Lot 1002: HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Generalen Den

Est: kr35,000 SEK - kr40,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenNovember 01, 2007

HENRI SERT Frankrike 1934-1964 Generalen Den avhumaniserade monniskan Signerad och daterad H. Sert 61. Olja pa duk, 99,5 x 79,5 cm. Signed and dated. Olja pa duk. Malningen Generalen Den avhumaniserade monniskan kom till under en period nor Henri Sert var paniskt rodd for att bli inkallad till det militora da Frankrike som kolon...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
November 01, 2007, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE