Alvar Jansson Sold at Auction Prices

    • Alvar Jansson (1922/1991) "Ritratto maschile" - "Male Portrait"
      Jun. 21, 2023

      Alvar Jansson (1922/1991) "Ritratto maschile" - "Male Portrait"

      Est: €500 - €600

      Acquerello su carta in cornice. Datato 1964. Cm 44x32 Framed watercolor on paper. Dated 1964. 44x32 cm

      Galleria Sarno
    • JANSSON, Alvar (1922-1990): "badarna",
      Mar. 22, 2011

      JANSSON, Alvar (1922-1990): "badarna",

      Est: - kr2,000

      JANSSON, Alvar (1922-1990): "badarna", monogramsignerad AJ, olja på pannå, 49x39

      Stockholms Auktionsverket
    • JANSSON, Alvar (1922-1990): Landskapsmotiv,
      Mar. 22, 2011

      JANSSON, Alvar (1922-1990): Landskapsmotiv,

      Est: - kr6,000

      JANSSON, Alvar (1922-1990): Landskapsmotiv, monogramsignerad A Jansson, olja på duk, 69x110

      Stockholms Auktionsverket
    • ALVAR JANSSON 1922-1990 La Cena (Kvällsmåltiden)
      Oct. 27, 2010

      ALVAR JANSSON 1922-1990 La Cena (Kvällsmåltiden)

      Est: kr10,000 - kr12,000

      ALVAR JANSSON 1922-1990 La Cena (Kvällsmåltiden) Signerad AJ. Olja på duk, 98 x 137,5 cm. Utförd 1981 PROVENIENS Galerie Belle, Västerås november 1981 UTSTÄLLD Mat, Konshallen, Göteborg 1983-1984 Mål för ögat, Riksutställningar 1989-1992 Konstakademien, Stockholm 1993, avbildad i utställningskatalogen Galleri Astley...

      Stockholms Auktionsverket