Johan Borg Sold at Auction Prices

  • JOHAN BORG 1701-1770 Ungdomen och ålderdomen -
    May. 25, 2011

    JOHAN BORG 1701-1770 Ungdomen och ålderdomen -

    Est: kr30,000 - kr35,000

    JOHAN BORG 1701-1770 Ungdomen och ålderdomen - allegori över människans åldrar Signerad Joh. Borg Pictor Helsingborgh. Olja på duk, 63 x 81 cm. Med påskrift: "Mein vater, weil ihr seidt die welt dürch wandert wohl, Eÿliebtt sagt mir doch, waß güts ich hoffen soll? Daß güte daß du die dir viel leicht gebildet ein wirdt nichts denn himmer...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHAN BORG 1701-1770 Ungdomen och ålderdomen
    Jun. 03, 2010

    JOHAN BORG 1701-1770 Ungdomen och ålderdomen

    Est: kr25,000 - kr30,000

    JOHAN BORG 1701-1770 Ungdomen och ålderdomen allegori över människans åldrar Signerad Joh. Borg Pictor Helsingborgh. Olja på duk, 63 x 81 cm. Med påskrift: "Mein vater, weil ihr seidt die welt dürch wandert wohl, Eÿliebtt sagt mir doch, waß güts ich hoffen soll? Daß güte daß du die dir viel leicht gebildet ein wirdt nichts denn himmer...

    Stockholms Auktionsverket