Johan Tobias Sergel Sold at Auction Prices

Sculptor, Painter, b. 1740 - d. 1814

        Jun. 26, 2024

        Est: £250 - £350

        After Johan Tobias Sergel, Swedish, 1740-1814, a plaster portrait roundel of Carl Linnaeus, dated 1942, framed by an integral dentil mould and egg-and-dart border, inscribed to verso Carl V. Linné. Avgjutning 1942 efter original i National Museum. Osignerat. Annat Ex. Signerat: J. T. Sergell. A MDCCXCIV. I brons pa gravvarden i Uppsala domkyrka., 65cm diameter

        Roseberys
      • BISKUITGRUPPE: CUPIDO UND PSYCHE. KATZHÜTTE.
        Oct. 27, 2023

        BISKUITGRUPPE: CUPIDO UND PSYCHE. KATZHÜTTE.

        Biskuitgruppe: Cupido und Psyche . Katzhütte. Prägemarke, bis 1945. Weiß. H 22 cm. Nach einer Skulptur des schwedischen Bildhauers Johan Tobias Sergel (1740-1814) . 1 Finger restauriert. Aufrufzeit 27. | Okt 2023 | voraussichtlich 19:27 Uhr (CET) Biscuit Group: Cupid and Psyche . Cathedral. Mint mark, until 1945. White. H 22 cm. After a sculpture by the Swedish sculptor Johan Tobias Sergel (1740-1814) . 1 finger restored. Call time 27 | Oct 2023 | expected 19:27 (CET). *This is an automatically generated translation from German by deepl.com and only to be seen as an aid - not a legally binding declaration of lot properties. Please note that we can only guarantee for the correctness of description and condition as provided by the German description.

      • Sergel, Johan Tobias - Umkreis: Zwei Ärzte bei der Inspektion einer Flüssigkeit
        Jun. 11, 2021

        Sergel, Johan Tobias - Umkreis: Zwei Ärzte bei der Inspektion einer Flüssigkeit

        Est: €360 - €450

        Umkreis. Zwei Ärzte bei der Inspektion einer Flüssigkeit. Feder in Braun auf Bütten. 16 x 9,9 cm. Beigegeben acht weitere Blatt Zeichnungen um 1800 mit militärischen Szenen. - Wir bitten darum, Zustandsberichte zu den Losen zu erfragen, da der Erhaltungszustand nur in Ausnahmefällen im Katalog angegeben ist. - Please ask for condition reports for individual lots, as the condition is usually not mentioned in the catalogue.

      • Johann Tobias SERGEL (1740-1814)
        Nov. 27, 2019

        Johann Tobias SERGEL (1740-1814)

        Est: €8,000 - €12,000

        Johann Tobias SERGEL (1740-1814) Sergel agenouillé, suivi de trois hommes vêtus à l'antique, offre un bouquet de fleurs à une femme drapée accompagnée de sa fille et de deux suivantes Plume et encre noire, lavis brun et gris, trait d'encadrement à l'encre brune Inscrit par l'artiste "Madame agréez que je vous presente une charge pour remplacer le bouquet de Votre faite cherie du 10. et fevrier 1806. a Edeby" 22,5 x 33,5 cm. L’inscription, en bas du dessin, suggère qu’il fut donné à une dame en remerciement de la fête qu’elle donna à Edeby le 10 février 1806. Comme le montrent des lettres de Sergel passées en vente en 2011 (Stockholm Auktionsverk, 25 mai 2011, lots 2384 et 2387). ce dernier rendit visite les 9 et 10 février 1806 à son ami Birger Fredrik Rothoff (1759-1831) à Eskilstuna, une ville, aussi appelée Carl Gustav Stad, située à une centaine de kilomètres à l’ouest de Stockholm. Edeby est un quartier de cette ville où se trouvait probablement la maison de Rothoff. Celui-ci, après des études à l’université d’Uppsala, avait hérité de son père une importante entreprise sidérurgique basée à Eskilstuna. Il fut reçu à l’Académie des Sciences de Stockholm en 1812 et anobli la même année. Rothoff avait épousé en 1762 Magdalena af Geijerstam (1762-1808), à qui était sans doute destiné ce dessin.

