Rolf Hanson Sold at Auction Prices

b. 1953 -

    • Rolf Hanson,  Untitled Composition, 1991;
      Sep. 04, 2024

      Rolf Hanson,  Untitled Composition, 1991;

      Est: £300 - £500

      Rolf Hanson,  Swedish b.1953-  Untitled Composition, 1991;  screenprint in colours on wove,  signed, dated and numbered 3/3 PP in pencil,  plate: 53.5 x 53.5cm,  (framed)  (ARR)

      Roseberys
    • "Runtom Trappa #9"
      Apr. 19, 2018

      "Runtom Trappa #9"

      Est: kr160,000 - kr180,000

      Signed Rolf Hanson and dated 2005 on verso. Panel 90 x 80 cm.

      Bukowskis
    • Rolf Hanson, Swedish b.1953- Untitled composition
      Nov. 21, 2015

      Rolf Hanson, Swedish b.1953- Untitled composition

      Est: £200 - £400

      Rolf Hanson, Swedish b.1953- Untitled composition; screenprint in colours, signed, dated 91, numbered 3/5 and inscribed PP in pencil, 77.5x61.4cm: together with one further screenprint in colours, Untitled composition, signed, dated 91, numbered 3/3 and inscribed PP, 74.6x73.8cm (max), (2) (unframed) (may be subject to Droit de Suite)

      Roseberys
      Nov. 21, 2015

      Est: £400 - £600

      Rolf Hanson, Swedish b.1953- Untitled composition; screenprint in colours, signed, dated 91, numbered 5/5 and inscribed PP in pencil, 75.6x80.5cm: together with two further screenprints in colours, Untitled compositions, both signed and dated 91, one numbered 5/5 and inscribed PP, the other dedicated 'To Chris' in pencil, 77.5x61cm (max), (3) (unframed) (may be subject to Droit de Suite)

      Roseberys
    • Rolf Hanson, Swedish b.1953- Untitled compositions
      Nov. 21, 2015

      Rolf Hanson, Swedish b.1953- Untitled compositions

      Est: £1,000 - £1,500

      Rolf Hanson, Swedish b.1953- Untitled compositions; screenprints in colours, a suite of six, ea. signed, numbered 3/3, inscribed PP and dated 91, with blindstamp for Advanced Graphics, London, ea. 117.5x117.5cm, (unframed) (6) (may be subject to Droit de Suite)

      Roseberys
      Apr. 25, 2015

      Est: £1,500 - £2,000

      Rolf Hanson, Swedish b.1953- Untitled compositions; screenprints in colours, a suite of six, ea. signed, numbered 3/3, inscribed PP and dated 91, with blindstamp 'Advance Graphic London', ea. 117.5x117.5cm, (unframed) (6) (may be subject to Droit de Suite)

      Roseberys
    • Rolf Hanson, Komposition ROLF HANSON född 1953
      Sep. 19, 2012

      Rolf Hanson, Komposition ROLF HANSON född 1953

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
      Sep. 19, 2012

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, WYLOO
      May. 22, 2012

      Rolf Hanson, WYLOO

      Est: kr150,000 - kr175,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, Caumgueo
      May. 22, 2012

      Rolf Hanson, Caumgueo

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, OEGUE
      May. 22, 2012

      Rolf Hanson, OEGUE

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, Enaid
      May. 22, 2012

      Rolf Hanson, Enaid

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, TEN
      May. 22, 2012

      Rolf Hanson, TEN

      Est: kr150,000 - kr175,000

      ROLF HANSON född 1953 TEN Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson. Olja på pannå, 122 x 122 cm. PROVENIENS: Björn Bengtsson, Varberg

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, Utan titel
      May. 22, 2012

      Rolf Hanson, Utan titel

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, TAOUSSA
      May. 22, 2012

      Rolf Hanson, TAOUSSA

      Est: kr150,000 - kr200,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, Utan titel
      May. 22, 2012

      Rolf Hanson, Utan titel

      Est: kr125,000 - kr150,000

      ROLF HANSON född 1953 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson -93. Olja på pannå, 100 x 100 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, "Pelare", skåp, Källemo
      Mar. 13, 2012

      Rolf Hanson, "Pelare", skåp, Källemo

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, Omoua
      Mar. 13, 2012

      Rolf Hanson, Omoua

      Est: kr275,000 - kr300,000

      Rolf Hanson, Omoua

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, Portrait d'Anne Reyl
      Mar. 13, 2012

