Gustaf Fjaestad Sold at Auction Prices

b. 1868 - d. 1948

  • Gustaf Edolf Fjaestad (Swedish, 1868-1948) Winter in Vermland oil on canvas 59 3/8 x 69 5/8 in. (150.8 x 177 cm.)
    Sep. 19, 2019

    Gustaf Edolf Fjaestad (Swedish, 1868-1948) Winter in Vermland oil on canvas 59 3/8 x 69 5/8 in. (150.8 x 177 cm.)

    Est: £15,000 - £20,000

    Gustaf Edolf Fjaestad (Swedish, 1868-1948) Winter in Vermland signed, inscribed and dated 'S.A. Fjaestad/Vermland 1902' (lower left) oil on canvas 59 3/8 x 69 5/8 in. (150.8 x 177 cm.)

  • Gustaf Fjaestad 1868-1948 Winter landscape with
    May. 28, 2013

    Gustaf Fjaestad 1868-1948 Winter landscape with

    Est: kr250,000 - kr300,000

    Gustaf Fjaestad 1868-1948 Winter landscape with frozen lake. (d) Signed G. Fjaestad and dated -16. Canvas 110 x 140 cm.

    Bukowskis
  • Apr. 29, 2013

    Gustaf Edolf Fjaestad (Swedish, 1868-1948) Winter Landscape signed and dated 'G. Fjaestad 08' (lower right) oil on canvas 57 x 59¼ in. (144.7 x 150.4 cm.)

  • Gustaf Fjaestad, Snöklädda grenar GUSTAF FJAESTAD
    Dec. 05, 2012

    Gustaf Fjaestad, Snöklädda grenar GUSTAF FJAESTAD

    Est: kr180,000 - kr200,000

    Gustaf Fjaestad, Snöklädda grenar GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Snöklädda grenar Signerad G Fjaestad. Olja på pannå, 96 x 76 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • GUSTAF FJAESTAD, 1868-1948, Rinnande vatten
    Dec. 07, 2011

    GUSTAF FJAESTAD, 1868-1948, Rinnande vatten

    Est: kr60,000 - kr70,000

    Stockholms Auktionsverket
  • GUSTAF FJAESTAD, 1868-1948, Spår i nysnö
    Dec. 07, 2011

    GUSTAF FJAESTAD, 1868-1948, Spår i nysnö

    Est: kr250,000 - kr300,000

    Stockholms Auktionsverket
  • GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Månsken över Racken
    May. 25, 2011

    GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Månsken över Racken

    Est: kr50,000 - kr60,000

    GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Månsken över Racken Signerad G. Fjastad. Olja på pannå, 121,5 x 96,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • - GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Vinterlandskap
    Nov. 26, 2009

    - GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Vinterlandskap

    Est: kr50,000 - kr60,000

    - GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Vinterlandskap Signerad och daterad G. Fjæstad -32. Olja på pannå, 54 x 65 cm. PROVENIENS: Konstnärens dottersonson Per Ludvig Fjaestad Läs mer

    Stockholms Auktionsverket
  • - GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Fjällbjörkar i
    Nov. 26, 2009

    - GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Fjällbjörkar i

    - GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Fjällbjörkar i vintersol Signerad G. Fjæstad. Olja på duk fäst på pannå, 79 x 121,5 cm. Införselmoms på 12% tillkommer på klubbat belopp Import VAT 12% Rackstadgruppen var en konstnärssammanslutning kring liljeforseleven Gustaf

    Stockholms Auktionsverket
  • GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Uppifrån fjället rimfrost
    May. 28, 2009

    GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Uppifrån fjället rimfrost

    Est: kr225,000 - kr250,000

    GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Uppifrån fjället rimfrost Signerad och daterad G. Fjæstad 1913. Olja på duk, 115 x 157,5 cm. UTSTÄLLD Panama Pacific International Exposition, San Francisco, USA1915, katalognr 121 Carnegie Institute, Pittsburg, USA LITTERATUR Herbert Sjöberg: Konstnärskolonin vid Racken, Fjæstadsepoken i värmlä...

    Stockholms Auktionsverket
  • Gustaf Fjæstad 1868-1948. "Vintervila". Signerad
    Dec. 02, 2008

    Gustaf Fjæstad 1868-1948. "Vintervila". Signerad

    Est: kr25,000 - kr30,000

    Gustaf Fjæstad 1868-1948. "Vintervila". Signerad och daterad G Fjæstad.32. Olja på pannå, 54 x 66.

    Auktionskammare Uppsala
  • GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Vy över sjölandskap med
    Nov. 27, 2008

    GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Vy över sjölandskap med

    Est: kr21,000 - kr31,500

    GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Vy över sjölandskap med roddbåtar på stranden Signerad G. Fjæstad. Olja på pannå, 94 x 117 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Snötyngda granar i
    Nov. 27, 2008

    GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Snötyngda granar i

    Est: kr13,000 - kr16,000

    GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Snötyngda granar i månsken Signerad och daterad G. Fjæstad 1910. Olja på duk, 89 x 97 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Kall vinterafton frost på
    Nov. 27, 2008

    GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Kall vinterafton frost på

    Est: kr18,400 - kr21,000

    GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Kall vinterafton frost på träden Signerad och daterad G. Fjæstad -12. Olja på duk, 94 x 128 cm. Rackstadgruppen var en konstnärssammanslutning kring liljeforseleven Gustaf Fjæstad. Denne infödde stockholmare hade 1897 slagit sig ned vid sjön Racken nära Arvika. Övriga konstnärer i gruppen var bland andra Björn...

    Stockholms Auktionsverket
  • GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Vinterstämning vid
    May. 29, 2008

    GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Vinterstämning vid

    Est: kr150,000 - kr175,000

    GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Vinterstämning vid Rackens strand Signerad G. Fjaestad. Olja på duk, 65 x 75,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Kabbelekor Signerad G.
    May. 31, 2007

    GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Kabbelekor Signerad G.

    GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Kabbelekor Signerad G. Fjaestad. Olja på pannå, 80 x 110 cm.

    Stockholms Auktionsverket