Pelle Swedlund Sold at Auction Prices

Landscape painter, Painter

    • Pelle Swedlund
      Sep. 04, 2022

      Pelle Swedlund

      Est: €3,000 - €6,000

      (1865 Gävle/Schweden - 1947 Stockholm) Doppelseitiges Gemälde mit Sonnenuntergängen im Schärengarten Expressive, mit teilw. intensiv leuchtendem Kolorit gemalte, motiv- und stiltypische Darstellungen des schwedischen Symbolisten. Swedlund studierte 1889 - 1892 an der Akademie in Stockholm, die folgenden zwanzig Jahre verbrachte er hauptsächlich im Ausland, wo er sich 1892 - 1895 in Paris und der Bretagne und später auch in Italien aufhielt. In den späteren Jahrzehnten arbeitete er hauptsächlich in Schweden, wo er von dem Gotland-Licht fasziniert war und viele Motive aus Visby malte. Öl/Holztafel. 21,5 cm x 27 cm. Rahmen. Provenienz: Bis 2019 in der Familie des Künstlers vererbt. Double-sided painting. Oil on panel.

    • PELLE SVEDLUND (SWEDISH, 1865-1947) Coastline, Visby oil on panel 30 1/4 x
      Jul. 14, 2022

      PELLE SVEDLUND (SWEDISH, 1865-1947) Coastline, Visby oil on panel 30 1/4 x

      Est: £2,000 - £3,000

      PELLE SVEDLUND (SWEDISH, 1865-1947) Coastline, Visby oil on panel 30 1/4 x 36 1/8 in. (76.8 x 81.4 cm.)

    • Pelle Swedlund, I tankar PELLE SWEDLUND 1865-1947
      Dec. 05, 2012

      Pelle Swedlund, I tankar PELLE SWEDLUND 1865-1947

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Pelle Swedlund, I tankar PELLE SWEDLUND 1865-1947 I tankar Signerad PS. Olja på duk, 90 x 67 cm. PROVENIENS: Konstnärens familj

      Stockholms Auktionsverket
    • Pelle Swedlund, Kustlandskap i solnedgång PELLE
      Dec. 05, 2012

      Pelle Swedlund, Kustlandskap i solnedgång PELLE

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Pelle Swedlund, Kustlandskap i solnedgång PELLE SWEDLUND 1865-1947 Kustlandskap i solnedgång Olja på pannå, 22,5 x 31,5 cm. PROVENIENS: Konstnärens familj

      Stockholms Auktionsverket
    • Pelle Swedlund, Solnedgång på fjället PELLE
      Dec. 05, 2012

      Pelle Swedlund, Solnedgång på fjället PELLE

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Pelle Swedlund, Solnedgång på fjället PELLE SWEDLUND 1865-1947 Solnedgång på fjället Signerad och daterad PS 1911 Olja på duk, 115 x 150 cm. PROVENIENS: Konstnärens familj

      Stockholms Auktionsverket
    • SWEDLUND, PELLE, 1865-1947. Upplyst gränd.
      Dec. 01, 2012

      SWEDLUND, PELLE, 1865-1947. Upplyst gränd.

      Est: - kr5,000

      SWEDLUND, PELLE, 1865-1947. Upplyst gränd. Monomgramsignerad PS. Daterad 1899. Olja på duk. 40x32 cm. Krackelyrer. Smärre färgbortfall. (D)

      Crafoord Auktioner
    • PELLE SWEDLUND, 1865-1947, Molnet, Signerad PS
      Dec. 07, 2011

      PELLE SWEDLUND, 1865-1947, Molnet, Signerad PS

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND, 1865-1947, Italienskt landskap
      Dec. 07, 2011

      PELLE SWEDLUND, 1865-1947, Italienskt landskap

      Est: kr30,000 - kr35,000

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND, 1865-1947, Le soleil de Rome
      Dec. 07, 2011

      PELLE SWEDLUND, 1865-1947, Le soleil de Rome

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND, 1865-1947, Solnedgång över S:t
      Dec. 07, 2011

      PELLE SWEDLUND, 1865-1947, Solnedgång över S:t

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Rosendahl Olja på pannå,
      May. 25, 2011

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Rosendahl Olja på pannå,

      Est: kr15,000 - kr18,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Rosendahl Olja på pannå, 30,5 x 44 cm. Utförd omkring 1905 Motivet hämtat från Rosendals slott på Djurgården i Stockholm PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlund-samling

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Gäfle hus Signerad och
      May. 25, 2011

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Gäfle hus Signerad och

      Est: kr40,000 - kr50,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Gäfle hus Signerad och daterad PS 95. Olja på duk, 39 x 62,5 cm. Motivet hämtat från slottet i Gävle PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlund-samling

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Symbolistiskt stilleben
      May. 25, 2011

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Symbolistiskt stilleben

      Est: kr10,000 - kr12,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Symbolistiskt stilleben Signerad och daterad P.S. 97. Olja på duk, 37,5 x 54 cm. PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlund-samling

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Hospital de S:t Jean -
      May. 25, 2011

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Hospital de S:t Jean -

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Hospital de S:t Jean - Brügge Signerad och daterad PS 1900. Olja på duk, 56 x 48,5 cm. PROVENIENS: Herman Neanders samling, Gävle Moser & Klang, Stockholm Ur privat Pelle Swedlund-samling

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Solnedgång i havet -
      May. 25, 2011

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Solnedgång i havet -

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Solnedgång i havet - Visby Olja på duk fäst på pannå, 41,5 x 52 cm. Utförd omkring 1910 PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlund-samling

      Stockholms Auktionsverket
    • Pelle Swedlund 1865-1947. Man i park.
      Jan. 25, 2010

      Pelle Swedlund 1865-1947. Man i park.

