Lot 6597: TAUBE, EVERT (1890-1976). 6 st teckningar i tusch

Est: kr6,000 SEK - kr8,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenDecember 09, 2009

TAUBE, EVERT (1890-1976). 6 st teckningar i tusch och blyerts. Alla utom en är signerade av konstnären. 3 st daterade 1924. Motiv från Argentina. Mått mellan 245x125 285x220. Några smärre revor i ytterkanterna, delvis gulnade marginaler, 2 delvis uppklistrade. Foto. Titlarna lyder: Pedersen chef Rio Segundo, Don Rafael Taboada, Consuelo och Sa...

Rare Books & Manuscripts

Stockholms Auktionsverket
December 09, 2009, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE