Lot 2181: EMERIK STENBERG 1873-1927 Bröllopsmåltid i Dalarna

Est: kr80,000 SEK - kr100,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenJune 03, 2010

EMERIK STENBERG 1873-1927 Bröllopsmåltid i Dalarna Signerad och daterad E. Stenberg 1916. Olja på duk, 70 x 80 cm. UTSTÄLLD: Minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 1932 Strax före sekelskiftet 1900 sökte sig många konstnärer till platser där gamla seder och bruk ännu inte hade hunnit förändras, för att inte säga försvinna, dä...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
June 03, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE