Lot 2472: FANNY BRATE 1861-1940 Kurragömma Signerad och

Est: kr250,000 SEK - kr300,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenDecember 08, 2010

FANNY BRATE 1861-1940 Kurragömma Signerad och daterad Fanny Brate 1896. Olja på duk, 77 x 63 cm. PROVENIENS Fru Anna Hallin, Stockholm Bukowski Auktioner, Internationella höstauktionen 1986, katalognr 14 Målningen föreställer konstnärens döttrar vid lek i föräldrarnas våning på Nytorgsgatan 11 i Stockholm. Den mörka flickan är ...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
December 08, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE