Lot 489: HANS VIKSTEN 1926-1987 Nuvision Signerad och

Est: kr12,000 SEK - kr15,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenOctober 27, 2009

HANS VIKSTEN 1926-1987 Nuvision Signerad och daterad Eldfåglar -87 Viksten 70F. Olja på duk, 116 x 89 cm. Utförd 1970 i Fågelbro "Mitt folketshus befruktas av min fantasi. TV-antennen tar in bild-vågor. I rutan ser jag hur en fascist försöker krossa en blå poet. det går aldrig." Hans Viksten PROVENIENS: Inköpt från konstnären ...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
October 27, 2009, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE