Hans Viksten Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

  • Hans Viksten
    Aug. 27, 2013

    Hans Viksten

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Hans Viksten 1926-1987. Havsmotiv, tre stycken. Signerade och daterade Viksten 78. Blandteknik, 31 x 23 respektive 23 x 31.

    Auktionskammare Uppsala
  • HANS VIKSTEN 1926-1987 Oljemålning på duk
    May. 11, 2013

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Oljemålning på duk

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Oljemålning på duk "Kameleonter" Signerad och daterad 1977K 45 x 55 cm Proveniens: tidigare utställd på Kulturhuset i Borås 1978 och därefter inköpt på Galerie Belle samma år 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

    Skanes Action House
  • Hans Viksten 1926-1987. "'Indisk Cirkus' - från
    Aug. 27, 2012

    Hans Viksten 1926-1987. "'Indisk Cirkus' - från

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Auktionskammare Uppsala
    Mar. 27, 2012

    Est: kr4,000 - kr6,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Hans Viksten 1926-1987. "På Fågelbro igen, Bra!".
    Jan. 31, 2012

    Hans Viksten 1926-1987. "På Fågelbro igen, Bra!".

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Auktionskammare Uppsala
  • HANS VIKSTEN 1926-1987 Storlom Signerad och
    Sep. 21, 2011

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Storlom Signerad och

    Est: kr2,000 - kr3,000

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Storlom Signerad och daterad Viksten -75. Akvarell på papper, 30,5 x 23 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS VIKSTEN 1926-1987 Delfinen Signerad och
    Sep. 21, 2011

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Delfinen Signerad och

    Est: kr4,000 - kr5,000

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Delfinen Signerad och daterad Viksten 74 F. Olja på duk, 25 x 27 cm. UTSTÄLLD: Konstvänner, Jönköpings läns museum, 2007 Hallands Konstmuseum, Halmstad 1974

    Stockholms Auktionsverket
  • VIKSTEN, Hans (1926-1987): Figurkomposition,
    Mar. 22, 2011

    VIKSTEN, Hans (1926-1987): Figurkomposition,

    Est: - kr1,200

    VIKSTEN, Hans (1926-1987): Figurkomposition, 141/260, skrapsignerad och daterad Viksten -69, tryck på metallplåt, 48x38

    Stockholms Auktionsverket
  • VIKSTEN, Hans (1926-1987): Planeter snuddar
    Mar. 21, 2011

    VIKSTEN, Hans (1926-1987): Planeter snuddar

    Est: - kr1,000

    VIKSTEN, Hans (1926-1987): Planeter snuddar varandra, ristad signatur och daterad 69, metall, 48x39; med dedikation

    Stockholms Auktionsverket
  • Viksten, Hans, färglito, Livsvandrare, sign, dat
    Dec. 16, 2010

    Viksten, Hans, färglito, Livsvandrare, sign, dat

    Viksten, Hans, färglito, Livsvandrare, sign, dat 76 o numr 460/460, 41 x 54 cm

    Hallands Auktionsverk
  • HANS VIKSTEN 1926-1987 Poetisk förort Signerad och
    Oct. 27, 2010

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Poetisk förort Signerad och

    Est: kr6,000 - kr8,000

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Poetisk förort Signerad och daterad Hans Viksten -65. Olja på duk, 100 x 80 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Hans Viksten Indianbild, litografi -78, 76x60 cm
    Aug. 28, 2010

    Hans Viksten Indianbild, litografi -78, 76x60 cm

    Crafoord Auktioner
  • HANS VIKSTEN, "Liv och löv". (d)
    May. 05, 2010

    HANS VIKSTEN, "Liv och löv". (d)

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Bukowskis
  • Hans Viksten 1926-1987. Komposition. Signerad och
    Jan. 25, 2010

    Hans Viksten 1926-1987. Komposition. Signerad och

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Hans Viksten 1926-1987. Komposition. Signerad och daterad H Viksten 69. Olja på duk, 74 x 48.

    Auktionskammare Uppsala
  • HANS VIKSTEN 1926-1987 Nuvision Signerad och
    Oct. 27, 2009

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Nuvision Signerad och

    Est: kr12,000 - kr15,000

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Nuvision Signerad och daterad Eldfåglar -87 Viksten 70F. Olja på duk, 116 x 89 cm. Utförd 1970 i Fågelbro "Mitt folketshus befruktas av min fantasi. TV-antennen tar in bild-vågor. I rutan ser jag hur en fascist försöker krossa en blå poet. det går aldrig." Hans Viksten PROVENIENS: Inköpt från konstnären ...

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS VIKSTEN 1926-1987 Livsrunor Signerad och
    Nov. 02, 2007

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Livsrunor Signerad och

    Est: kr12,000 - kr15,000

    HANS VIKSTEN 1926-1987 Livsrunor Signerad och daterad Viksten 1980F. Olja pa duk, 116 x 89 cm.

    Stockholms Auktionsverket