Lot 2295: CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Stockholmvy

Est: kr150,000 SEK - kr200,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 29, 2008

CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON 1834-1909 Stockholmvy med fartyg motiv från Saltsjön Signerad C.F. Swensson. Olja på duk, 79 x 139 cm. Stockholmaren Christian Fredrik Swensson var, förutom målare och grafiker, också underlöjtnant i flottans reserv. Detta innebar, inte helt oväntat, att han i sitt måleri hade en alldeles speciell faiblesse ...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 29, 2008, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE