Christian Fredrik Swensson Sold at Auction Prices

Naval painter, Painter

    • SWENSSON, CHRISTIAN FREDERIK
      Sep. 28, 2021

      SWENSSON, CHRISTIAN FREDERIK

      Est: CHF600 - CHF800

      (1834 Stockholm 1909) Fischer vor dem Hafen. Öl auf Leinwand. Unten rechts signiert. 22,5x41 cm.

      Sep. 13, 2021

      SWENSSON, CHRISTIAN FREDERIK

      Est: CHF600 - CHF800

    • Christian Fredrik Swensson
      Aug. 27, 2013

      Christian Fredrik Swensson

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Christian Fredrik Swensson 1834-1909. Segelbåt och eka. Monogramsignerad samt daterad CFS 76 samt a tergo signerad C.F. Svensson. Olja på duk, 31 x 23.

      Auktionskammare Uppsala
    • Christian Fredrik Swensson
      Aug. 27, 2013

      Christian Fredrik Swensson

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Christian Fredrik Swensson 1834-1909. Segelbåt till havs. Signerad C.F Swensson. Olja på duk, 46 x 26.

      Auktionskammare Uppsala
    • Christian Fredrik Swensson 1834-1909 "Saga II".
      Jun. 13, 2013

      Christian Fredrik Swensson 1834-1909 "Saga II".

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Christian Fredrik Swensson 1834-1909 "Saga II". Signerad C F Swensson. Olja på duk, 131 x 82,5 Signed C F Swensson. Oil on canvas, 131 x 82.5 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Christian Fredrik Swensson, Marint motiv - ett par
      Dec. 05, 2012

      Christian Fredrik Swensson, Marint motiv - ett par

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Christian Fredrik Swensson, Marint motiv - ett par CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Marint motiv - ett par Signerade C F Swensson. Olja på duk, vardera 48 x 28 cm. (2)

      Stockholms Auktionsverket
    • SWENSSON, CHRISTIAN FREDRIK, 1834-1909. "Marina
      Dec. 01, 2012

      SWENSSON, CHRISTIAN FREDRIK, 1834-1909. "Marina

      Est: - kr8,000

      SWENSSON, CHRISTIAN FREDRIK, 1834-1909. "Marina motiv. Två st. Signerade. Olja på pannå. 22x14,5 cm. Fläckar. Smärre färgbortfall."

      Crafoord Auktioner
    • Christian Fredrik Swensson 1834-1909. Strandscen
      Mar. 26, 2012

      Christian Fredrik Swensson 1834-1909. Strandscen

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON, 1834-1909, Lotsbåt
      Dec. 07, 2011

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON, 1834-1909, Lotsbåt

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Christian Fredrik Swensson 1834-1909. Två
      Aug. 29, 2011

      Christian Fredrik Swensson 1834-1909. Två

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Stockholms
      May. 25, 2011

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Stockholms

      Est: kr15,000 - kr18,000

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Stockholms inlopp Signerad C. F. Swensson. Olja på duk, 54 x 81 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • SWENSSON, Christian Fredrik (1834-1909), svenska
      Mar. 22, 2011

      SWENSSON, Christian Fredrik (1834-1909), svenska

      Est: kr12,000 - kr15,000

      SWENSSON, Christian Fredrik (1834-1909), svenska tremastade ångkorvetten "Saga", signerad CF Swensson, olja på duk, 36,5x68,5 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Segelbåtar på
      Dec. 08, 2010

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Segelbåtar på

      Est: kr15,000 - kr18,000

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Segelbåtar på havet Signerad C. F. Swensson. Olja på duk, 39 x 81 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Dec. 08, 2010

      Est: kr15,000 - kr18,000

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Stockholms inlopp Signerad C. F. Swensson. Olja på duk, 55,5 x 106 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Dansk
      Jun. 03, 2010

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Dansk

      Est: kr8,000 - kr10,000

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Dansk segelskuta Signerad C. F. Swensson. Olja på duk, 30,5 x 45 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Danskt
      Jun. 03, 2010

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Danskt

      Est: kr12,000 - kr15,000

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Danskt segelfartyg i Öresund Signerad C. F. Swensson. Olja på duk, 35,5 x 27 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • - CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Fransk
      Nov. 26, 2009

      - CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Fransk

      Est: kr20,000 - kr25,000

      - CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Fransk segelskuta vid halländska kusten Signerad C.F. Swensson. Olja på duk, 64,5 x 45 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Marin med
      Nov. 27, 2008

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Marin med

      Est: kr2,100 - kr2,600

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Marin med segelfartyg vid fyr Signerad C. F. Swensson. Olja på duk, 84 x 149 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Stockholmvy
      May. 29, 2008

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Stockholmvy

      Est: kr150,000 - kr200,000

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Stockholmvy med fartyg motiv från Saltsjön Signerad C.F. Swensson. Olja på duk, 79 x 139 cm. Stockholmaren Christian Fredrik Swensson var, förutom målare och grafiker, också underlöjtnant i flottans reserv. Detta innebar, inte helt oväntat, att han i sitt måleri hade en alldeles speciell faiblesse ...

      Stockholms Auktionsverket
    • CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909
      May. 29, 2008

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909

      Est: kr20,000 - kr25,000

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Skärgårdsmotiv med segelfartyg Signerad och daterad C.F. Swensson 1890. Olja på duk, 74 x 111 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Utsikt mot
      May. 29, 2008

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Utsikt mot

      Est: kr15,000 - kr18,000

      CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Utsikt mot Södermalm med Katarina kyrka i fonden Stockholm Signerad C.F. Swensson. Olja på duk, 36 x 49 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Christian Fredrik Swensson 1834-1909. Signerad.
      Oct. 08, 2007

      Christian Fredrik Swensson 1834-1909. Signerad.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Christian Fredrik Swensson 1834-1909. Signerad. Fartyg (svenskt flagg) vid kust. Olja på duk. 20 x 37. Krackelyrer.

      Auktionskammare Uppsala