Lot 2126: PELLE SWEDLUND 1865-1947 Svanornas sömn Brügge

Est: kr80,000 SEK - kr100,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 29, 2008

PELLE SWEDLUND 1865-1947 Svanornas sömn Brügge Signerad PS. Olja på duk, 75 x 91 cm. Sannolikt utförd 1898 PROVENIENS: Ur privat Pelle Swedlundsamling "Han målade gamla övergivna hus vid speglande kanaler, på vilkas ytor svanor seglade fram, pittoreskt förfallna broar, trånga gator och små, fridfulla platser där en befolkning a...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 29, 2008, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE