Lot 644: Carl Fredrik von Breda 1759-1818 Porträtt av

Est: kr30,000 SEK - kr40,000 SEK
Auktionskammare UppsalaUppsala, SwedenJune 13, 2013

Carl Fredrik von Breda 1759-1818 Porträtt av hertig William Fredrik av Gloucester (1776-1834), klädd i uniform, vit halsduk samt Strumpebandsordern bröstbild. Signerad och daterad C.F. v. Breda Pinxit 1803 Olja...
Signed and dated C.F. v. Breda pinxit 1803. Oil on canvas, 76 x 64 cm.
Samtida bronserad och förgylld ram i Pehr Ljungs art.
Proveniens:
Tidigare i greve Fredrik Wachtmeisters samling, Stockholm. Dramatenchefen Johan Gustaf Fredrikssons samling, Stockholm.
Litteratur:
Emil Hultmark: Carl Fredrik von Breda - hans liv och verk, Stockholm 1915, katalognr 233.
Albin Roosval red.: Svenska hem i ord och bilder, första årg. 1913. Skådespelare Gustaf Fredrikssons hem, Nybrogatan 45, i skrivrummet, s. 133. William av Gloucester föddes den 15 januari 1776 i Rom och var brorson till blivande kung Georg III. Auktionens porträtt visar hertigen vid 27 års ålder. Sannolikt hade han redan i England kommit i kontakt med Breda, varför det var naturligt att han under sin vistelse i Stockholm 1802?1803 vände sig till denne för att få sitt porträtt målat. Eftersom William vid denna tid hade en uppmärksammad affär med den vackra hovfröken Aurora Wilhelmina Koskull kan man spekulera över om porträttet var avsett som en gåva till henne. William var aktiv inom många områden i livet och var en engagerad förespråkare för slaveriets avskaffande. År 1816 gifte han sig med sin kusin Maria, Georg III:s dotter, samma år blev han utnämnd till fältmarskalk. Hertig William dog 1834 och ligger begravd i St Georges Chapel, Windsor

Important Sale

Auktionskammare Uppsala
June 13, 2013, 12:00 PM CET

Eddagatan 10, Uppsala, S 75332, SE