        HVMC - Hôtel des Ventes de Monte-Carlo
      • Attribué à Johan Tobias Sergel Stockholm, 1740 - 1814 Priape Terre cuite
        Mar. 23, 2017

        Attribué à Johan Tobias Sergel Stockholm, 1740 - 1814 Priape Terre cuite

        Est: €5,000 - €7,000

        Attribué à Johan Tobias Sergel Stockholm, 1740 - 1814 Priape Terre cuite Hauteur : 34,50 cm (13,58 in.) (socle en bois carré : H. 6 cm) Priapus, terracotta, attr. to J. T. Sergel Bibliographie : en rapport : Jacques van Lennep, ''Catalogue de la sculpture. Artistes nés entre 1750 et 1882'', musées royaux des Beaux-Arts de Belgique, 1992 ''L''Esprit créateur'', cat. exp. Paris, musée du Louvres, sous la direction de James Draper et Guilhem Scherf, 2003-2004 Commentaire : Le dieu Priape, fils de Vénus et de Bacchus, présenté en terme sous la forme d''un personnage ithyphallique, est un motif récurrent du XVIIIe siècle, qu''il s''agisse de peinture ou de sculpture. Ainsi, d''autres grands noms de la sculpture de l''époque en ont donné leur version. Nous retrouvons ce motif dans une œuvre de Clodion, datable des années 1775, ''Offrande à Priape'', conservée au J.Paul Getty Museum (inv.85.SC.166) ou le Faune est aussi représenté en terme. Le sculpteur suédois Johan Tobias Sergel traita de même ce sujet antiquisant, que l''on retrouve sur certaines gemmes. Dans sa ''Nymphe au bain'', marbre conservé au musée du Louvre (R.F. 4463), le sculpteur représente le même Priape dont le sexe en érection tient à lui seul le drapé. La statuette que nous présentons s''inscrit dans ce type de petites terres cuites aux accents arcadiens très recherchées par les amateurs de l''époque. D''un modelage souple, habile et sûr cette œuvre possède les qualités d''exécution à la fois libres et précises des plus grands sculpteurs de terres cuites.

      • FIGURE EN MARBRE REPRESENTANT ORPHEE
        Oct. 16, 2013

        FIGURE EN MARBRE REPRESENTANT ORPHEE

        Est: €7,000 - €10,000

        FIGURE EN MARBRE REPRESENTANT ORPHEE ENTOURAGE DE JOHAN TOBIAS SERGEL (1740-1814), ITALIE OU FRANCE, FIN DU XVIIIEME OU DEBUT DU XIXEME SIECLE Se tenant en contrapposto; reposant sur une base circulaire entièrement sculptée; doigts manquants Hauteur: 87 cm. (34¼ in.)

      • Johan Tobias Sergel 1740-1814 Sergel, Abildgaard
        May. 29, 2013

        Johan Tobias Sergel 1740-1814 Sergel, Abildgaard

        Est: kr100,000 - kr125,000

        Johan Tobias Sergel 1740-1814 Sergel, Abildgaard and unknown drunk in Rome. Executed in the 1770's. Ink drawing 21 x 28 cm. Arch shaped leaf.

        Bukowskis
      • Johan Tobias Sergel 1740-1814 Old worker. Ink and
        May. 29, 2013

        Johan Tobias Sergel 1740-1814 Old worker. Ink and

        Est: kr30,000 - kr35,000

        Johan Tobias Sergel 1740-1814 Old worker. Ink and pencil drawing 21 x 14.5 cm. Signed "Sergell" in pencil.

        Bukowskis
      • Johan Tobias Sergel 1740-1814 Skäl (!) och Tanka
        May. 29, 2013

        Johan Tobias Sergel 1740-1814 Skäl (!) och Tanka

        Est: kr125,000 - kr150,000

        Johan Tobias Sergel 1740-1814 Skäl (!) och Tanka på Dömestorp. / Kroppen i Köpenhamn. Signed on verso "le Comte et Sergell". Pencil drawing with watercolour 18 x 22.5 cm. Signed "Sergell" in pencil.

