Carl Fredrik von Breda Sold at Auction Prices

    • CARL FREDERICK VON BREDA (SWEDISH 1759-1818) PORTRAIT OF A LADY SAID TO BE HARRIET ROCHFORT (1758-1854) ACCORDING TO LABEL ON REVERSE
      Oct. 30, 2019

      CARL FREDERICK VON BREDA (SWEDISH 1759-1818) PORTRAIT OF A LADY SAID TO BE HARRIET ROCHFORT (1758-1854) ACCORDING TO LABEL ON REVERSE

      Est: £3,000 - £5,000

      Oil on canvas (Dimensions: 76cm x 64cm (30in x 25in)) (76cm x 64cm (30in x 25in))

      Lyon & Turnbull
    • Carl-Fredrik van Breda (Stockholm 1759-1818) Portrait of Countess Rosalie E
      Oct. 18, 2017

      Carl-Fredrik van Breda (Stockholm 1759-1818) Portrait of Countess Rosalie E

      Est: £8,000 - £12,000

      Carl-Fredrik van Breda (Stockholm 1759-1818) Portrait of Countess Rosalie Engeström, née Chlapowska (1771-1851),... oil on canvas 92 ½ x 57 in. (235 x 144.5 cm.)

    • Carl Frederik von Breda (Stockholm 1759-1818)
      Dec. 03, 2013

      Carl Frederik von Breda (Stockholm 1759-1818)

      Est: £1,000 - £1,500

      Carl Frederik von Breda (Stockholm 1759-1818) Portrait of Mary Scandrett Harford, née Gray (1750-1830), half-length, in a white chemise; and Portrait of William Battersby (1732-1812), half-length, in a brown coat and white stock both signed, inscribed and dated 'Breda / pinx 1794' (lower left) oil on canvas 30 x 25 in. (76.2 x 63.5 cm.) a pair

      Jul. 05, 2013

      Carl Frederik von Breda (Stockholm 1759-1818) Portrait of Mary Scandrett Harford, née Gray (1750-1830), half-length, in a white chemise; and Portrait of William Battersby (1732-1812), half-length, in a brown coat and white stock both signed, inscribed and dated 'Breda pinx 1794' (lower left) oil on canvas 30 x 25 in. (76.2 x 63.5 cm.) a pair (2)

    • Carl Fredrik von Breda 1759-1818 Porträtt av
      Jun. 13, 2013

      Carl Fredrik von Breda 1759-1818 Porträtt av

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Carl Fredrik von Breda 1759-1818 Porträtt av hertig William Fredrik av Gloucester (1776-1834), klädd i uniform, vit halsduk samt Strumpebandsordern bröstbild. Signerad och daterad C.F. v. Breda Pinxit 1803 Olja... Signed and dated C.F. v. Breda pinxit 1803. Oil on canvas, 76 x 64 cm. Samtida bronserad och förgylld ram i Pehr Ljungs art. Proveniens: Tidigare i greve Fredrik Wachtmeisters samling, Stockholm. Dramatenchefen Johan Gustaf Fredrikssons samling, Stockholm. Litteratur: Emil Hultmark: Carl Fredrik von Breda - hans liv och verk, Stockholm 1915, katalognr 233. Albin Roosval red.: Svenska hem i ord och bilder, första årg. 1913. Skådespelare Gustaf Fredrikssons hem, Nybrogatan 45, i skrivrummet, s. 133. William av Gloucester föddes den 15 januari 1776 i Rom och var brorson till blivande kung Georg III. Auktionens porträtt visar hertigen vid 27 års ålder. Sannolikt hade han redan i England kommit i kontakt med Breda, varför det var naturligt att han under sin vistelse i Stockholm 1802?1803 vände sig till denne för att få sitt porträtt målat. Eftersom William vid denna tid hade en uppmärksammad affär med den vackra hovfröken Aurora Wilhelmina Koskull kan man spekulera över om porträttet var avsett som en gåva till henne. William var aktiv inom många områden i livet och var en engagerad förespråkare för slaveriets avskaffande. År 1816 gifte han sig med sin kusin Maria, Georg III:s dotter, samma år blev han utnämnd till fältmarskalk. Hertig William dog 1834 och ligger begravd i St Georges Chapel, Windsor

      Auktionskammare Uppsala
    • - CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av den
      Nov. 26, 2009

      - CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av den

      - CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av den engelske läkaren Sir William Fordyce (1724-1792) iklädd svart rock och krås med en bok i sin hand betitlad Fordyce a Frag. Med. X. - sittande knästycke Olja på duk fäst på pannå, 20 x 17 cm. Utförd omkrin

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av
      Nov. 26, 2009

      - CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av

      - CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av bergshauptman Anders Pihl (1757-1836) iklädd dubbelknäppt rock med krås sittande i interiör med ritstift - midjebild Signerad och daterad C:F:v: Breda Pinx: Lond. 1790. Olja på duk, 76 x 63 cm. Samtida bronse

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av den
      May. 28, 2009

      CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av den

      Est: kr3,000 - kr4,000

      CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av den amerikanske arkitekten Benjamin Henry Latrobe (1764-1820 sittande vid sitt arbetsbord midjebild Olja på duk, 15 x 13 cm. Utförd omkring 1790 PROVENIENS: Grosshandlare Anders Rosendahls samling Herr A.E. Lyth 1849 Fil dr Emil Hultmarks samling Konsthistorikern Carl David Mo...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av
      May. 28, 2009

      CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av

      Est: kr4,000 - kr5,000

      CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av general Etienne Jaques Joseph Alexandre MacDonald, hertig av Tarent (1765-1840), klädd i uniform, svart halsduk och ordensband bröstbild Olja på papper, 18 x 14 cm. Samtida bronserad ram Utförd omkring 1808 Tidigare ansetts föreställa Reginald George MacDonald of Clanranald PROVEN...

      Stockholms Auktionsverket
      May. 31, 2007

      CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av friherrinnan Anna Maria Boije af Gennäs, född Wennerstedt (1785-1820) iklädd vit klänning och rosa sjal

      Stockholms Auktionsverket