Lot 2008: OTTO HESSELBOM 1848-1913 Utsikt över Upperuds bruk

Est: kr30,000 SEK - kr35,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 28, 2009

OTTO HESSELBOM 1848-1913 Utsikt över Upperuds bruk Dalsland Signerad O. Hesselbom. Olja på kartong, 31 x 58,5 cm. Sannolikt utförd i slutet av 1890-talet UTSTÄLLD: Dalslands Museum, Upperud 1999-2000 Hesselbom upptäckte och skildrade det dalsländska landskapets storvulenhet och skönhet på ett sätt som för alltid skänkt honom ep...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 28, 2009, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE