Henri Paul Sert Sold at Auction Prices

  • Henri Sert, Figurer HENRI SERT Frankrike 1938-1964
    Apr. 25, 2013

    Henri Sert, Figurer HENRI SERT Frankrike 1938-1964

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Henri Sert, Figurer HENRI SERT Frankrike 1938-1964 Figurer Signerad och daterad H. Sert, 11-6-1961. Olja och gouache på papper, 49 x 63 cm. Signed and dated. Oil and

    Stockholms Auktionsverket
  • Henri Sert: Composition. Signed Sert 1958.
    Sep. 07, 2010

    Henri Sert: Composition. Signed Sert 1958.

    Est: - €270

    Henri Sert: Composition. Signed Sert 1958. Watercolour on paper. Visible size 37 x 45 cm.

    Bruun Rasmussen Auctioneers
  • Henri Sert: The Fish. Signed Sert 1958.
    Sep. 07, 2010

    Henri Sert: The Fish. Signed Sert 1958.

    Est: - €270

    Henri Sert: The Fish. Signed Sert 1958. Watercolour on paper. Visible size 37 x 45 cm.

    Bruun Rasmussen Auctioneers
  • Henri Sert: Visage femme. Signed H. Sert 1959. Oil
    May. 04, 2010

    Henri Sert: Visage femme. Signed H. Sert 1959. Oil

    Est: €1,050 - €1,350

    Henri Sert: Visage femme. Signed H. Sert 1959. Oil on masonite. 65 x 50 cm.

    Bruun Rasmussen Auctioneers
  • Henri Sert, olja, ansikte, dat 1958, 63x49.
    Jan. 30, 2010

    Henri Sert, olja, ansikte, dat 1958, 63x49.

    Crafoord Auktioner
  • SERT, HENRI, 1938-1964 Kvinna. Signerad och
    Nov. 28, 2009

    SERT, HENRI, 1938-1964 Kvinna. Signerad och

    Est: - kr6,000

    SERT, HENRI, 1938-1964 Kvinna. Signerad och daterad -62. Duk, 81x65. (D).

    Crafoord Auktioner
  • HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Komposition
    Apr. 28, 2009

    HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Komposition

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Komposition Signerad och daterad H. Sert 1961. Olja på duk, 61 x 50 cm. Signed and dated. Oil on canvas.

    Stockholms Auktionsverket
  • SERT, HENRI, 1938-1964 Mansfigur i blått. Signerad
    Apr. 25, 2009

    SERT, HENRI, 1938-1964 Mansfigur i blått. Signerad

    Est: - kr5,000

    SERT, HENRI, 1938-1964 Mansfigur i blått. Signerad och daterad 1960. Duk, 88x114. (D).

    Crafoord Auktioner
  • Henri Sert
    Mar. 31, 2009

    Henri Sert

    Est: - €200

    Henri Sert

    Bruun Rasmussen Auctioneers
  • Henri Sert A composition. Signed H. Sert, dated
    Oct. 21, 2008

    Henri Sert A composition. Signed H. Sert, dated

    Est: €535 -

    Henri Sert A composition. Signed H. Sert, dated 1959. Pastel. 49 x 64.

    Bruun Rasmussen Auctioneers
  • Henri Sert Frankrike 1938-1964. Ansikte mot
    Feb. 25, 2008

    Henri Sert Frankrike 1938-1964. Ansikte mot

    Est: kr5,000 - kr6,000

    Henri Sert Frankrike 1938-1964. Ansikte mot guldfärgad fond. Signerad samt daterad H Sert 59. Olja på duk, 73 x 54. Signed samt daterad H Sert 59. Oil on canvas, 73 x 54 cm.

    Auktionskammare Uppsala
  • Henri Sert Frankrike 1938-1964. Komposition med
    Dec. 07, 2007

    Henri Sert Frankrike 1938-1964. Komposition med

    Est: kr10,000 - kr12,000

    Henri Sert Frankrike 1938-1964. Komposition med ansikte. Signerad och daterad H Sert 1959. Olja på duk, 38 x 55. Smärre färgbortfall. Signed and dated H Sert 1959. Oil on canvas, 38 x 55 cm.

    Auktionskammare Uppsala
  • HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Visage Blandteknik,
    Nov. 01, 2007

    HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Visage Blandteknik,

    Est: kr12,000 - kr14,000

    HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Visage Blandteknik, 64,5 x 49,5 cm. Mixed media.

    Stockholms Auktionsverket
  • HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Generalen Den
    Nov. 01, 2007

    HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Generalen Den

    Est: kr35,000 - kr40,000

    HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Generalen Den avhumaniserade monniskan Signerad och daterad H. Sert 61. Olja pa duk, 99,5 x 79,5 cm. Signed and dated. Olja pa duk. Malningen Generalen Den avhumaniserade monniskan kom till under en period nor Henri Sert var paniskt rodd for att bli inkallad till det militora da Frankrike som kolon...

    Stockholms Auktionsverket