Lot 74: ROLF HANSON född 1953 Naure Signerad och daterad

Est: kr50,000 SEK - kr60,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenSeptember 21, 2011

ROLF HANSON född 1953 Naure Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 82-85. Olja på pannå, 133 x 122 cm. Två år efter hemkomsten från Hansons vistelse vid PS 1 i New York och samma år som sin stora soloutställning på Moderna Museet. Hanson har redan etablerat sig som ett av tyngsta namnen inom den svenska postmodernismen. Tyngst båd...

Ake Andren Collection

Stockholms Auktionsverket
September 21, 2011, 04:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE