Emerik Stenberg Sold at Auction Prices

Portrait painter, Genre Painter, Painter

  • Emerik Stenberg 1873-1927. "Negern Petterson".
    Mar. 05, 2013

    Emerik Stenberg 1873-1927. "Negern Petterson".

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Emerik Stenberg 1873-1927. "Negern Petterson". Signerad och daterad E-Stenberg 90. Olja på duk lagd på pannå, 43 x 36,5.

    Auktionskammare Uppsala
  • Emerik Stenberg 1873-1927. Dalainteriör med
    Jan. 31, 2012

    Emerik Stenberg 1873-1927. Dalainteriör med

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Auktionskammare Uppsala
  • EMERIK STENBERG 1873-1927 Bröllopsmåltid i Dalarna
    Jun. 03, 2010

    EMERIK STENBERG 1873-1927 Bröllopsmåltid i Dalarna

    Est: kr80,000 - kr100,000

    EMERIK STENBERG 1873-1927 Bröllopsmåltid i Dalarna Signerad och daterad E. Stenberg 1916. Olja på duk, 70 x 80 cm. UTSTÄLLD: Minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 1932 Strax före sekelskiftet 1900 sökte sig många konstnärer till platser där gamla seder och bruk ännu inte hade hunnit förändras, för att inte säga försvinna, dä...

    Stockholms Auktionsverket