Olof Hermelin Sold at Auction Prices

Landscape painter, Painter

    • HERMELIN, OLOF: Blick auf die Insel Marstrand mit der Festung Carlsten.
      Nov. 08, 2024

      HERMELIN, OLOF: Blick auf die Insel Marstrand mit der Festung Carlsten.

      Est: CHF500 - CHF1,000

      HERMELIN, OLOF (Säby 1827 - 1913 Stocksund) : Blick auf die Insel Marstrand mit der Festung Carlsten; Öl auf Leinwand, doubliert; 65,5x106 cm; sig., dat. 1890 u. betitelt "Marstrand" u.r.

    • Olof Hermelin
      Sep. 05, 2021

      Olof Hermelin

      (1827 Schloss Gripenberg/Schweden - 1913 Stocksund) Rentiere am Fjord Das aus kräftigen Farbsetzungen aufgebaute Bild besitzt seine Stärke primär als gestalterisches Ereignis, das sich erst im weiteren Vollzug der Betrachtung als impressionistisches Stimmungsbild offenbart. Die Kargheit der weitgehend ungegliederten Schneelandschaft unterstreicht diese künstlerische Ambivalenz zusätzlich. Öl/Lwd.; L. u. sign. und dat. 1909. 54 cm x 80,5 cm. Rahmen. Oil on canvas. Signed and dated.

    • Olof Hermelin; Swedish 1827-1913; Spring Landscape in Dalarne (sic)
      Jul. 11, 2021

      Olof Hermelin; Swedish 1827-1913; Spring Landscape in Dalarne (sic)

      Est: R10,000 - R15,000

      signed; dated 1892 and inscribed with the artist's name and the title on the reverse oil on wood panel 14 by 26cm excluding frame; 32 by 43,5 by 7cm including frame

      Strauss & Co
    • Olof Hermelin (Swedish, 1827-1913) Horses on a road in a village. 21 x 32in (53.3 x 81.3cm)
      Mar. 27, 2018

      Olof Hermelin (Swedish, 1827-1913) Horses on a road in a village. 21 x 32in (53.3 x 81.3cm)

      Olof Hermelin Horses on a road in a village. signed in ligature and dated 'OHermelin 1904' (lower right)oil on canvas21 x 32in (53.3 x 81.3cm)Painted in 1904

    • Olof Hermelin (Swedish, 1827-1913) Mont Martre Street scene with policeman scolding a boy, 12 x 20in.
      Mar. 27, 2014

      Olof Hermelin (Swedish, 1827-1913) Mont Martre Street scene with policeman scolding a boy, 12 x 20in.

      Est: £500 - £800

      Olof Hermelin (Swedish, 1827-1913) oil on wooden panel, Mont Martre Street scene with policeman scolding a boy, signed, 12 x 20in.

      Gorringes
    • Olof Hermelin
      Aug. 27, 2013

      Olof Hermelin

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Olof Hermelin 1827-1913. Vinterlandskap med träd. Signerad och daterad O.Hermelin 1901. Olja på duk, 39 x 22.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Hermelin 1827-1913 Winter landscape. Signed
      May. 28, 2013

      Olof Hermelin 1827-1913 Winter landscape. Signed

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Olof Hermelin 1827-1913 Winter landscape. Signed O. Hermelin. Canvas 48 x 78.5 cm.

      Bukowskis
    • Olof Hermelin 1827-1913 Spring landscape. Signed
      May. 28, 2013

      Olof Hermelin 1827-1913 Spring landscape. Signed

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Olof Hermelin 1827-1913 Spring landscape. Signed O. Hermelin and dated -92. Paper-panel 30 x 46.5 cm.

      Bukowskis
    • Olof Hermelin 1827-1913. Signerad och daterad Olof
      Jan. 29, 2013

      Olof Hermelin 1827-1913. Signerad och daterad Olof

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Olof Hermelin 1827-1913. Signerad och daterad Olof Hermelin 1883. Olja på duk, 33 x 55.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Hermelin 1827-1913. Vinterlandskap. Signerad
      Jan. 29, 2013

      Olof Hermelin 1827-1913. Vinterlandskap. Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Olof Hermelin 1827-1913. Vinterlandskap. Signerad och daterad O. Hermelin 1907. Olja på duk, 86,5 x 139.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Hermelin, Kvinna på skogspromenad OLOF
      Dec. 05, 2012

      Olof Hermelin, Kvinna på skogspromenad OLOF

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Olof Hermelin, Kvinna på skogspromenad OLOF HERMELIN 1827-1913 Kvinna på skogspromenad Signerad och daterad O. Hermelin 1906 Olja på duk, 82 x 54 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Hermelin, Skogslandskap OLOF HERMELIN
      Dec. 05, 2012

      Olof Hermelin, Skogslandskap OLOF HERMELIN

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Olof Hermelin, Skogslandskap OLOF HERMELIN 1827-1913 Skogslandskap Signerad och daterad 1884 Olja på duk, 132 x 189 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Hermelin 1827-1913. Landsbygd med hus.
      Oct. 09, 2012

      Olof Hermelin 1827-1913. Landsbygd med hus.

      Est: kr6,000 - kr7,000

      Auktionskammare Uppsala
    • OLOF HERMELIN, 1827-1913, Utsikt mot Bohus
      Dec. 07, 2011

      OLOF HERMELIN, 1827-1913, Utsikt mot Bohus

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN, 1827-1913, Utsikt över Värtan mot
      Dec. 07, 2011

      OLOF HERMELIN, 1827-1913, Utsikt över Värtan mot

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Hermelin 1827-1913. Örbyhus. Signerad O.
      Aug. 29, 2011

      Olof Hermelin 1827-1913. Örbyhus. Signerad O.

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Auktionskammare Uppsala
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårlandskap Signerad och
      May. 25, 2011

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårlandskap Signerad och

      Est: kr20,000 - kr25,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårlandskap Signerad och daterad O. Hermelin -92. Olja på pannå, 30 x 46 cm. PROVENIENS: Disponent Hjalmar Lundbohm, Kiruna Trafikaktiebolaget Grängesberg-Oxelösund, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Kalkbrottet i Limhamn.
      May. 07, 2011

      HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Kalkbrottet i Limhamn.

      Est: - kr10,000

      HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Kalkbrottet i Limhamn. Signerad och daterad 1903. Duk, 65x104. Hermelins målning som säkerligen är ett beställningsarbete för det av RF Berg grundade Skånska Cement AB (1887) är industrihistoriskt mycket intressant. Dagbrottet i Limhamn invigdes 1886 men byggde på tidigare kalkbrytning. Brytningen som från början var helt manuell hade nu börjat mekaniseras. Främst genom införandet av ångdrivna grävmaskiner 1894 vika vi ser två på bilden. Vi ser även två ånglok med vagnar från den järnväg som fraktade kalken till cementfabriken i Limhamn. En järnväg som kallades brottets bana. Varningsskyltar lär ha funnits med det tvetydiga budskapet 'Gå ej på brottets bana'. Driften upphörde helt 1993.

      Crafoord Auktioner
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Landskap i höstfärger
      Dec. 08, 2010

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Landskap i höstfärger

      Est: kr10,000 - kr12,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Landskap i höstfärger Signerad och daterad O. Hermelin 1900. Olja på pannå, 80 x 53 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 På väg hem skogsglänta i
      Jun. 03, 2010

      OLOF HERMELIN 1827-1913 På väg hem skogsglänta i

      Est: kr10,000 - kr12,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 På väg hem skogsglänta i vårskrud Signerad och daterad O. Hermelin. Olja på papp, 39 x 22 cm. PROVENIENS: Fil dr Emil Hultmarks samling

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Lantligt sommarlandskap
      Jun. 03, 2010

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Lantligt sommarlandskap

      Est: kr12,000 - kr15,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Lantligt sommarlandskap Signerad O. Hermelin och otydligt daterad. Olja på duk, 59 x 41 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårlandskap med katt i
      Jun. 03, 2010

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårlandskap med katt i

      Est: kr20,000 - kr25,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårlandskap med katt i snår Signerad och daterad O. Hermelin 1901. Olja på duk, 53 x 80 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Vinterbild från
      Jun. 03, 2010

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Vinterbild från

      Est: kr15,000 - kr18,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Vinterbild från Södermanland Signerad och daterad O. Hermelin 13/3 1885. Olja på duk, 43 x 60 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Sommarlandskap med
      Nov. 28, 2009

      HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Sommarlandskap med

      Est: - kr6,000

      HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Sommarlandskap med betande kor. Signerad. Duk, 34x55.

