Karin Stackelberg Sold at Auction Prices

  • KARIN STACKELBERG 1877-1957, tillskriven
    May. 31, 2007

    KARIN STACKELBERG 1877-1957, tillskriven

    KARIN STACKELBERG 1877-1957, tillskriven Barnporträtt föreställande syskonen Karin, Brita och Sven Lagerberg Olja på duk, 136 x 89 cm. Utförd på Råda säteri sannolikt efter ett fotografi från 1887. Målningen föreställer konstnärinnan Karin (gift Stackelberg), konstnärinnan Brita (gift Wård), samt kammarherre Sven Lagerberg PROVENIENS...

    Stockholms Auktionsverket