      Rolf Hanson, Portrait d'Anne Reyl

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Rolf Hanson, Ohaumo
      Mar. 13, 2012

      Rolf Hanson, Ohaumo

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Rolf Hanson, Ohaumo

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON, född 1953, Superficie Pitturata
      Nov. 15, 2011

      ROLF HANSON, född 1953, Superficie Pitturata

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON, född 1953, Runtom trappa 19
      Nov. 15, 2011

      ROLF HANSON, född 1953, Runtom trappa 19

      Est: kr500,000 - kr600,000

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON, född 1953, Portrait d'une Rose
      Nov. 15, 2011

      ROLF HANSON, född 1953, Portrait d'une Rose

      Est: kr150,000 - kr175,000

      Stockholms Auktionsverket
      Nov. 15, 2011

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON, född 1953, Rahoua, Signerad och
      Nov. 15, 2011

      ROLF HANSON, född 1953, Rahoua, Signerad och

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON född 1953 Naure Signerad och daterad
      Sep. 21, 2011

      ROLF HANSON född 1953 Naure Signerad och daterad

      Est: kr50,000 - kr60,000

      ROLF HANSON född 1953 Naure Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 82-85. Olja på pannå, 133 x 122 cm. Två år efter hemkomsten från Hansons vistelse vid PS 1 i New York och samma år som sin stora soloutställning på Moderna Museet. Hanson har redan etablerat sig som ett av tyngsta namnen inom den svenska postmodernismen. Tyngst båd...

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON, "Runtom hus VI". Signed Rolf Hanson
      May. 18, 2011

      ROLF HANSON, "Runtom hus VI". Signed Rolf Hanson

      Est: kr300,000 - kr400,000

      Bukowskis
    • ROLF HANSON, "Ontyo". Signed Rolf Hanson and dated
      May. 18, 2011

      ROLF HANSON, "Ontyo". Signed Rolf Hanson and dated

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Bukowskis
    • ROLF HANSON, "Runtom trappa VIII". Signed Rolf
      May. 18, 2011

      ROLF HANSON, "Runtom trappa VIII". Signed Rolf

      Est: kr1,200,000 - kr1,400,000

      Bukowskis
    • ROLF HANSON född 1953 Dono Hue Signerad och
      May. 05, 2011

      ROLF HANSON född 1953 Dono Hue Signerad och

      Est: kr60,000 - kr80,000

      ROLF HANSON född 1953 Dono Hue Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson -85. Olja på pannå, 152,5 x 122 cm. UTSTÄLLD: Rolf Hanson, Moderna Museet, Stockholm 1985-86, katalognr 12

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON född 1953 Nr II Signerad och daterad
      May. 05, 2011

      ROLF HANSON född 1953 Nr II Signerad och daterad

      Est: kr100,000 - kr125,000

      ROLF HANSON född 1953 Nr II Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson -80. Olja på pannå, 207 x 205 cm. PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären av Fredrik Roos Fredrik Roos nordiska samling, Rooseum, Malmö UTSTÄLLD Galerie Blanche, Stockholm 1981 Opera, Charlottenborg, Köpenhamn 1981 Lunds Konsthall 1983 Eskils...

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON född 1953 Komposition Färgserigrafi,
      Dec. 17, 2010

      ROLF HANSON född 1953 Komposition Färgserigrafi,

      Est: kr7,000 - kr8,000

      ROLF HANSON född 1953 Komposition Färgserigrafi, 1991, signerad, daterad och numrerad Rolf Hanson -91, 17/45. I. 116 x 98 cm S. 136 x 116 cm

      Stockholms Auktionsverket
      Dec. 17, 2010

      Est: kr5,000 - kr6,000

      ROLF HANSON född 1953 Komposition Färgserigrafi, 1991, signerad, daterad och numrerad Rolf Hanson -91, 9/75. I. 50 x 40 cm

      Stockholms Auktionsverket
      Dec. 17, 2010

      Est: kr5,000 - kr6,000

      ROLF HANSON född 1953 Komposition Färgserigrafi, 1991, signerad, daterad och numrerad Rolf Hanson -91, 9/75. I. 52 x 52 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON, Untitled Signed Rolf Hanson and dated
      Nov. 17, 2010

