Fanny Brate Sold at Auction Prices

    • Fanny Brate (Swe. 1861-1940), Portrayal of Her Mother, Oil on canvas, framed
      Nov. 18, 2023

      Fanny Brate (Swe. 1861-1940), Portrayal of Her Mother, Oil on canvas, framed

      Fanny Brate (Swe. 1861-1940) Portrayal of Her Mother Oil on canvas, framed Inscribed "Denna pavla år malad av Fanny Brate, min mor. Torun Munthe, född Brate" ("This painting was painted by Fanny Brate, my mother. Torun Munthe, née Brate") on stretcher verso 20 1/4" x 16 1/8" actual, 23 1/2" x 19 1/2" framed

      Barridoff Auctions
    • Fanny Brate, Sommaräng - tre flickor FANNY BRATE
      Dec. 05, 2012

      Fanny Brate, Sommaräng - tre flickor FANNY BRATE

      Est: kr250,000 - kr300,000

      Stockholms Auktionsverket
    • FANNY BRATE 1861-1940 I trädgården - fru Magnhild
      Dec. 08, 2010

      FANNY BRATE 1861-1940 I trädgården - fru Magnhild

      Est: kr100,000 - kr125,000

      FANNY BRATE 1861-1940 I trädgården - fru Magnhild Croelius Olja på duk, 110,5 x 70 cm. Intygad på baksidan av konstnärinnans dotter Ingegärd Langlet, född Brate PROVENIENS Nordén auktioner, november 1999, katalognr 3 UTSTÄLLD Minnesutställning, Nationalmuseum, Stockholm 1943, katalognr 93

      Stockholms Auktionsverket
    • FANNY BRATE 1861-1940 Kurragömma Signerad och
      Dec. 08, 2010

      FANNY BRATE 1861-1940 Kurragömma Signerad och

      Est: kr250,000 - kr300,000

      FANNY BRATE 1861-1940 Kurragömma Signerad och daterad Fanny Brate 1896. Olja på duk, 77 x 63 cm. PROVENIENS Fru Anna Hallin, Stockholm Bukowski Auktioner, Internationella höstauktionen 1986, katalognr 14 Målningen föreställer konstnärens döttrar vid lek i föräldrarnas våning på Nytorgsgatan 11 i Stockholm. Den mörka flickan är ...

      Stockholms Auktionsverket
    • FANNY BRATE 1861-1940 Flicka vid fönster Olja på
      Dec. 08, 2010

      FANNY BRATE 1861-1940 Flicka vid fönster Olja på

      Est: kr12,000 - kr15,000

      FANNY BRATE 1861-1940 Flicka vid fönster Olja på duk fäst på papp, 54,5 x 36,5 cm. PROVENIENS: Bukowskis Auktioner, Internationella höstauktionen 1996, katalognr 22

      Stockholms Auktionsverket
    • - FANNY BRATE 1861-1940 Blomsterstilleben Signerad
      Nov. 26, 2009

      - FANNY BRATE 1861-1940 Blomsterstilleben Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      - FANNY BRATE 1861-1940 Blomsterstilleben Signerad Fanny Brate. Olja på pannå, 40 x 30 cm. Med dedikation Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • FANNY BRATE 1861-1940 Sov sa stt - baby i barnvagn
      Nov. 29, 2007

      FANNY BRATE 1861-1940 Sov sa stt - baby i barnvagn

      Est: kr15,000 - kr18,000

      FANNY BRATE 1861-1940 Sov sa stt - baby i barnvagn Olja pa duk fst pa panna, 11 x 19,5 cm. Utfrd omkring 1889

      Stockholms Auktionsverket
    • Fanny Brate (Swedish, 1861-1940)
      Dec. 07, 2000

      Fanny Brate (Swedish, 1861-1940)

      Est: $4,350 - $7,250

      The young farmhands signed and dated 'Fanny Brate/98' (upper right) oil on canvas 143/4 x 181/4 in. (37.5 x 46.2 cm.).