Evert Taube Sold at Auction Prices

Painter, Illustrator

    • Evert Taube handskrift
      Mar. 19, 2013

      Evert Taube handskrift

      Est: kr2,000 - kr2,500

      Stockholms Auktionsverket
    • Tidigt manuskript av Evert Taube
      Mar. 19, 2013

      Tidigt manuskript av Evert Taube

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Tidigt manuskript av Evert Taube TAUBE, EVERT (1890-1976). "Vals ombord". Egenhändigt skrivet och undertecknat manuskript, omfattande 2 sidor i folio, text i bläck och blyerts. Med ändringar och tillägg. Daterat ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Manuskript av Evert Taube
      Mar. 19, 2013

      Manuskript av Evert Taube

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Manuskript av Evert Taube TAUBE, EVERT (1890-1976). "Möte i Monsunen". Egenhändigt skrivet och undertecknat korrekturmanuskript, omfattande 4 sidor i folio (A4), text i bläck. Med ändringar och tillägg. Foto ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Evert Taube 1890-1976. Tillskrivna. Landskap med
      Mar. 05, 2013

      Evert Taube 1890-1976. Tillskrivna. Landskap med

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Evert Taube 1890-1976. Tillskrivna. Landskap med träd respektive staket. Akvarell, 18 x 26, 11,5 x 19,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Evert Taube 1890-1976 färglitografi, kvinna Astri?
      Dec. 18, 2011

      Evert Taube 1890-1976 färglitografi, kvinna Astri?

      Est: - kr600

      Evert Taube 1890-1976 färglitografi, kvinna Astri? vid citronträdet, konstnärs ex, sign-72, 46x37

      Västra Auktionsverket
    • TAUBE, EVERT (1890-1976). Egenhändigt skrivet o
      Dec. 14, 2011

      TAUBE, EVERT (1890-1976). Egenhändigt skrivet o

      Est: kr2,000 - kr2,500

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT TAUBE, 1889-1976, Skärgårdslandskap
      Dec. 07, 2011

      EVERT TAUBE, 1889-1976, Skärgårdslandskap

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT TAUBE, 1890-1976, Verkstadsinteriör
      Dec. 07, 2011

      EVERT TAUBE, 1890-1976, Verkstadsinteriör

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • TAUBE, EVERT (1890-1976). 17 egenhändigt skrivna
      Jun. 15, 2011

      TAUBE, EVERT (1890-1976). 17 egenhändigt skrivna

      Est: kr30,000 - kr35,000

      TAUBE, EVERT (1890-1976). 17 egenhändigt skrivna och undertecknade brev, 1 med diktfragment och 3 teckningar (2 självporträtt, varav 1 på Gyldene Freden med dikt på baksidan), 1 brevkort. Ca 1947-52. Flertalet skrivna på brevpapper från ´Den Gyldene Freden´ och ställda till Dr Tore Barkfeldt. Breven löst insatta i album, några med revor, flera m...

      Stockholms Auktionsverket
    • TAUBE, EVERT (1890-1976). 2 st teckningar i tusch
      Jun. 16, 2010

      TAUBE, EVERT (1890-1976). 2 st teckningar i tusch

      Est: kr3,000 - kr4,000

      TAUBE, EVERT (1890-1976). 2 st teckningar i tusch och bläck, en signerad Evert Taube , en endast med E. T. pinx. Daterade mellan 1917-1920. Mått mellan 180x220 280x220. Den större vikt och med litet hål i mittvecket. Foto. Proveniens: Polissekreterare Robert Sällberg. Teckningarna föreställer bl.a. Evert Taube som försvarar sig mot odjur...

      Stockholms Auktionsverket
    • TAUBE, EVERT (1890-1976). 6 st teckningar i tusch
      Dec. 09, 2009

      TAUBE, EVERT (1890-1976). 6 st teckningar i tusch

      Est: kr6,000 - kr8,000

      TAUBE, EVERT (1890-1976). 6 st teckningar i tusch och blyerts. Alla utom en är signerade av konstnären. 3 st daterade 1924. Motiv från Argentina. Mått mellan 245x125 285x220. Några smärre revor i ytterkanterna, delvis gulnade marginaler, 2 delvis uppklistrade. Foto. Titlarna lyder: Pedersen chef Rio Segundo, Don Rafael Taboada, Consuelo och Sa...

      Stockholms Auktionsverket
    • - EVERT TAUBE 1890-1976 San Remo Signerad Evert
      Nov. 26, 2009

      - EVERT TAUBE 1890-1976 San Remo Signerad Evert

      Est: kr12,000 - kr15,000

      - EVERT TAUBE 1890-1976 San Remo Signerad Evert Taube. Akvarell och blyerts på papper, 26 x 18,5 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • Taube, Evert (1890-1976), Jungstedt, Kurt
      Jun. 12, 2008

      Taube, Evert (1890-1976), Jungstedt, Kurt

      Est: kr2,000 - kr2,500

      Taube, Evert (1890-1976), Jungstedt, Kurt (184-1963). Tuschillustration till "Sju sjömansvisor och Byssan lull", visan "Den Sköna Helén eller flickan i Peru", monterad på annat papper i kvarto med signerad tillskr. av Evert Taube och Kurt Jungstedts. Illustrationens storlek 75x120. Klippt i övre höger hörn. Ramad. Foto.

      Stockholms Auktionsverket
      Jun. 12, 2008

      Est: kr1,500 - kr1,800

      Taube, Evert (1890-1976), Jungstedt, Kurt (184-1963). Tuschillustration till "Sju sjömansvisor och Byssan lull", visan "Albertina", monterad på annat papper i kvarto med signerad tillskr. av Kurt Jungstedt. Illustrationens storlek 60x65. Ramad.

      Stockholms Auktionsverket
    • Taube, Evert (1890-1976), - Jungstedt, Kurt
      Dec. 12, 2007

      Taube, Evert (1890-1976), - Jungstedt, Kurt

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Taube, Evert (1890-1976), - Jungstedt, Kurt (184-1963). Tuschillustration till "Sju sjömansvisor och Byssan lull", visan "Den Sköna Helén eller flickan i Peru", monterad på annat papper i kvarto med signerad tillskr. av Evert Taube och Kurt Jungstedts signatur. Illustrationens storlek 110x100. Ramad. Foto.

      Stockholms Auktionsverket