll" med 10 originallitografier av John Bauer. Osignerade. Ernst Bauers Förlag, Göteborg, 1915. Förord av Carl Larsson. Omslag med smärre skador och slitage.

        Auktionskammare Uppsala
      • JOHN BAUER 1882-1918 Tomtar och katt Signerad J.B.
        Nov. 27, 2008

        JOHN BAUER 1882-1918 Tomtar och katt Signerad J.B.

        Est: kr8,400 - kr10,500

        JOHN BAUER 1882-1918 Tomtar och katt Signerad J.B. Akvarell på papper, 32 x 30 cm. LITTERATUR: Omslagsillustration till tidningen "Julklappen" 1912.

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Dvärgen Långnäsa Signerad
        Nov. 27, 2008

        JOHN BAUER 1882-1918 Dvärgen Långnäsa Signerad

        Est: kr1,250 - kr1,575

        JOHN BAUER 1882-1918 Dvärgen Långnäsa Signerad John Bauer. Tusch på papper, 24 x 19 cm. LITTERATUR: Östan och Västan, Barnbiblioteket Saga 23, Stockholm 1929, originalillustration "-Det trodde jag verkligen inte, sade överköksmästaren. Men låt honom göra ett prov! Giv honom vad han behöver, och låt honom laga till frukosten! Man gjor...

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Inför balen Signerad John
        May. 29, 2008

        JOHN BAUER 1882-1918 Inför balen Signerad John

        Est: kr15,000 - kr20,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Inför balen Signerad John Bauer. Tusch/blyerts/akvarell på papper, 30 x 28 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Manlig naken akt med rött
        May. 29, 2008

        JOHN BAUER 1882-1918 Manlig naken akt med rött

        Est: kr30,000 - kr35,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Manlig naken akt med rött skynke Sigerad John Bauer. Olja på duk, 65 x 55 cm. PROVENIENS: Inköpt av nuvarande ägare på sterbhusauktionen efter konservator Sven Wahlgren, verksam vid Länsmuseet i Jönköping

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Studier av tomtar och troll 2
        May. 29, 2008

        JOHN BAUER 1882-1918 Studier av tomtar och troll 2

        Est: kr20,000 - kr25,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Studier av tomtar och troll 2 st En signerad John Bauer. Blandteknik på duk, 19 x 10,5 respektive 17,5 x 11 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Då och då tog tomten tag i
        May. 29, 2008

        JOHN BAUER 1882-1918 Då och då tog tomten tag i

        Est: kr60,000 - kr80,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Då och då tog tomten tag i tyglarna Gouache/tusch/täckvitt på papper, 21 x 18,5 cm. LITTERATUR: Bland tomtar och troll, första årgången, Göteborg 1907, avbildad sidan 29 som illustration till sagan Den förtrollade skogen.

        Stockholms Auktionsverket
      • John Bauer , Swedish 1882-1918 The Princess in the Forest gouache on paper
        Apr. 18, 2008

        John Bauer , Swedish 1882-1918 The Princess in the Forest gouache on paper

        Est: $20,000 - $30,000

        signed JOHN BAUER (lower left) gouache on paper

      • John Bauer 1882-1918. tillskriven. Skogstroll.
        Jan. 28, 2008

        John Bauer 1882-1918. tillskriven. Skogstroll.

        Est: - kr1,000

        John Bauer 1882-1918. tillskriven. Skogstroll. Blandteknik, 7 x 7. Pappersbristningar.

        Auktionskammare Uppsala
      • JOHN BAUER 1882-1918 Sittande samekvinna Olja pa
        Nov. 29, 2007

        JOHN BAUER 1882-1918 Sittande samekvinna Olja pa

        Est: kr10,000 - kr12,000

        JOHN BAUER 1882-1918 Sittande samekvinna Olja pa panna, 26 x 26 cm. Utfrd under konstnrens lapplandresa sommaren 1904 UTSTALLD: Minnesutstllning, Jnkpings Lnsmuseum 1968, katalognr 74 ar 1904 kontrakterades John Bauer av frlggaren C.A.V. Lundholm att, tillsammans med nagra andra konstnrer, medarbeta i ett planerat verk om...

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHN BAUER 1882-1918 Man gör inte vidare stark
        May. 31, 2007

        JOHN BAUER 1882-1918 Man gör inte vidare stark

        JOHN BAUER 1882-1918 Man gör inte vidare stark fart med tre tum långa ben Signerad John Bauer, med dedikation daterad 1911. Akvarell, 26,5 x 29 cm. Målningen är en variant ur "Trollen och tomtepojken" av Alfred Smedberg, Bland tomtar och troll, 1909 Tomtepojken hör de gamla tomtarna berätta om äventyrliga besök i trollens berg, beger...

        Stockholms Auktionsverket