      Crafoord Auktioner
    • HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Insjölandskap med man i
      Nov. 28, 2009

      HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Insjölandskap med man i

      Est: - kr4,000

      HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Insjölandskap med man i eka. Signerad. Pannå, 30x43.

      Crafoord Auktioner
    • - OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårvinterlandskap
      Nov. 26, 2009

      - OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårvinterlandskap

      Est: kr15,000 - kr20,000

      - OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårvinterlandskap Signerad och daterad O. Hermelin 1884. Olja på duk, 43 x 65 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - OLOF HERMELIN 1827-1913 Kustlandskap med
      Nov. 26, 2009

      - OLOF HERMELIN 1827-1913 Kustlandskap med

      Est: kr10,000 - kr12,000

      - OLOF HERMELIN 1827-1913 Kustlandskap med segelbåt Signerad och daterad O. Hermelin 1885. Olja på duk, 70 x 117 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårpromenad Signerad O.
      Nov. 26, 2009

      - OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårpromenad Signerad O.

      Est: kr10,000 - kr12,000

      - OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårpromenad Signerad O. Hermelin. Olja på pannå, 46 x 29 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - OLOF HERMELIN 1827-1913 Skärgårdslandskap med
      Nov. 26, 2009

      - OLOF HERMELIN 1827-1913 Skärgårdslandskap med

      Est: kr8,000 - kr10,000

      - OLOF HERMELIN 1827-1913 Skärgårdslandskap med vallpojke och får Signerad och daterad O. Hermelin. Olja på duk, 29 x 55 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - OLOF HERMELIN 1827-1913 Blomsterstilleben
      Nov. 26, 2009

      - OLOF HERMELIN 1827-1913 Blomsterstilleben

      Est: kr10,000 - kr12,000

      - OLOF HERMELIN 1827-1913 Blomsterstilleben Signerad och daterad O. Hermelin -78. Olja på duk, 60 x 48 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Vinterlandskap med bro
      May. 28, 2009

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Vinterlandskap med bro

      Est: kr15,000 - kr18,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Vinterlandskap med bro över vattendrag Småland Signerad och daterad O. Hermelin 1892. Olja på duk, 65 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Landskap Öland Signerad O.
      May. 28, 2009

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Landskap Öland Signerad O.

      Est: kr40,000 - kr50,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Landskap Öland Signerad O. Hermelin. Olja på duk, 81 x 136 cm. UTSTÄLLD: Ölands Museum, Himmelsberga 2004 LITTERATUR: Anders Nilsson, Ölands landskapsmålningar 2004, avbildad sidan 13, omnämnd med följande text: "Olof Hermelin romantiska målning från Öland är odaterad, men troligen gjord under under 1...

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Hermelin 1827-1913. Landskap med tvåspann.
      Dec. 02, 2008

      Olof Hermelin 1827-1913. Landskap med tvåspann.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Olof Hermelin 1827-1913. Landskap med tvåspann. Signerad och daterad O. Hermelin 1883. Olja på duk, 34 x 55.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Hermelin 1827-1913. Vårlandskap med kvinna
      Dec. 02, 2008

      Olof Hermelin 1827-1913. Vårlandskap med kvinna

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Olof Hermelin 1827-1913. Vårlandskap med kvinna vid skogsbryn. Signerad O. Hermelin. Olja på duk lagd på pannå, 39 x 22.