        Bukowskis
      • Attribué à Johan Tobias SERGEL (1740-1814) Caricature Aquarelle et lavis (traces d'humidité) 24 x 21 cm
        May. 26, 2013

        Attribué à Johan Tobias SERGEL (1740-1814) Caricature Aquarelle et lavis (traces d'humidité) 24 x 21 cm

        Est: €1,500 - €2,000

      • JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Kritteckning på
        May. 11, 2013

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Kritteckning på

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Kritteckning på papper Klassisk mansgestalt 19 x 11 cm Ej examinerad ur ram Proveniens: Gunilla Sergel 1927-2008 (dotter till Gustaf och Elsa Sergel f Werner) i äktenskapet med arkitekt Sten Samuelson, därefter i gåva till arkitektkompanjonen Åke Olssons familj Litteratur: "Josephson, Ragnar "Sergels fantasi, band II, 1956, jfr bild sidan 469

        Skanes Action House
      • Attribué à Johan Tobias SERGEL (1740 - 1814)
        Apr. 11, 2012

        Attribué à Johan Tobias SERGEL (1740 - 1814)

        Est: €12,000 - €15,000

        Attribué à Johan Tobias SERGEL (1740 - 1814) Bacchanale Bas-relief en terre cuite. Hauteur: 20 cm - Largeur: 35 cm Cadre en bois doré estampillé Infroit. A.L. Etienne-Louis Infroit (1720 - 1774), reçu maître en 1768.

        Mathias
      • Johan Tobias Sergel 1740-1814. Efter, 1800-tal.
        Mar. 27, 2012

        Johan Tobias Sergel 1740-1814. Efter, 1800-tal.

        Est: kr1,000 - kr2,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Johan Tobias Sergel 1740-1814. Kopia efter
        Mar. 27, 2012

        Johan Tobias Sergel 1740-1814. Kopia efter

        Est: kr10,000 - kr12,000

        Auktionskammare Uppsala
      • JOHAN TOBIAS SERGEL, 1740-1814, Grekernas
        Dec. 07, 2011

        JOHAN TOBIAS SERGEL, 1740-1814, Grekernas

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHAN TOBIAS SERGEL, 1740-1814, Chryses anropar
        Dec. 07, 2011

        JOHAN TOBIAS SERGEL, 1740-1814, Chryses anropar

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Stockholms Auktionsverket
      • BRÖDKORGAR, 1 par, sengustavianska, svartlackerade
        May. 27, 2011

        BRÖDKORGAR, 1 par, sengustavianska, svartlackerade

        Est: kr5,000 - kr6,000

        BRÖDKORGAR, 1 par, sengustavianska, svartlackerade plåt med bronserad dekor, botten med monogram J:T:S: (Johan Tobias Sergel), höjd 10,5, längd 33,5 cm; smärre skador PROVENIENS: Konstnären Johan Tobias Sergel (1740-1814) genom arv inom familjen till nuvarande ägare

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Utdrivande ur
        May. 25, 2011

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Utdrivande ur

        Est: kr10,000 - kr15,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Utdrivande ur paradiset Rödkrita på papper, 51,5 x 35,5 cm. Med påskrift Johan Tobias Sergel samt numrering No 5, baksidan med mansstudie PROVENIENS: Familjen Sergels samlingar Kapten Johan Emil Hagdahls samling Bukowski Auktioner, Stockholm 1893, katalognr 84, nr 653 Oscar Heilborns samling

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till
        May. 25, 2011

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till

        Est: kr30,000 - kr40,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Stockholm den 22 januari Signerat och daterat Sergel Stockholm le 22 Janvier (sannolikt 1811). Brev och laverad pennteckning, 22,5 x 18,5 respektive 21 x 16,5 cm. I brevet figurerar Gustav III, kronprins Karl Johan, Birger Rothoff Karikatyren visar en demon s...

        Stockholms Auktionsverket
        May. 25, 2011

        Est: kr40,000 - kr50,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Stockholm den 28 maj Signerat och daterat Sergell Stockholm d 25 Maij 1806. Brev och pennteckningar, 23 x 38 cm. I brevet figurerar auditören Carl Forelius, ämbetsmannen Erik Bergstedts hustru, sonen Johan Gustav Sergel, Birger Rothoff, Skarp, språkmästaren J.F....

        Stockholms Auktionsverket
        May. 25, 2011

        Est: kr10,000 - kr12,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Skara d 25 September (1808) Daterat Skara d 25 September. Brev, 21 x 36 cm. I brevet figurerar överste Tersmeden, lagman John Swartz, grosshandlare Johan Schön, Fried, Kongl. sekreteraren Noring, hovintendent Pehr Tham, sonen Johan Gustav Sergel PROVENIENS: I...

        Stockholms Auktionsverket
        May. 25, 2011

        Est: kr10,000 - kr12,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Blacksta d 24 September 1808 Signerat och daterat Sergell Blacksta d 24 September 1808. Brev, 21 x 36 cm. I brevet figurerar lagman John Swartz, fru Ericsson, Catarina Sofia Fagerström, stallmästare Carl Peter Fagerström, Flodin, Gustav IV Adolf, sonen Johan Gus...

        Stockholms Auktionsverket
        May. 25, 2011

        Est: kr10,000 - kr12,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Trollhettan Mondag d 28 September / Edet d. 29 Tisdag (1801) Daterat Trollhettan Mondag d 28 September / Edet d 29 Tisdag. Brev med pennteckningar, 21 x 36 cm. Pennteckning i form av kvinno- och manskön I brevet figurerar vattenbyggnadsingenjören Erik Nordewa...

        Stockholms Auktionsverket
        May. 25, 2011

        Est: kr40,000 - kr50,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Stockholm den 28 maj/1 juni 1812 Signerat och daterat Sergell Stockholm le 28.de Maÿ 1812 retardé au 1.de Juin. Brev och laverad pennteckning, 22 x 37 cm. I brevet figurerar poeten Isak Reinhold Blom, reseskildraren Erik Bergstedt, hovintendent Pehr Tham, greve ...

        Stockholms Auktionsverket
        May. 25, 2011

        Est: kr50,000 - kr60,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Stockholm den 18 januari 1805 Signerad och daterad Sergell Stockholm d 18 jennuri 1805. Brev med laverade pennteckningar, 22,5 x 37,5 cm. Karikatyrer föreställande Lars Renström som hjälper Sergel att gå samt Sergel sittande vid sitt skrivbord I brevet figure...

        Stockholms Auktionsverket
        May. 25, 2011

        Est: kr30,000 - kr40,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Stockholm den 31 januari Signerat och daterat Sergell Stockholm d 31 Jan (sannolikt 1806). Brev och pennteckning, 23 x 19 respektive 23 x 19 cm. I brevet figurerar informatorn Sara Cecilia Forelius, bröderna Forelius, noterien Daniel, hovstallmästare Adolf Fred...

        Stockholms Auktionsverket
        May. 25, 2011

        Est: kr20,000 - kr25,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Stockholm d 1 December 1801 Signerat och daterat Sergell Stockholm d 1 December 1801. Brev med laverade pennteckningar, 23 x 38,5 cm. Pennteckningar i form av kvinno- och manskön I brevet figurerar brukspatron Birger Rothoff, sonen Johan Gustav Sergel, inform...

        Stockholms Auktionsverket
        May. 25, 2011

        Est: kr20,000 - kr25,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Stockholm d 1 februari 1805 Signerat och daterat Sergell Stockholm d 1 februari 1805. Brev och pennteckningar, 23 x 37,5 cm. Karikatyrer av kvinnans åldrar, konstnärskollegor i form av odjur och Sergel som går utan kryckor I brevet figurerar Gustav Winberg, s...

        Stockholms Auktionsverket
        May. 25, 2011

        Est: kr50,000 - kr60,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev till brukspatron Birger Rothoff, daterat Stockholm den 18 februari 1806 Signerat och daterat Sergell Stockholm d 18 februari 1806. Brev med laverad pennteckning, 23 x 37,5 cm. Karikatyrer föreställande konstnärskollegorna Elias Martin, Louis Masreliez och hovstallmästare Adolf Fredrik Munck I brevet...

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev adresserat till
        May. 25, 2011

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev adresserat till

        Est: kr40,000 - kr50,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Brev adresserat till brukspatron Birger Rothoff, daterat Stockholm den 25 maj 1812 Signerat och daterat Sergell Stockholm le 25 Mai 1812. Brev med laverad pennteckning, 22 x 37 cm. Karikatyren visar Sergel utsatt för den kristna djävulens påverkan. I brevet figurerar brukspatron Birger Rothoff, poeten Is...

