Axel Törneman Sold at Auction Prices

Painter, Etcher

    • Axel Törneman (1880-1925)
      Nov. 15, 2017

      Axel Törneman (1880-1925)

      Est: €5,000 - €7,000

      Dreaming nude signed lower right oil on canvas, 80x99 cm

    • Axel Törneman 1880-1925. Gatukonversation.
      Oct. 09, 2012

      Axel Törneman 1880-1925. Gatukonversation.

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Axel Törneman 1880-1925. Två kvinnor. Signerad
      Oct. 09, 2012

      Axel Törneman 1880-1925. Två kvinnor. Signerad

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • AXEL TÖRNEMAN, 1880-1925, Bretagnare I, Oil on
      Dec. 07, 2011

      AXEL TÖRNEMAN, 1880-1925, Bretagnare I, Oil on

      Est: kr1,500,000 - kr2,000,000

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL TÖRNEMAN, 1880-1925, Vid pianot, Signerad
      Dec. 07, 2011

      AXEL TÖRNEMAN, 1880-1925, Vid pianot, Signerad

      Est: kr500,000 - kr600,000

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL TÖRNEMAN, 1880-1925, Från Venedig, Signerad
      Dec. 07, 2011

      AXEL TÖRNEMAN, 1880-1925, Från Venedig, Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL TÖRNEMAN, 1880-1925, Självporträtt med pipa
      Dec. 07, 2011

      AXEL TÖRNEMAN, 1880-1925, Självporträtt med pipa

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Caféinteriör - Paris
      May. 25, 2011

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Caféinteriör - Paris

      Est: kr2,500,000 - kr3,000,000

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Caféinteriör - Paris Signerad och daterad Törneman Paris 1905. Olja på duk, 180 x 202 cm. Den första av två versioner föreställande Café Le Rat Mort på Place Pigalle i Montmartre, Paris. Den andra versionen hänger på Thielska galleriet, Stockholm. UTSTÄLLD Skånska konstmuseum, Lund 1907 Axel Törneman, St...

      Stockholms Auktionsverket
    • Axel Törneman 1880-1925. "Inför snödroppen" -
      Jan. 31, 2011

      Axel Törneman 1880-1925. "Inför snödroppen" -

      Est: - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Självporträtt med pipa
      Dec. 08, 2010

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Självporträtt med pipa

      Est: kr60,000 - kr80,000

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Självporträtt med pipa Signerad och daterad Törneman 1916. Olja på duk, 81,5 x 62 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 I trädgården Signerad och
      Jun. 03, 2010

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 I trädgården Signerad och

      Est: kr25,000 - kr30,000

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 I trädgården Signerad och daterad Törneman 1907. Olja på duk, 59 x 87 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Skuggor Signerad och
      Jun. 03, 2010

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Skuggor Signerad och

      Est: kr40,000 - kr50,000

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Skuggor Signerad och daterad Törneman 1925. Olja på duk, 77 x 101 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • - AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Familjen Signerad
      Nov. 26, 2009

      - AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Familjen Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      - AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Familjen Signerad Törneman. Tusch på papper, 27 x 30 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Sagostund Signerad och
      Nov. 26, 2009

      - AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Sagostund Signerad och

      Est: kr20,000 - kr25,000

      - AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Sagostund Signerad och daterad Törneman 1909. Olja på duk, 55 x 66 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Självporträtt med cigarett
      May. 29, 2008

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Självporträtt med cigarett

      Est: kr500,000 - kr600,000

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Självporträtt med cigarett Signerad AT. Olja på pannå, 66 x 46,5 cm. Utförd 1905-1908 Axel Törneman växte upp i en värmländsk gruvmiljö, i Persberg, där hans far var överingenjör. Som 20-åring lämnade han hemmet för att studera för Carl Wilhelmson på Valands konstskola. Därpå gav han sig av till München och se...

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Stående kvinna Olja på
      May. 29, 2008

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Stående kvinna Olja på

      Est: kr18,000 - kr20,000

      AXEL TÖRNEMAN 1880-1925 Stående kvinna Olja på duk, 164 x 44 cm. PROVENIENS: Algot Törnemans samling

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL TORNEMAN 1880-1925 Portratt av pojke i
      Nov. 29, 2007

      AXEL TORNEMAN 1880-1925 Portratt av pojke i

      Est: kr10,000 - kr12,000

      AXEL TORNEMAN 1880-1925 Portratt av pojke i sjmansuniform Signerad och daterad Trneman 1916. Olja pa panna, 41 x 25 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL TORNEMAN 1880-1925 Brnningar Stmpelsignerad
      Nov. 29, 2007

      AXEL TORNEMAN 1880-1925 Brnningar Stmpelsignerad

      Est: kr45,000 - kr50,000

      AXEL TORNEMAN 1880-1925 Brnningar Stmpelsignerad Trneman. Olja pa duk, 70 x 95 cm. Utfrd pa 1910-talet PROVENIENS: Tidigare i civilinjenjr F. L. M. Hyers samling, Oslo. UTSTALLD: Axel Trneman, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1967, katalognr 180 Axel Trnemans roll i den svenska 1900-talskonstens utveckling r utan tveka...

      Stockholms Auktionsverket