      Auktionskammare Uppsala
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårlandskap med knoppande
      Nov. 27, 2008

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårlandskap med knoppande

      Est: kr2,100 - kr2,600

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårlandskap med knoppande björkar Signerad och daterad O. Hermelin 1880. Olja på duk, 52 x 43 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 På väg till högmässan
      Nov. 27, 2008

      OLOF HERMELIN 1827-1913 På väg till högmässan

      Est: kr840 - kr1,050

      OLOF HERMELIN 1827-1913 På väg till högmässan Signerad O. Hermelin. Olja på duk, 27 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Jun. 03, 2008

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Olof Hermelin 1827-1913. Vinterlandskap. Signerad och daterad O. Hermelin - 90. Olja på duk, 69,5 x 43. Uppfodrad, smärre retuscher och krackelyrer.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Hermelin 1827-1913. Vårlandskap med skata.
      Jun. 03, 2008

      Olof Hermelin 1827-1913. Vårlandskap med skata.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Olof Hermelin 1827-1913. Vårlandskap med skata. Signerad och daterad Olof Hermelin 1899. Olja på duk, 80 x 53.

      Auktionskammare Uppsala
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Strandmotiv i
      May. 29, 2008

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Strandmotiv i

      Est: kr50,000 - kr60,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Strandmotiv i sommargrönska Signerad och daterad O. Hermelin 1896. Olja på duk, 66,5 x 108 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Paus i jakten Signerad O.
      May. 29, 2008

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Paus i jakten Signerad O.

      Est: kr40,000 - kr50,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Paus i jakten Signerad O. Hermelin. Olja på duk, 74 x 100,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Motiv från Tännforsen
      May. 29, 2008

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Motiv från Tännforsen

      Est: kr12,000 - kr15,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Motiv från Tännforsen Jämtland Signerad och daterad O. Hermelin -83. Olja på duk, 39 x 65,5 cm. Ändring/Sale room notice Skall vara motiv från Tännforsen, Jämtland. Should be motif from Tännforsen, Jämtland

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Gårdsmotiv från Chansy
      May. 29, 2008

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Gårdsmotiv från Chansy

      Est: kr12,000 - kr15,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Gårdsmotiv från Chansy Frankrike Signerad och daterad O.H. Chansy Maj 1873. Olja på duk, 37 x 52 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Landskap i vinterskrud
      May. 29, 2008

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Landskap i vinterskrud

      Est: kr15,000 - kr20,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Landskap i vinterskrud Signerad O. Hermelin. Olja på duk, 48 x 78 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Hermelin 1827-1913. Skärgårdsvy. Signerad och
      Feb. 25, 2008

      Olof Hermelin 1827-1913. Skärgårdsvy. Signerad och

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Olof Hermelin 1827-1913. Skärgårdsvy. Signerad och daterad O Hermelin 1896. Olja på plåt, 38,5 x 58,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Marknad vid Munkbron -
      Nov. 29, 2007

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Marknad vid Munkbron -

      Est: kr80,000 - kr100,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Marknad vid Munkbron - Stockholm Signerad och daterad O. Hermelin 1874. Olja pa duk, 64 x 86,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 En morgon vid Solleftea
      Nov. 29, 2007

      OLOF HERMELIN 1827-1913 En morgon vid Solleftea

      Est: kr10,000 - kr12,000

      OLOF HERMELIN 1827-1913 En morgon vid Solleftea Signerad och daterad O. Hermelin 1898. Olja pa duk, 51,5 x 79 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Hermelin (1827-1913) Swedish Street scene Mont Matre 12 x 20in.
      Oct. 25, 2007

      Olof Hermelin (1827-1913) Swedish Street scene Mont Matre 12 x 20in.

      Est: £2,000 - £3,000

      Olof Hermelin (1827-1913) Swedish oil on wooden panel Street scene Mont Matre signed 12 x 20in.

      Gorringes
    • OLOF HERMELIN 1827-1913 Gårdsinteriör med
      May. 31, 2007

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Gårdsinteriör med

      OLOF HERMELIN 1827-1913 Gårdsinteriör med samtalande kvinnor Signerad O. Hermelin. Olja på duk, 54 x 80,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket