John Sten Sold at Auction Prices

  • John Sten
    Aug. 27, 2013

    John Sten

    Est: kr3,000 - kr4,000

    John Sten 1879-1922. Trädgårdsmotiv från Lunnevik, Bohuslän. Akvarell, 48,5 x 64 (dagermått).

    Auktionskammare Uppsala
  • John Sten 1879-1922. "Siesta". Signerad John Sten.
    Jun. 12, 2013

    John Sten 1879-1922. "Siesta". Signerad John Sten.

    Est: kr150,000 - kr200,000

    John Sten 1879-1922. "Siesta". Signerad John Sten. Olja på duk, 162 x 114. English Text: Signed John Sten. Oil on canvas, 162 x 114 cm. Utförd 1917. Proveniens: Konsulinnan Ljunggren, Stockholm.Litteratur: Romdahl, Axel L, "John Sten", Stockholm 1950, omnämnd s. 78.

    Auktionskammare Uppsala
  • John Sten (1879-1922)
    May. 29, 2013

    John Sten (1879-1922)

    John Sten (1879-1922) Standing nude signed, dated and inscribed 'John Sten/Paris 1912' (lower right) oil on canvas 74.5 x 53.5 cm. Painted in 1912.

  • John Sten 1879-1922. Trädgårdsmotiv från Lunnevik,
    Apr. 09, 2013

    John Sten 1879-1922. Trädgårdsmotiv från Lunnevik,

    Est: kr5,000 - kr6,000

    Auktionskammare Uppsala
  • John Sten 1879-1922. Landskap med sjö. Signerad
    Apr. 09, 2013

    John Sten 1879-1922. Landskap med sjö. Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    John Sten 1879-1922. Landskap med sjö. Signerad och daterad John Sten -07. Olja på duk, 78 x 97.

    Auktionskammare Uppsala
  • John Sten 1879-1922. Landskap med jordkällare.
    Apr. 09, 2013

    John Sten 1879-1922. Landskap med jordkällare.

    Est: kr8,000 - kr10,000

    John Sten 1879-1922. Landskap med jordkällare. Signerad John Sten 07. Akvarell, 36,5 x 54,5 (dagermått).

    Auktionskammare Uppsala
    Mar. 05, 2013

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Auktionskammare Uppsala
  • John Sten 1879-1922. Kvinnnostudie. Signerad och
    Mar. 05, 2013

    John Sten 1879-1922. Kvinnnostudie. Signerad och

    Est: kr2,000 - kr3,000

    John Sten 1879-1922. Kvinnnostudie. Signerad och daterad Sten Paris 1915. Kol på papper, 38,5 x 26.

    Auktionskammare Uppsala
  • John Sten 1879-1922. Kvinnostudie. Signerad Sten.
    Mar. 05, 2013

    John Sten 1879-1922. Kvinnostudie. Signerad Sten.

    Est: kr1,500 - kr2,000

    John Sten 1879-1922. Kvinnostudie. Signerad Sten. Akvarell, 30 x 15.

    Auktionskammare Uppsala
  • John Sten, Kurtisanen JOHN STEN 1879-1922
    Apr. 25, 2012

    John Sten, Kurtisanen JOHN STEN 1879-1922

    Est: kr40,000 - kr50,000

    Stockholms Auktionsverket
  • John Sten 1879-1922. Blomsterstilleben. Akvarell,
    Jan. 31, 2011

    John Sten 1879-1922. Blomsterstilleben. Akvarell,

    Est: - kr4,000

    John Sten 1879-1922. Blomsterstilleben. Akvarell, 43,5 x 44,5 (dagermått).

    Auktionskammare Uppsala
  • John Sten 1879-1922. "Sicilien 1921". Akvarell,
    Jan. 31, 2011

    John Sten 1879-1922. "Sicilien 1921". Akvarell,

    Est: - kr3,000

    John Sten 1879-1922. "Sicilien 1921". Akvarell, 33,5 x 23.

    Auktionskammare Uppsala
  • JOHN STEN 1879-1922 Inloppet - Doëlan Olja på duk,
    Oct. 28, 2010

    JOHN STEN 1879-1922 Inloppet - Doëlan Olja på duk,

    Est: kr20,000 - kr25,000

    JOHN STEN 1879-1922 Inloppet - Doëlan Olja på duk, 75 x 60 cm. Utförd omkring 1916

    Stockholms Auktionsverket
  • - JOHN STEN 1879-1922 Hamnen i Douëlan Olja på
    May. 06, 2010

    - JOHN STEN 1879-1922 Hamnen i Douëlan Olja på

    - JOHN STEN 1879-1922 Hamnen i Douëlan Olja på duk, 100 x 130 cm. Utförd 1916 PROVENIENS Stora Kvalitén, Stockholms Auktionsverk våren 2002. LITTERATUR Axel L. Romdahl: John Sten, Stockholm 1950, jämför målningar med snarlikt motiv sidorna 73 och 75. Cla

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN STEN (1879-1922) Hamnen i Douëlan Olja på duk
    Oct. 29, 2009

    JOHN STEN (1879-1922) Hamnen i Douëlan Olja på duk

    Est: kr80,000 - kr100,000

    JOHN STEN (1879-1922) Hamnen i Douëlan Olja på duk 100 x 130 cm. Utförd 1916 PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, maj 2002 LITTERATUR Axel L. Romdahl: John Sten, Stockholm 1950, jämför målningar med snarlikt motiv sidorna 73 och 75. Claes-Göran Forsberg: John Sten, jämför bilder sidorna 96, 97 och 98 Om J...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN STEN 1879-1922 Nature morte Signerad John
    May. 28, 2009

    JOHN STEN 1879-1922 Nature morte Signerad John

    Est: kr40,000 - kr50,000

    JOHN STEN 1879-1922 Nature morte Signerad John Sten. Olja på duk, 60 x 81 cm.

    Stockholms Auktionsverket