        Stockholms Auktionsverket
      • A CARVED MARBLE BUST OF A MAN, POSSIBLY SCIPIO
        Feb. 01, 2011

        A CARVED MARBLE BUST OF A MAN, POSSIBLY SCIPIO

        Est: £3,000 - £5,000

        A CARVED MARBLE BUST OF A MAN, POSSIBLY SCIPIO EARLY 19TH CENTURY, MANNER OF JOHAN TOBIAS SERGEL (1740-1814) On a circular associated waisted marble socle 21½ in. (54.5 cm.) high

      • JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Mælby tempel -
        Dec. 08, 2010

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Mælby tempel -

        Est: kr100,000 - kr150,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Mælby tempel - allegori över den döde Ehrensvärd uppenbarad för Sergel som ljusomstrålad ande i det doriska templet Signerad och daterad Sergell 1801. Laverad pennteckning på papper, 20,5 x 33,5 cm. Baksidan med påskrift: "Vision imaginaire de Sergell" PROVENIENS Grevinnan Henrietta Ehrensvärd g.m. fr... Not allowed for export

        Stockholms Auktionsverket
      • Sergel, Johann Tobias - Umkreis: Sitzende Figur in verwirrtem Zustand
        Jun. 04, 2010

        Sergel, Johann Tobias - Umkreis: Sitzende Figur in verwirrtem Zustand

        Est: €400 - €600

        Sergel, Johann Tobias - Umkreis: Sitzende Figur in verwirrtem Zustand Umkreis. Sitzende Figur in verwirrtem Zustand in der Einöde. Feder in Grau, grau laviert, weiß gehöht auf blauem Bütten. 24,5 x 32,2 cm. Aus den Sammlungen Josef Karl Ritter von Klinkosch (Lugt 577) und Adam Politzer (vgl. Lugt 2741).

      • - PORTRÄTTMEDALJONGER, 4 st, empire, föreställande
        Nov. 27, 2009

        - PORTRÄTTMEDALJONGER, 4 st, empire, föreställande

        - PORTRÄTTMEDALJONGER, 4 st, empire, föreställande skalden Carl Michael Bellman (1740-1795), skulptören Johan Tobias Sergel (1740-1814), Gustav III (1746-1792) samt Karl XIV Johan (1763-1844), mörkpatinerad brons/mässing, infällda i svärtad träplatta med

        Stockholms Auktionsverket
      • Johann Tobias Sergel (1740-1814) Swedish, Stockholm, dated 1805 , portrait relief of Anna Johanna Grill painted plaster
        Jul. 09, 2009

        Johann Tobias Sergel (1740-1814) Swedish, Stockholm, dated 1805 , portrait relief of Anna Johanna Grill painted plaster

        Est: £3,000 - £5,000

        signed and dated: Sergell. f. 1805 painted plaster

      • PORTRÄTTMEDALJONG, empire, föreställande
        May. 29, 2009

        PORTRÄTTMEDALJONG, empire, föreställande

        Est: kr6,000 - kr8,000

        PORTRÄTTMEDALJONG, empire, föreställande skulptören Johan Tobias Sergel (1740-1814), mörkpatinerad brons på förgylld mässing, monterad i svärtad träplatta med mörkpatinerad mässingsram, totalt mått 15 x 14,5 cm. PROVENIENS: Nobelpristagaren (1982) i medicin, professor Sune Bergström (1916-2004), Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • Johan Tobias Sergel 1740-1814. Porträtt
        Dec. 02, 2008

        Johan Tobias Sergel 1740-1814. Porträtt

        Est: kr5,000 - kr6,000

        Johan Tobias Sergel 1740-1814. Porträtt föreställande konstnären Joseph Benoît Suvée. Tusch på papper, 13,5 x 15,5.

        Auktionskammare Uppsala
      • Johan Tobias Sergel 1740-1814. "Gustaf skriker" -
        Dec. 02, 2008

        Johan Tobias Sergel 1740-1814. "Gustaf skriker" -

        Est: kr15,000 - kr20,000

        Johan Tobias Sergel 1740-1814. "Gustaf skriker" - Konstnärens son. Tuschlavering på papper, bladstorlek 18 x 20. Uppfäst längs kanterna på japanpapper.

        Auktionskammare Uppsala
      • JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Studie till
        Nov. 27, 2008

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Studie till

        Est: kr1,050 - kr1,575

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Studie till fundament Rödkrita på papper, 21 x 32,5 cm. Stilistiskt påminnande om Sergels studier för fundamentet till altarstycket i Adolf Fredriks kyrka i Stockholm från 1779 PROVENIENS: Se föregående auktionsnummer

        Stockholms Auktionsverket
        Nov. 27, 2008

        Est: kr1,575 - kr2,100

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Studie till fundament Rödkrita på papper, 21 x 32,5 cm. Märkt på baksidan "B"(Bellinga) Stilistiskt påminnande om Sergels studier för fundamentet till altarstycket i Adolf Fredriks kyrka i Stockholm från 1779 PROVENIENS: Slottsarkitekten Jean Eric Rehn, Stockholm genom arv till hans dotter Johanna...

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Dansande Backantinna
        Nov. 27, 2008

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Dansande Backantinna

        Est: kr2,600 - kr3,150

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Dansande Backantinna med offerlamm i handen Rödkrita på papper, 17 x 18,5 cm. PROVENIENS: Johan Gustaf Sergel, Sponga herrgård, Ärila sockenSödermanland därefter i arv inom familjen Sergel till 2007. LITTERATUR: Harald Brising, Sergels konst, Stockholm 1914, sidan 90 upptagen som Bacchant Ragnar Jo... Ändring/Sale room notice LITTERATUR: Ragnar Josephson, Sergels fantasi, Stockholm 1956, vol. I, sidan 63 och 660, avbildad illustration 55

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Porträtt av
        May. 29, 2008

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Porträtt av

        Est: kr15,000 - kr20,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Porträtt av språkläraren Mr De la Bourdonniére i den svenska dräkten, byst-längd i profil till höger Svartkrita på papper, 16 x 13,5 cm. PROVENIENS: Se föregående auktionsnummer UTSTÄLLD: Rokoko och Gustavianskt, Skånska Konstmuseum, Akademiska Föreningen Lund, Lunds Universitet, Lund 1938, katalognr 234

        Stockholms Auktionsverket
        May. 29, 2008

        Est: kr15,000 - kr20,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Porträtt av språkläraren Mr De la Bourdonniére i den svenska dräkten, stående en face i trekvarts längd hållande en hatt Svartkrita på papper, 27 x 20,5 cm. Passepartouten med påskrift: "Mr. de la Bourdonniére maitre de langue francaise à Upsal. Aventurier fat et insupportable" samt "Sergel fecit" PROVEN...

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Rastande sällskap
        May. 29, 2008

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Rastande sällskap

        Est: kr15,000 - kr20,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Rastande sällskap med Johan Tobias Sergel i bakgrunden Brunt bläck på papper, 12,5 x 19 cm. PROVENIENS: Johan Gustaf Sergel, Sponga herrgård, Ärila socken, Södermanland därefter i arv till förutvarande ägare 2007 Sannolikt utförd under Gustaf III:s resa 1783-84 där Sergel deltog som rådgivare och cice...

        Stockholms Auktionsverket
      • JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Klassicerande
        May. 29, 2008

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Klassicerande

        Est: kr30,000 - kr35,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Klassicerande figurgrupp Otydlig inskription av konstnären. Brunt bläck/sepia på papper, 20,5 x 19 cm. PROVENIENS: Johan Gustaf Sergel, Sponga herrgård, Ärila socken, Södermanland därefter i arv till förutvarande ägare 2007

        Stockholms Auktionsverket
        May. 29, 2008

        Est: kr35,000 - kr40,000

        JOHAN TOBIAS SERGEL 1740-1814 Porträtt av konstnärskollegan Louis Jean Desprez (1743-1804) Svartkrita på papper, 20 x 12 cm. Med påskrift av konstnären: "Despres" PROVENIENS: Johan Gustaf Sergel, Sponga herrgård, Ärila socken, Södermanland därefter i arv inom familjen Sergel till förutvarande ägare 2007 LITTERATUR: Ragnar Josep...

        Stockholms Auktionsverket
      • SERGEL, JOHAN, TOBIAS, 1740-1814 Efter.
        Apr. 26, 2008

        SERGEL, JOHAN, TOBIAS, 1740-1814 Efter.

        SERGEL, JOHAN, TOBIAS, 1740-1814 Efter. Medaljonger, 2 st. Gips. Mansporträtt. Ett signerat (i formen) och daterat 1796(?). Diameter 46 och 49 cm. En med spricka och kantlagning. 3000 (€320)

        Crafoord Auktioner