Lot 2254: AXEL TORNEMAN 1880-1925 Brnningar Stmpelsignerad

Est: kr45,000 SEK - kr50,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenNovember 29, 2007

AXEL TORNEMAN 1880-1925 Brnningar Stmpelsignerad Trneman. Olja pa duk, 70 x 95 cm. Utfrd pa 1910-talet PROVENIENS: Tidigare i civilinjenjr F. L. M. Hyers samling, Oslo. UTSTALLD: Axel Trneman, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1967, katalognr 180 Axel Trnemans roll i den svenska 1900-talskonstens utveckling r utan tveka...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
November 29, 2007, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE