Lot 62: PHILIPP PETER ROOS, 1655/ 57- 1706, HANS ART/

Est: kr0 SEK - kr20,000 SEKSold:
Crafoord AuktionerLund, SwedenMay 18, 2013

PHILIPP PETER ROOS, 1655/ 57- 1706, HANS ART/ EFTERFÖLJARE
Pastoralt landskap med herdar och boskap. 1700- talets första hälft. Olja på duk., 95,5x124,5 cm. Dubblerad.
Proveniens biskop Edward Rodhe (1878-1954)
Restaurerad av Malte Liewen Stierngranat (1871-1960) 1940 på uppdrag av biskopen enligt påskrift à tergo.

Kvalitetsauktion

Crafoord Auktioner
May 18, 2013, 12:00 PM CET

Clemenstorget 7, Lund, 222 21 , SE