Lot 1998: GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Kall vinterafton frost på

Est: kr18,400 SEK - kr21,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenNovember 27, 2008

GUSTAF FJÆSTAD 1868-1948 Kall vinterafton frost på träden Signerad och daterad G. Fjæstad -12. Olja på duk, 94 x 128 cm. Rackstadgruppen var en konstnärssammanslutning kring liljeforseleven Gustaf Fjæstad. Denne infödde stockholmare hade 1897 slagit sig ned vid sjön Racken nära Arvika. Övriga konstnärer i gruppen var bland andra Björn...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
November 27, 2008, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE