Lot 2355: KARIN STACKELBERG 1877-1957, tillskriven

Est: €0 EUR - €0 EURSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 31, 2007

KARIN STACKELBERG 1877-1957, tillskriven Barnporträtt föreställande syskonen Karin, Brita och Sven Lagerberg Olja på duk, 136 x 89 cm. Utförd på Råda säteri sannolikt efter ett fotografi från 1887. Målningen föreställer konstnärinnan Karin (gift Stackelberg), konstnärinnan Brita (gift Wård), samt kammarherre Sven Lagerberg PROVENIENS...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 31, 2007, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE