Otto Hesselbom Sold at Auction Prices

  • Otto Hesselbom 1848-1912. "Vinternatt i skogen".
    Jan. 31, 2012

    Otto Hesselbom 1848-1912. "Vinternatt i skogen".

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Auktionskammare Uppsala
  • - OTTO HESSELBOM 1848-1913 Promenad i parken
    Nov. 26, 2009

    - OTTO HESSELBOM 1848-1913 Promenad i parken

    Est: kr20,000 - kr25,000

    - OTTO HESSELBOM 1848-1913 Promenad i parken Signerad O. Hesselbom. Olja på duk, 92 x 71,5 cm. UTSTÄLLD Otto Hesselbomutställningen, Nationalmuseum, 1938, katalognr 92 Läs mer

    Stockholms Auktionsverket
  • OTTO HESSELBOM 1848-1913 Utsikt över Upperuds bruk
    May. 28, 2009

    OTTO HESSELBOM 1848-1913 Utsikt över Upperuds bruk

    Est: kr30,000 - kr35,000

    OTTO HESSELBOM 1848-1913 Utsikt över Upperuds bruk Dalsland Signerad O. Hesselbom. Olja på kartong, 31 x 58,5 cm. Sannolikt utförd i slutet av 1890-talet UTSTÄLLD: Dalslands Museum, Upperud 1999-2000 Hesselbom upptäckte och skildrade det dalsländska landskapets storvulenhet och skönhet på ett sätt som för alltid skänkt honom ep...

    Stockholms Auktionsverket
  • OTTO HESSELBOM 1848-1913 Skogen Signerad och
    May. 28, 2009

    OTTO HESSELBOM 1848-1913 Skogen Signerad och

    Est: kr35,000 - kr40,000

    OTTO HESSELBOM 1848-1913 Skogen Signerad och daterad O. Hesselbom 1897. Olja på duk, 66 x 46 cm. Spännramen med inskription: "Målad 1897 då konstnären stod på höjden av sitt konstnärsskap" samt med stämpel "Östavall" Troligen utförd i Östavall, Medelpad PROVENIENS: Arthur V. Wetterholm Det inre av en tallskog var ett av prisäm...

    Stockholms Auktionsverket
  • Otto Hesselbom 1848-1912. Höstlandskap med bro.
    Dec. 02, 2008

    Otto Hesselbom 1848-1912. Höstlandskap med bro.

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Otto Hesselbom 1848-1912. Höstlandskap med bro. Signerad och daterad O. Hesselbom 1912. Olja på duk, 27 x 62. Obetydligt färgbortfall.

    Auktionskammare Uppsala
  • OTTO HESSELBOM 1848-1913 Utsikt över norrländskt
    May. 29, 2008

    OTTO HESSELBOM 1848-1913 Utsikt över norrländskt

    Est: kr20,000 - kr25,000

    OTTO HESSELBOM 1848-1913 Utsikt över norrländskt landskap Signerad och daterad O. Hesselbom 1891. Olja på duk, 72 x 99 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • OTTO HESSELBOM 1848-1913 Aftonrodnad ver
    Nov. 29, 2007

    OTTO HESSELBOM 1848-1913 Aftonrodnad ver

    Est: kr20,000 - kr25,000

    OTTO HESSELBOM 1848-1913 Aftonrodnad ver norrlndskt landskap Signerad O. Hesselbom. Olja pa duk, 32 x 52 cm.

    Stockholms Auktionsverket