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Pelle Swedlund 1865-1947. Man i park. Monogramsignerad PS. Olja på duk, 78 x 67. Smärre frottage längs kanter.

      Auktionskammare Uppsala
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Riddarholmskyrkan
      Nov. 27, 2008

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Riddarholmskyrkan

      Est: kr4,200 - kr5,200

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Riddarholmskyrkan Stockholm Signerad och daterad P. S. -14. Olja på duk, 160 x 120 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Jakobs kyrka i skymning
      May. 29, 2008

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Jakobs kyrka i skymning

      Est: kr40,000 - kr50,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Jakobs kyrka i skymning motiv från Stockholm Signerad PS. Olja på duk, 107,5 x 87 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Svanornas sömn Brügge
      May. 29, 2008

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Svanornas sömn Brügge

      Est: kr80,000 - kr100,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Svanornas sömn Brügge Signerad PS. Olja på duk, 75 x 91 cm. Sannolikt utförd 1898 PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling "Han målade gamla övergivna hus vid speglande kanaler, på vilkas ytor svanor seglade fram, pittoreskt förfallna broar, trånga gator och små, fridfulla platser där en befolkning a...

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Augustinatt på Östersjön
      May. 29, 2008

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Augustinatt på Östersjön

      Est: kr15,000 - kr20,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Augustinatt på Östersjön Olja på kartong, 32,5 x 40,5 cm. Utförd omkring 1909 Jämför större version av samma motiv i Göteborgs Konstmuseum, inköpt 1910 PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Det röda seglet Chioggia
      May. 29, 2008

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Det röda seglet Chioggia

      Est: kr30,000 - kr35,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Det röda seglet Chioggia Signerad PS. Olja på duk, 55,5 x 46,5 cm. Utförd 1903/04 PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Karl XII:s torg Stockholm
      May. 29, 2008

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Karl XII:s torg Stockholm

      Est: kr15,000 - kr20,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Karl XII:s torg Stockholm Olja på pannå, 57,5 x 47 cm. Utförd omkring 1900 Motivet hämtat från Kungsträdgården, Stockholm PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling

      Stockholms Auktionsverket
    • View of the Riddarholm Church, Stockholm
      Feb. 05, 2008

      View of the Riddarholm Church, Stockholm

      Per Adolf (Pelle) Swedlund (Swedish, 1865-1947) View of the Riddarholm Church, Stockholm signed with initials 'PS' (lower left) and dated '-14' (lower right) oil on canvas 62½ x 47½ in. (158.8 x 120.7 cm.)

    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Aftonrodnad - Vstkusten
      Nov. 29, 2007

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Aftonrodnad - Vstkusten

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Aftonrodnad - Vstkusten Signerad PS. Olja pa duk, 47,5 x 66 cm. Utfrd omkring 1900/10 PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Det frdoldas hus - Rom
      Nov. 29, 2007

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Det frdoldas hus - Rom

      Est: kr35,000 - kr40,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Det frdoldas hus - Rom Signerad PS. Olja pa duk, 52,5 x 62,5 cm. Utfrd pa tidigt 1900-tal PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling UTSTALLD: Pelle Swedlund-utstllningen, Gvle Museum 1946, katalognr 13

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Fiskeflottan gar ut
      Nov. 29, 2007

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Fiskeflottan gar ut

      Est: kr40,000 - kr50,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Fiskeflottan gar ut Signerad PS. Olja pa panna, 65 x 81 cm. Utfrd omkring 1920/30 PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 S:t Nicolaus vid havet
      Nov. 29, 2007

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 S:t Nicolaus vid havet

      Est: kr40,000 - kr50,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 S:t Nicolaus vid havet Signerad PS. Olja pa panna, 60,5 x 79,5 cm. Utfrd omkring 1910 Motivet hmtat fran S:t Nicolaus ruin i Visby PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Park och slott Olja pa
      Nov. 29, 2007

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Park och slott Olja pa

      Est: kr60,000 - kr80,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Park och slott Olja pa duk, 63 x 82,5 cm. Utfrd omkring 1910 Motivet hmtat fran Rosendals slott pa Djurgarden i Stockholm PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling

      Stockholms Auktionsverket
    • PELLE SWEDLUND 1865-1947 Karl XII:s Torg Olja pa
      Nov. 29, 2007

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Karl XII:s Torg Olja pa

      Est: kr25,000 - kr30,000

      PELLE SWEDLUND 1865-1947 Karl XII:s Torg Olja pa panna, 57,5 x 47 cm. Utfrd omkring 1900 Motivet hmtat fran Kungstrdgarden, Stockholm PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling Sex malningar av Pelle Swedlund Pelle Swedlund tillhr kanske inte en av de mest namnkunniga artisterna inom den svenska sekelskifteskonsten, tr...

      Stockholms Auktionsverket
    • P. Svedlund (1865-1947), pair of oil on masonite, autumnal landscapes, signed L. R., 9 ¼" x 12".
      Mar. 24, 2007

      P. Svedlund (1865-1947), pair of oil on masonite, autumnal landscapes, signed L. R., 9 ¼" x 12".

      Est: $500 - $800

      Nadeau's Auction Gallery
    • Per Adolf (Pelle) Swedlund (Swedish, 1865-1947)
      Nov. 29, 2005

      Per Adolf (Pelle) Swedlund (Swedish, 1865-1947)

      View of Riddarholmam Church, Stockholm signed with initials 'PS' (lower left); and dated '-14' (lower right) oil on canvas 62 1/2 x 47 1/2 in. (158.8 x 120.7 cm.)