      ROLF HANSON, Untitled Signed Rolf Hanson and dated

      Est: kr300,000 - kr400,000

      Bukowskis
    • ROLF HANSON, "Nr IX" Signed Rolf Hanson and dated
      Nov. 17, 2010

      ROLF HANSON, "Nr IX" Signed Rolf Hanson and dated

      Est: kr40,000 - kr50,000

      ROLF HANSON, "Nr IX" Signed Rolf Hanson and dated 2

      Bukowskis
    • ROLF HANSON född 1953 Utan titel Signerad och
      Oct. 27, 2010

      ROLF HANSON född 1953 Utan titel Signerad och

      Est: kr100,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 15, 2010

      [ PRINTS ]

      Est: kr6,000 - kr8,000

      ROLF HANSON född 1953 Komposition Färgserigrafi, 1991, signerad, daterad och numrerad Rolf Hanson -91, 35/45. I. 116 x 98 cm S. 136 x 116 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON, skåp, "Pelare", Källemo, Värnamo,
      May. 06, 2010

      ROLF HANSON, skåp, "Pelare", Källemo, Värnamo,

      Est: kr35,000 - kr40,000

      ROLF HANSON, skåp, "Pelare", Källemo, Värnamo, 1993. (d)

      Bukowskis
    • ROLF HANSON, "Runt om Hus 4". (d)
      May. 05, 2010

      ROLF HANSON, "Runt om Hus 4". (d)

      Est: kr7,000 - kr8,000

      Bukowskis
    • D - ROLF HANSON född 1953 Waonio Signerad och
      May. 03, 2010

      D - ROLF HANSON född 1953 Waonio Signerad och

      Est: kr50,000 - kr60,000

      D - ROLF HANSON född 1953 Waonio Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 1987. Olja på pannå, 66 x 60,5 cm. PROVENIENS: Stavanger Konstförening, Norge

      Stockholms Auktionsverket
    • D - ROLF HANSON född 1953 Utan titel Signerad och
      May. 03, 2010

      D - ROLF HANSON född 1953 Utan titel Signerad och

      Est: kr150,000 - kr200,000

      D - ROLF HANSON född 1953 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 1991. Olja på pannå, 130,5 x 122 cm. PROVENIENS Galleri Andersson Sandström, Umeå

      Stockholms Auktionsverket
    • D - ROLF HANSON född 1953 ÉADAM SED ÁLITER
      May. 03, 2010

      D - ROLF HANSON född 1953 ÉADAM SED ÁLITER

      Est: kr100,000 - kr125,000

      D - ROLF HANSON född 1953 ÉADAM SED ÁLITER Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 2007. Olja på pannå, 90 x 90 cm. UTSTÄLLD Galleri Susanne Ottesen, Köpenhamn 2008 Galerie Aronowitsch, Stockholm 2009

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 27, 2009

      Est: kr50,000 - kr60,000

      ROLF HANSON född 1953 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 1992. Olja på pannå, 61 x 42,5 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Nutida mars 1999

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON född 1953 Runt om trappa XII Signerad
      Oct. 27, 2009

      ROLF HANSON född 1953 Runt om trappa XII Signerad

      Est: kr275,000 - kr300,000

      ROLF HANSON född 1953 Runt om trappa XII Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 2005. Olja på pannå, 170 x 160 cm. UTSTÄLLD Rolf Hanson, Dunkers Kulturhus, Helsingborg 2006 LITTERATUR Dunkers Kulturhus & Rolf Hanson, Helsingborg 2006, avbildad på helsida Den trappa Rolf Hanson använder som utgångspunkt för sin studie...

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 27, 2009

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON född 1953 Ouamounou Signerad och
      Oct. 27, 2009

      ROLF HANSON född 1953 Ouamounou Signerad och

      Est: kr80,000 - kr120,000

      ROLF HANSON född 1953 Ouamounou Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 1988-89. Olja på pannå, 122 x 144 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLF HANSON född 1953 Komposition Signerad,
      Apr. 29, 2009

      ROLF HANSON född 1953 Komposition Signerad,

      Est: kr5,000 - kr6,000

      ROLF HANSON född 1953 Komposition Signerad, daterad och numrerad Rolf Hanson -91, 20/45. Serigrafi, 92 x 113,5 cm. Ändring/Sale room notice Serigrafi Screenprint

      Stockholms Auktionsverket