Georg Malte Gustaf August Stierngranat Sold at Auction Prices

  • PHILIPP PETER ROOS, 1655/ 57- 1706, HANS ART/
    May. 18, 2013

    PHILIPP PETER ROOS, 1655/ 57- 1706, HANS ART/

    Est: - kr20,000

    PHILIPP PETER ROOS, 1655/ 57- 1706, HANS ART/ EFTERFÖLJARE Pastoralt landskap med herdar och boskap. 1700- talets första hälft. Olja på duk., 95,5x124,5 cm. Dubblerad. Proveniens biskop Edward Rodhe (1878-1954) Restaurerad av Malte Liewen Stierngranat (1871-1960) 1940 på uppdrag av biskopen enligt påskrift à tergo.

    Crafoord Auktioner