Lot 71: HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Kalkbrottet i Limhamn.

Est: kr0 SEK - kr10,000 SEKSold:
Crafoord AuktionerLund, SwedenMay 07, 2011

HERMELIN, OLOF, 1827-1913 Kalkbrottet i Limhamn. Signerad och daterad 1903. Duk, 65x104. Hermelins målning som säkerligen är ett beställningsarbete för det av RF Berg grundade Skånska Cement AB (1887) är industrihistoriskt mycket intressant. Dagbrottet i Limhamn invigdes 1886 men byggde på tidigare kalkbrytning. Brytningen som från början var helt manuell hade nu börjat mekaniseras. Främst genom införandet av ångdrivna grävmaskiner 1894 vika vi ser två på bilden. Vi ser även två ånglok med vagnar från den järnväg som fraktade kalken till cementfabriken i Limhamn. En järnväg som kallades brottets bana. Varningsskyltar lär ha funnits med det tvetydiga budskapet 'Gå ej på brottets bana'. Driften upphörde helt 1993.

Fine Art & Antiques

Crafoord Auktioner
May 07, 2011, 12:00 PM CET

Clemenstorget 7, Lund, 222 21 , SE